Pentax Q - v mojih tačkah (predstavitev in test)

tema namenjena brezzrcalnim digitalnim aparatom z možnostjo menjave objektivov

Moderator: TakumarKid

Pentax Q - v mojih tačkah (predstavitev in test)

OdgovorNapisal/-a dragan » 17 sep 2011, 22:21

Najmanjši med resnimi aparatki (z možnostjo menjave objektivov) – najresnejši med majhnimi

Pentaq Q prihaja točno ob pravem času, ko trendi na trgu digitalnih fotoaparatov postajajo vse bolj specifični: vedno večja je potreba po majhnih vendar zmogljivih aparatkih. Pentax je ubral povsem svojo pot z ekstremno miniaturizacijo, ki je (še) uporabna. Po mojem mnenju je Q nadvse pogumna in izvirna kreacija.

Aparat stane pribl. 650 evrov z (odličnim) pancake prime objektivom (1,9/8,5mm ekvivalent pribl. 47mm pri 35mm). Za igračko je to relativno drago in ta aparatek na prvi pogled zaradi dimenzij deluje kot igračka. Vendar le do trenutka ko ga primeš v roko in poskušaš z njim fotografirati. Obdelava je vrhunska ter primerljiva z aparati znamke Leica. Na primer, vratca za spominsko kartico so izdelana dosti bolj kakovostno kakor na več kot 3x dražjem Canonu EOS 5 Mk.II!

Pentax Q je bogat s premišljenimi detajli kot npr. glavni mode-dial in seting-wheel, ki sta estetsko in ergonomsko dovršena. Ali npr. vgrajeni fleš, ki deluje v zloženem in odprtem položaju. Pozornost do pomembnih praktičnih detajlov je na visokem nivoju, npr. navoj za stojalo je točno v optični osi objektivov. Edino, kar me je pri igračkanju s Pentaxom Q zmotilo, je izredno majčken sklop 4-way-controllerja zadaj, ki bi lahko bil vsaj malo večji.

In kvaliteta slike? Konkurenco kot so Canon Gxx in Nikon P7xxx zlahka povozi, tukaj Pentax zmaga z odličnim prime objektivom. (Kako se obnese zoom še ne vem, ker ga trenutno ni na voljo.) S Sony NEX se vsaj po kvaliteti slike zaradi razlik v velikosti tipala seveda ne more primerjati, vsekakor pa ga prekaša po uporabni vrednosti in kvaliteti izdelave. S Sonyjem se lahko kosa tudi z odličnim FullHD video zapisom.

Verjetno Pentaxa Q slovenski prijatelji fotografije ne bodo na veliko kupovali, prepričan pa sem, da ga bomo večkrat srečevali širom po Sloveniji: s seboj jih bodo prinesli turisti! Pentaxu je uspelo ob pravem času ponuditi pravo stvar: Q je prestižni miniaturni aparatek z resnimi ambicijami in visoko uporabno vrednostjo.

Slika

Foto (c) dragan grašič 2011 vse pravice pridržane.
Zadnjič spremenil dragan, dne 01 okt 2011, 09:25, skupaj popravljeno 3 krat.
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Pentax Q - v mojih tačkah

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 18 sep 2011, 22:39

Verjetno ga bomo res gledali bolj po rokah kakih japonskih turistov. V Evropi mu ne vidim kakega velikega uspeha, v Sloveniji pa sploh ne. Tudi sam ne vidim enega dobrega razloga za nakup takega aparatka. Za kvaliteto imam za podoben denar boljši aparat, za majhnost imam telefon ali kompakta za 1/3 cene tega Pentaxa. So pa verjetno pri Pentaxu že nekako zavohali priliko in upam, da bodo uspeli. Zdaj jim manjka samo še adapter za 6x6 in 645 leče na ta aparatek in bo kompatibilnost popolna :) .
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Pentax Q - v mojih tačkah

OdgovorNapisal/-a greg » 20 sep 2011, 09:57

Pri Pentax Q gre za kombinacijo majhnosti in kvalitete. Če bi izbiral med hvaljenim kompaktom Can.Gxx bi prej zbral Q. Zraven bi nabavil še adapter, pa bi lahko z 200mm objektivom fotkal ptice v gozdu, kar izpred hiše :) .
Upam, da kmalu vidimo kakšno fotko posneto s Pentax Q :P .
lp
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: Pentax Q - v mojih tačkah

OdgovorNapisal/-a primoz » 20 sep 2011, 13:56

greg je napisal/-a:Upam, da kmalu vidimo kakšno fotko posneto s Pentax Q :P .
lp


Iz tega, kar sem našel na spodnjih straneh, je bolj jasnih precej stvari:
http://www.flickr.com/photos/11899953@N ... 629309900/
http://www.photographyblog.com/previews ... _q_photos/
http://www.yaotomi.co.jp/blog/used/2011 ... .html#more
Uporabniški avatar
primoz
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 07 maj 2009, 07:42

Re: Pentax Q - v mojih tačkah (hands on preview)

OdgovorNapisal/-a greg » 20 sep 2011, 21:36

Tisti test z rožico sem sicer že videl. So pa kar dobri rezultati v ostalih dveh galerijah. Se pa zdi, da so fotke precej nevtralne in da imajo velik maneverski prostor za obdelavo. Ko sem kliknil na eno z iso6400 v raw, mi jo je shranilo na disk in sem jo malo obdelav v InfranView. Ne vem če je zakonito, da jo objavim, zgleda pa super za kompakt.
Hvala in lp.
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: Pentax Q - v mojih tačkah (hands on preview)

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 20 sep 2011, 22:30

Danes sem se pri besnem malo poigral s Q. Sej nič ne rečem, zadeva luštno izgleda, zgrajena je kot tank in privlačna za uporabo. Ima številne napredne rešitve, pa tudi IQ fotke je zadovoljiv... Vseeno pa nekako v mojih očeh ostaja igrača. Draga igrača. Predvsem, če pogledamo precej dobro zastopan m4/3 trg ;)
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Pentax Q - v mojih tačkah (hands on preview)

OdgovorNapisal/-a dragan » 22 sep 2011, 18:40

To Q or not to Q - to vprašanje je malce zapleteno.

Napredni foto ljubitelji, ki so po večini lastniki digitalnega SLR, radi gledajo malce zviška na širše občestvo, ki uporablja kompaktne aparatke. Jaz zelo rad uporabljam kompaktne aparate. Pravzaprav je moj prvi digitalec bil kompakt, potem ko sem profesionalno še kar dolgo časa fotkal na film. Prednost kompaktnih aparatov, ki jo najbolj cenim, je ta da z njimi lahko zajameš posnetke, ki drugače z dSLR sploh niso možni. Ljudje čisto drugače reagirajo, če jih škljocneš s kompaktom ali če jim pred nosom mahaš s ta debelim zumom na dSLR-ju!

Pomanjkljivosti kompaktov so znane, slabša odzivnost in predvsem pomanjkljiva kvaliteta slike. Ne nazadnje še nujna odločitev za samo en objektiv (pa navadi je to zum). Medtem ko se ponudniki foto opreme odzivajo na stagnacijo trga z iznajdbo vedno novih niš (brezzrcalni sistemi, SLT, itd.) se je Pentax osredotočil na kvintesenco: zelo majhen in zelo kvaliteten aparatek. To je tipično japonsko in nadvse občudovanja vredno.

Daljši test s slikami sledi čez par dni..
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Pentax Q - v mojih tačkah (hands on preview)

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 22 sep 2011, 18:46

To Q or not to Q? To vprašanje je bilo do včerajšnjega dne bistveno manj zapleteno ;)
Sicer se pa kar strinjam s tem, kar si napisal.
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Pentax Q - v mojih tačkah (hands on preview)

OdgovorNapisal/-a dragan » 23 sep 2011, 22:31

Pentax Q – zelo resna igrača (prvi del testa)

Najbolj me je presunila kvaliteta barv! Takšnih barv pri kompaktu še nisem videl in jih tudi ne pričakoval. To so Pentax dSLR barve in mislim da vam to res pove vse. Verjetno bodo novopečeni uporabniki Q na prvo žogo razočarani nad barvami, kajti te ne kričijo, so uravnovešene v čudovitih tonskih lestvicah, skratka so naravne. ISO 1600 je uporaben, to v praksi pomeni da z zaslonko f1,9 lahko fotkaš ponoči (in v galerijah) brez fleša.

Slika

Slika

Slika

Aparat je u-po-raben! To pomeni, da se ne rabiš zelo dolgo ukvarjati z navodili, ampak lahko začneš škljocat takoj. Seveda se je dobro spoznati z nekaterimi posebnimi funkcijami, kot je npr. BC način. Vse dela v realnem času, shutter-laga ne pozna. Razen, ko hitro fotkaš serijo v RAW+ načinu postane aparat občasno neodziven (ampak rdeča lučka utripa in sporoča „Kaj ne vidiš, da delam? Give me a break!“).

Slika

Slika

Slika

O izdelavi ohišja je bilo nekaj že povedano, naj dodam da je Q narejen boljše kot K-r. Predstavljajte si pomanjšani K-5. Vse je majhno in ljubko in dela točno tako kot je treba. Zelo všeč mi je občutek prožilnega gumba, pravi je. To je zelo pomemben detajl! Na prvi pogled so se mi pogreznjeni mini-gumbki zdeli premajhni, v praksi so OK. Tudi 4-smerni nabor gumbov (okrog OK) je na prvi pogled premajhen (v resnici je velik kot blazinica mezinca), toda se ga navadiš.

Slika

Slika

Slika

Za vse fotke velja (c) dragan grašič 2011 vse pravice pridržane.

Celoten album Pentax Q (work in progress): http://www.dpreview.com/galleries/96477 ... s/pentax-q

Nadaljevanje testa sledi..
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Pentax Q - v mojih tačkah (hands on preview)

OdgovorNapisal/-a dragan » 24 sep 2011, 18:39

The Qagmire of the Q – nobody is perfect (drugi dan testa)

Drugi dan te običajno doleti streznitev in na aparatu opaziš še tiste stvari, ki se niso tako dobro posrečile. Seveda jih ima nekaj tudi naš mali Q. Pri vsakem aparatu se najdejo pomanjkljivosti, tudi Hasselblad in Leica nista perfektna. Naštel jih bom po vrsti od bolj do manj motečih:

1) šibka baterija
2) ročno ostrenje
3) BC-način

Za baterijo v tehničnih podatkih piše da povprečno zadostuje za 250 posnetkov brez fleša. V resnici jih zmore največ 100 do 120, to je kar za polovico manj. Morda se kapaciteta baterije poveča če fotkaš samo JPEG, jaz sem kuril polni plin z RAW+ in še kakšne posebne efekte zraven. Vsakemu uporabniku svetujem, da si ob nakupu aparata priskrbi dodatne baterije. Za uspešno celodnevno uporabo Q potrebuješ najmanj tri do štiri, kar seveda še malo privzdigne že itak rahlo zasoljeno ceno.

Slika

Poglavje ročnega ostrenja je narejeno slabo, saj je skoraj neuporabno. Obroček za ostrenje na objektivu 01 je elektronski, ampak v tem ni problem. Težava je, da je na ekrančku težko do nemogoče izostriti. Kljub pomagalom kot so 2x in 4x lupa to ne deluje tako, kot bi od premium fotoaparata to pričakovali. Moj stari Canon A640 ima boljšo implementacijo za ročno ostrenje, ki kljub slabšemu ekrančku deluje dosti boljše. To je slaba novica za vse, ki so razmišljali o raznih adapterjih za druge objektive.

Slika

Slika

Zaslonka f1,9 sugerira reducirano globinsko ostrino, vendar se je treba zavedati dejstva zelo majhnega senzorja. Globinska ostrina pri povsem odprti zaslonki je približno takšna, kot če nastavim DA35 Limited na f8. Tega se seveda zavedajo tudi pri Pentaxu, zato so si izmislili način BC (Blur Control). Ta izum se jim je zdel tako pomemben, da so ga dali na glavno nastavitveno kolo, skupaj z P, Tv, Av, M (Jaz bi tam dosti raje videl še Sv, tale BC pa bi skril globoko v kakšen podmeni).

Slika

Finta je v tem, da aparat v BC načinu naredi eno ostro fotko ter eno ali več neostro. To potem po meni povsem nedoumljivih algoritmih združi v končno sliko. Rezultat je nekakšen delni blur, ki z lepim bokehom nima niti približno nič skupnega. Fotkanje v načinu BC je loterija, ker nikoli ne veš kaj boš dobil, končnega rezultata se ne da predvideti. Nekatere BC fotke so povsem uničene, nekatere delno zanimive, nekatere posrečene. Ljudem, ki ne vedo kaj se da narediti z dSLR bo morda to celo všeč, vsi ostali pa smo malo razočarani.

Slika

Za vse fotke velja (c) dragan grašič 2011 vse pravice pridržane.

Se nadaljuje..
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Pentax Q - v mojih tačkah (predstavitev in test)

OdgovorNapisal/-a dragan » 27 sep 2011, 18:15

Status Q - James Bond & Henri Cartier-Bresson bi ga imela rada (povzetek in zaključek testa)

To je idealen aparat za street photography in prikrite reportaže. Tako majhen, neopazen in tih je, da boste z njim lahko fotografirali praktično vse, vsakogar, vsepovsod. Je za tiste ljudi, ki želijo vedno pri sebi imeti pravi pravcati fotoaparat. Q ima svoj karakter in noče biti nadomestek za dSLR! Všeč bo tistim fotografom, ki jim 650 evrov ne pomeni velikega zneska. (Recimo raje okroglih 1.000 evrov za celoten Q set z Toy Lensi in kupom baterij.) Všeč bo ljubiteljem dobrega dizajna. Morda bo tisti v beli barvi še bolj všeč ženskam, ki rade nosijo belo krzno in imajo bel iPhone...

Slika

Še bolj osupljiva kot je njegova kompaktnost je kvaliteta slike, ki jo zna narediti. Dinamični razpon je fenomenalen, ne samo za kompakta, kosa se lahko z NEX in m4/3. Barve so čudovite, točno takšne, kot smo jih vajeni pri Pentax dSLR aparatih. Pentaxove barve in Pentaxova kvaliteta slike so razlogi, zaradi katerih ljudje kupujejo (in kasneje hvalijo) Pentaxe. Tudi pri modelu Q je to njegov najmočnejši argument. Aparat je dodelan v takšne detajle, kot je taktilnost gumbov, površin in reliefov. Npr. glavni mode-dial gre bolj trdo kot glavni e-dial. Prožilni gumb je krasen (na dotik in pogled). 4-smerni nabor gumbov ima ravno pravi klik-feedback itd.

Slika

Ni čisto brez pomanjkljivosti, najbolj me je zmotila šibka baterija, ki pa je verjetno druga plat medalje miniaturizacije. (Kupite si zraven še najmanj tri rezervne!) Nekateri načini niso najbolj posrečeni (BC in MF), medtem ko so nekatere druge rešitve naravnost briljantne. Na primer akrobatsko poskočen vgrajeni fleš in Quick-dial na sprednji strani ohišja. Kreativne možnosti, ki so skrite v notranjosti Q bodo presenetile vsakega, ki ni poznavalec Pentaxa. Pentaxovci pa smo že kar malo (raz)vajeni z HDR, Cross-Processing, RAW-processing ipd. V konkurenci brezzrcalnih aparatov z možnostjo menjave objektivov ima Pentax najlepšo igračko. Če je tudi najboljša pa presodite sami.

Slika

Za vse fotke velja (c) dragan grašič 2011 vse pravice pridržane.

Test je omogočila prijazna foto-trgovina in uradni Pentax zastopnik za Slovenijo Foto Beseničar.

Slika
http://www.fotobesenicar.si/
Zadnjič spremenil dragan, dne 28 sep 2011, 18:52, skupaj popravljeno 1 krat.
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Pentax Q - v mojih tačkah (predstavitev in test)

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 28 sep 2011, 06:00

Lepa predstavitev Dragan. Pentax bi moral bolj pogosto najavljat nove aparate, da bi se večkrat oglasu.
Mi je pa prav smešno kaj vse bi ljudem radi prodali kot idealno za street fotografijo. V to kategorijo so trgovci in marsikateri fotograf zbasali že vse od Q pa do 200 f2,8. Bresson pa se obrača v grobu.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Naslednja

Vrni se na Pentax - brezzrcalni aparati

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron