Pentax K-01 in DA 2,8/40mm XS v mojih šapah

tema namenjena brezzrcalnim digitalnim aparatom z možnostjo menjave objektivov

Moderator: TakumarKid

Pentax K-01 in DA 2,8/40mm XS v mojih šapah

OdgovorNapisal/-a dragan » 21 apr 2012, 22:28

Šarmantna opeka (1. del testa)

Ko mu natakneš pašček se K-01 ergonomičnost izboljša za 100%. Ko ga držiš za desni vogal opeke pa te kljub temu po 20 minutah začne boleti šapa. Sem pač eden tistih, ki aparat vedno držijo vsaj z eno roko, mogoče tistim ki ga raje nosijo obešenega čez ramo ali okrog vratu to sploh ne bo problem..

Slika

Res pa je, da ta aparat primeš malo drugače kot dSLR. Velike ravne površine so prijetne, obdelava površine gume je fajn. Glavno on/off stikalo je najboljše kar sem jih kdaj vklapljal/izklapljal na kateremkoli fotoaparatu, analognem ali digitalnem. Glavno nastavitveno kolo je boljše kot na K-r in v praksi njegova pozicija na ohišju spredaj ni moteča. "Traffic Light" gumbi so malce naključno nametani, vendar so v resnici kar dobro dosegljivi. Raje bi videl, da bi bil zelen gumb tam kjer je tisti za kompenzacijo in obratno. Za nastavitveni kolešček zaslonke itd. si še nisem na jasnem ali je boljši ali slabši od klasičnega (kot ga ima npr. K-r).

Slika

Prvi fotografski kontakt je bilo večerno fotkanje, pretežno ISO3200, zaslonka XS40 pretežno čisto odprta, pretežno iz roke z vklopljenim SR. Od tega aparata pričakujem vsaj toliko kot od K-r. Točno to je ponoči tudi pokazal glede hitrosti na splošno in glede hitrosti in zanesljivosti AF-sistema. Glede iskala punuja več: zvečer na 3" ekranu enostavno vidiš več kot skozi najboljše optično iskalo. Mogoče boste zdaj rekli, da sem to storil namenoma in šel fotkat zvečer, da bi lahko hvalil LCD vs. iskalo. Ni res, dejstvo je, da sem popoldan doma izpraznil priloženo baterijo in preden sem jo uspel napolniti se je stemnilo..

(nadaljevanje sledi)
Zadnjič spremenil dragan, dne 23 apr 2012, 09:01, skupaj popravljeno 1 krat.
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Pentax K-01 in DA 2,8/40mm XS v mojih šapah

OdgovorNapisal/-a dragan » 22 apr 2012, 07:30

The Good, The Bad & The Ugly (razmislek ali 2. del testa)

K-01 ima čudne proporce, zato marsikomu ki hoče "klasičen" aparat ne bo všeč. Meni se zdi Newsonova oblika sicer malce eksperimentalna, vendar vseeno boljša odločitev kot pa razni fake rangefinder in pa fake dSLR derivati! Pentax K-01 direktno kaže, da je drugačen in je zaenkrat edinstven - kot edini brezzrcalc kompatibilen z dSLR objektivi. Ena izmed prednosti škatlastega dizajna je, da aparat lahko postaviš pokonci za portretni format - obstal bo brez stojala in vsaj z XS40 objektivom se ne bo prekucnil. Drugače pa pogrešam grip na levi strani ohišja (kot ga imata K-20 in tudi K-r), ki bi pri tovrstnem aparatu prišel zelo prav.

Objektiv XS40 je bombonček posebne vrste. Moram priznati, da me je aparat najprej pritegnil zaradi tega objektiva. Zanimalo me je ali je takšna miniaturna leča sposobna narediti spodobno sliko. Seveda je, lahko z gotovostjo rečem, da je kvaliteta XS40 na nivoju serije Limited. Na objektivu me motita dve stvari: manjkajoči Quick Shift in pa miniaturni "push-on" pokrovček. Pri pokrovu ni najbolj moteča majhnost ampak sama konstrukcija. Ko ga daš gor moraš kar močno pritisniti na objektiv. Če je objektiv v tem trenutku slučajno v kakšni drugi poziciji kot "neskončnost" se bo vdal temu pritisku in zdrsnil not. Pri tem imaš občutek, da boš nekaj pokvaril. Mogoče natikanje pokrova objektivcu sploh ne škodi, toda občutek ob tem ni pravi.

Video funkcija je huda! Mirno lahko rečemo, da je K-01 najboljša videokamera, kar so jih do sedaj naredili pri Pentaxu! Mogoče se bodo našli uporabniki, ki bodo ta apatat kupovali predvsem zaradi dobrega videa in zaradi možnosti uporabe Pentax objektivov. Kako iz K-01 narediti polnokrvno videokamero? Rabite samo še lupo za na ekran (aka Hoodman) in dobro stojalo z videoglavo! Možnosti za resno delo so vgrajene. Puristi lahko delajo skoraj vse ročno, vsi ostali imajo možnost uporabljati raznorazne "fun" filtre. Samo ena stvar pri videu me je zmotila in je res trapasta: ko si enkrat tam ne moreš spreminjati ISO nastavitve. Če želiš prestaviti ISO moraš najprej zapustiti video način. Ne vem v čem je fora in upam, da bo to finto odpravila bodoča nadgradnja firmwareja.

(se nadaljuje..)
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Pentax K-01 in DA 2,8/40mm XS v mojih šapah

OdgovorNapisal/-a dragan » 22 apr 2012, 21:31

Spoznanja in ugotovitve (3. in zadnji del)

Prvi vtis se je potrdil, K-01 ni ljubka igrača (kot nekateri drugi brezzrcalci), vsi elementi na njem so širokopotezno zasnovani. Ali je morda prevelik? Nikakor ne, to je idealen aparat za povprečne šape odraslega človeka. Ko mu natakneš npr. DA15 ali DA70 takoj izgubi igračkaste proporce in postane utilitaren fotostroj. Sem rekej "fotostroj"? Pardon, to je videozverina. Ko se poglobiš v njegove videozmožnosti, na trenutke pozabiš, da je to v bistvu fotoaparat...

Spoznal sem, da je 40mm odlična goriščnica za street photo in pravtako zelo uporabna za video. XS je sicer kul in njegova optična kvaliteta je najbrž na istem nivoju kot Ltd. Toda raje bi se odločil za Limited verzijo, preveč pogrešam Quick Shift in malo me skrbi, če ga bo zaradi miniaturnega obroča sploh možno priklopiti na follow focus.

Kaj prinaša aparat za pentaxovce? Zaradi odsotnosti iskala boste kompozicijo delali na odličnem 3" ekranu. Nekaterim uporabnikom bo to všeč in bodo zaradi tega naredili boljše fotke kot bi jih z optičnim iskalom. Kot sem že povedal, ta aparat zahteva drugačen pristop. Ni brez kompromisov. Največji stunt je gumijast pokrovček na ročaju, ki pokriva priključke in kartico. Težko ga je zapreti, oziroma poriniti nazaj na svoje mesto. Med fotkanjem se s palcem nehote zadaneš obenj in aparat se odpre kar ni lepo niti zaželjeno. (Predstavljam si, da je tisti Pentaxov inženir, ki je zasnoval vratca na K-20 in K-200 dobil živčni zlom, ko je zagledal Newsonovo mehko plastiko.) Všeč mi je izdatna uporaba aluminija (srebrni del, stikalo, obe kolesi in ušesa za pašček). Manj všeč mi je položaj rdečega gumba na ohišju, kjer lahko po pomoti štartaš video snemanje.

Kvaliteta slike je K-5 nivo, kvaliteta videa je trenutno best of Pentax. Hitrost je nivo K-r, ponekod hitrejši (shranjevanje, odzivnost, video), drugod malo počasnejši ali manj natančen (zaklop, AF). Ima dosti rezerv zaradi hitrega procesorja, ponuja pa vse kar že poznate od Pentaxa. Je zanimiva mešanica K-r, K-5 in Q, pa vendarle samosvoj. Marsikdo bo srečen z njim izključno v kombinaciji z XS40. Imel sem ga v črno-srebrni verziji (ohišje in plastika črna, srebrna kapica). Rumeno-črno-srebrna pa je verjetno najbolj udarna barvna kombinacija.

Za koga je? Za vse tiste, ki imajo kup Pentax objektivov na katerih se jim nabira prah. Je za ljudi, ki se radi igrajo in eksperimentirajo. Je tudi dobra izbira za popolne začetnike, ki si želijo visoke kvalitete slik, vendar pa ne želijo imeti dSLRja. K-01 je trenuno najboljša izbira za ljubitelje videa, ki želijo izrabiti kvaliteto Pentax objektivov za snemanje gibljivih slik.

Malo mi je žal, ker ga moram jutri vrniti. Težave z baterijo in slabo vreme so mi prekrižali račune in aparata nisem utegnil spoznati tako intenzivno kot bi želel. Poleg odpičenega dizajna K-01 med ostalimi brezzrcalci izstopa predvsem po uporabni vrednosti - zaradi bajoneta. Njegov bajonet je hkrati njegova največja odlika in njegov največji problem. Zakaj ga to odlikuje pentaxovci veste. Problem je le zato, ker mu bajonet diktira backflange in s tem tudi ostale dimenzije.

cheers,
D.

Test je omogočila prijazna foto-trgovina in uradni Pentax zastopnik za Slovenijo Foto Beseničar.

Slika
http://www.fotobesenicar.si/
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Pentax K-01 in DA 2,8/40mm XS v mojih šapah

OdgovorNapisal/-a Odyn » 23 apr 2012, 12:12

Super test. Hvala. :)
Odyn
 
Prispevkov: 474
Pridružen: 02 maj 2009, 13:11

Re: Pentax K-01 in DA 2,8/40mm XS v mojih šapah

OdgovorNapisal/-a phob » 23 apr 2012, 13:20

+1
b.
phob
 
Prispevkov: 565
Pridružen: 05 maj 2009, 00:33

Re: Pentax K-01 in DA 2,8/40mm XS v mojih šapah

OdgovorNapisal/-a Giklab » 30 apr 2012, 09:32

Mene predvsem zanima tista štirdesetka. Optična zgradba je ista kot pri 40/2.8 Limited, samo 3x manjši, tko da je (pri meni) totalna zmaga za street photography. Komaj čakam poletje... :D
Giklab
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: 16 apr 2012, 18:09
Kraj: Miren

Re: Pentax K-01 in DA 2,8/40mm XS v mojih šapah

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 30 apr 2012, 12:51

3x manjši? 9.2 proti 15 mm dolžine? Plastičen, brez Quick shifta in sončne zaslonke, navoj za filtre pa 27 mm, ki ga skoraj nikjer ne dobiš, pa še dragi so...
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Pentax K-01 in DA 2,8/40mm XS v mojih šapah

OdgovorNapisal/-a dragan » 04 maj 2012, 17:54

ploski4 je napisal/-a:3x manjši? 9.2 proti 15 mm dolžine? Plastičen, brez Quick shifta in sončne zaslonke, navoj za filtre pa 27 mm, ki ga skoraj nikjer ne dobiš, pa še dragi so...


Quick-Shifta res nima, sem ga močno pogrešal. Za nekatere aplikacije (npr. follow-focus) je na žalost obroč za ostrenje premajhen. Drugače pa je XS40 zelo kvalitetno izdelan, na njem razen mini pokrovčka ni nič drugega iz plastike.

Optika XS40 je fenomenalna, preseneti te, ker or takega "toylensa" ne pričakuješ tovrstne kvalitete. Za večino uporabnikov bo XS40 imel dvojni aha-efekt: prvič ultrakompaktnost in drugič visoka kvaliteta slike (ki prekaša kit-zume).

Seveda gre za predelani že dalj časa znani 40mm Limited objektiv, zato Pentaxovci morda niti ne bodo tako zelo presenečeni. Meni je goriščnica 40mm presenetljivo dobro sedla (trenutno imam med 35mm in 50mm manjšo "luknjo").

cheers,
D.

p.s.
na dpreview.com so včeraj s testnimi fotkami opremili hands-on preview K-01
http://www.dpreview.com/previews/pentaxk01
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Pentax K-01 in DA 2,8/40mm XS v mojih šapah

OdgovorNapisal/-a Giklab » 20 maj 2012, 19:27

ploski4 je napisal/-a:3x manjši? 9.2 proti 15 mm dolžine? Plastičen, brez Quick shifta in sončne zaslonke, navoj za filtre pa 27 mm, ki ga skoraj nikjer ne dobiš, pa še dragi so...


Sem "rahlo" pretiraval ma ojej pa 1.63043478x manjši. Optika je direkt iz "večjega" brata, smisel tega objektiva je biti kit za K-01 v izgledu in ceni. Da dela tudi na DSLRjih je pač bonus, bonus bo tudi cena napram tastaremu.
In kje bi po tvojem našli plac za quick-shift sistem?!
Giklab
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: 16 apr 2012, 18:09
Kraj: Miren

Re: Pentax K-01 in DA 2,8/40mm XS v mojih šapah

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 20 maj 2012, 20:27

Sej to je to, ni placa niti za quick shift, niti za blendo, niti za spodoben filter... Govorim o smotrnosti izdelave takega objektiva (ko zelo podoben že obstaja), ko bi se lahko lotili marsičesa drugega, kar manjka.
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Pentax K-01 in DA 2,8/40mm XS v mojih šapah

OdgovorNapisal/-a dragan » 20 maj 2012, 22:31

ploski4 je napisal/-a:Sej to je to, ni placa niti za quick shift, niti za blendo, niti za spodoben filter... Govorim o smotrnosti izdelave takega objektiva (ko zelo podoben že obstaja), ko bi se lahko lotili marsičesa drugega, kar manjka.


Smotrnost, haha, tukaj gre za tipično japonsko nečimrnost!

Najbrž je bilo nekako takole: ko je meneđment potrdil Newsonow dizajn, so Pentaxovi inženirji (potem ko so si opomogli od šoka in potem ko sta dva, ki sta padla v nezavest spet prišla k sebi...) stopili skupaj in si rekli: "Poglejte kakšen glomazen cigel od fotoaparata nam je naredil, nebodigatreba!" (v japonščini to seveda zveni bolje) "Dajmo zdaj pomanjšat 40ko do najmanjše možne mere, da bo aparat spet vsaj približno zgledal zanimiv!"

8-)

cheers,
d.
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Pentax K-01 in DA 2,8/40mm XS v mojih šapah

OdgovorNapisal/-a Giklab » 21 maj 2012, 20:30

Če mi rata prepričat moj menedžment tle doma potem bo to prvi objektiv na aparatu. :) držimo pesti.

Sicer je to zame čista zmaga, ma ne bom drugim težil szi svojim mnenjem.

Edit: Sej res, sem poslal Beskotu mejl in so ga dali gor za 285€. Še ena prednost, še posebej od kar je "navadni" Not Found.
Giklab
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: 16 apr 2012, 18:09
Kraj: Miren

Naslednja

Vrni se na Pentax - brezzrcalni aparati

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron