TEST: Pentax DA 15/4 Limited

Tema namenjena Pentaxovim objektivom z K bajonetom in AF-jem. V to skupino spadajo objektivi serij: F, FA, DFA in DA.
AF - avtomatsko ostrenje

Moderator: TakumarKid

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a frgo » 17 dec 2009, 12:53

Big A, pentaxov DA 12-24 je enak tej tokini. Za K bajonet tokine seveda ni in zato enak objektiv plačaš nekajkrat več. Pentax se torej norčuje iz kupcev. In primerjava med 12-24 in DA 15 je kar na mestu, ker gre za zoom, ki dotičen fiksni objektiv pri enaki zaslonki in goriščnici gladko poseka. Torej ponovno norčevanje iz kupcev.
Sony A7, sony fe 28-70, samyang 14 2.8, canon fd 28 2.8, canon fd 50 1.4, canon fd 135 3.5, helios 44m, minolta md 35-70 3.5
frgo
 
Prispevkov: 234
Pridružen: 01 maj 2009, 20:10
Kraj: Trebnje

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 17 dec 2009, 12:58

No ja saj je moj predhodnik že povedal vse. Torej Nikonov uporabnik kupi zelo soliden (pentaxov :oops: )širokokoten objektiv za manj kot 300 eur, naše gore list za za svoj K bajonet pod 500 eur ne dobi praktično nič.
Tudi jaz bi tak objektiv za 300 eur kupil, pa naj na njemu piše Pentax, Tokina, ali pa kaj drugega, pa ga ne morem.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a Big A » 17 dec 2009, 13:50

Fantje, ne me narobe razumet. Tudi jaz rad kupujem čim ceneje in čim bolje.
Vsi smo v isti župci - del globalne svetovne ekonomije in del lokalnih posebnosti.
V Ameriki je večina stvari občutno cenejša kot v Evropi, Angleži so nekje vmes. Še ceneje se dobi pri Kitajcih, še dražje pa je na Japonskem itd... Če ob nakupih upoštevamo še davek, carino, transport, se razmerja še nekoliko spremenijo.
Pljuvanje po 'Audiju', ker je 'Citroen' boljši in cenejši nima smisla. Kupiš 'tisto' kar ti je všeč, pa si 'zaklal' onega drugega, ki se po tvojem mnenju norčuje iz tebe.
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 17 dec 2009, 14:06

No sej mi tukaj ne bomo obrnili stvari na bolje. Dejstvo pa je, da v takih primerih Pentax pljuva v lastno skledo, saj uporabnikom drugih aparatov ponudi objektiv bolj poceni kot svojim. To je žaganje veje na kateri sediš. Tukaj se vidi, da vodilni res nimajo več prave smeri. Mogoče se jim bo pa bolj splačalo biti samo proizvajalec objektivov za druge in bodo opustili proizvodnjo bodijev (upam da ne). Samo realno gledano stvari gredo v to smer, saj je delež Pentaxa v svetu vedno bolj zanemarljiv.
No da se vrnemo na prvotno temo, mogoče imajo objektivi serije Limited to oznako zaradi tega, ker jih (še) ne delajo za druge bajonete in jih torej lahko prodajo samo v zelo limited seriji :) .
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a frgo » 17 dec 2009, 14:08

Mislim, da še vedno čisto ne slediš. Ni govora o audiju in citroenu in o Ameriki in Kitajski, govora je o tokini in o tokini na kateri piše pentax. Pri nas je v pentax izvedbi še vedno več kot 2x dražja kot v izvedbi za canikon. Drugje po svetu so v ceni ravno takšne razlike. In to samo zato, ker na njej piše pentax. Ne govorimo o malo denarja.
Sony A7, sony fe 28-70, samyang 14 2.8, canon fd 28 2.8, canon fd 50 1.4, canon fd 135 3.5, helios 44m, minolta md 35-70 3.5
frgo
 
Prispevkov: 234
Pridružen: 01 maj 2009, 20:10
Kraj: Trebnje

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a Big A » 17 dec 2009, 14:31

frgo je napisal/-a:Mislim, da še vedno čisto ne slediš. Ni govora o audiju in citroenu in o Ameriki in Kitajski, govora je o tokini in o tokini na kateri piše pentax. Pri nas je v pentax izvedbi še vedno več kot 2x dražja kot v izvedbi za canikon. Drugje po svetu so v ceni ravno takšne razlike. In to samo zato, ker na njej piše pentax. Ne govorimo o malo denarja.


Mogoče citroen in audi ni prava primerjava. Kaj pa SUV Mercedes proti SsangYongu (ki je delan po licenci mercedesa)? Po moje je vse zelo podobna pašta.

Dajmo se držat topica.
Se da dobiti kaj boljšega namesto DA 15?
Pa ne mi spet o zoomih.
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 17 dec 2009, 14:38

Prosim držite se teme, ali pa tole debato o politiki gigantov nadaljujte v klepetalnici. Mislim, da nikomur ni v interesu naš forum spremeniti v enega izmed mnogih "spletnih peskovnikov".

lp, L
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a frgo » 17 dec 2009, 14:49

Big A je napisal/-a:[

Mogoče citroen in audi ni prava primerjava. Kaj pa SUV Mercedes proti SsangYongu (ki je delan po licenci mercedesa)? Po moje je vse zelo podobna pašta.

Dajmo se držat topica.
Se da dobiti kaj boljšega namesto DA 15?
Pa ne mi spet o zoomih.


Tole moram še povedat offtopic :) Ssangyong ni delan po mercedesovi licenci, ampak imajo samo nekateri motorje "izposojene". Tokina je prav tako kot pentax samo blagovna znanka podjetja hoya corporation. Ista firma, različna blagovna znamka. Se pravi, ko tokina izdela objektiv, na tistega za nikon nalimajo napis "tokina" in na tistega za pentax nalimajo "pentax" in zaračunajo večkratno.
Sony A7, sony fe 28-70, samyang 14 2.8, canon fd 28 2.8, canon fd 50 1.4, canon fd 135 3.5, helios 44m, minolta md 35-70 3.5
frgo
 
Prispevkov: 234
Pridružen: 01 maj 2009, 20:10
Kraj: Trebnje

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a Smrkec » 17 dec 2009, 15:35

Big A je napisal/-a:Se da dobiti kaj boljšega namesto DA 15?
Pa ne mi spet o zoomih.


http://www.samyang.pl/product,76,category,5,samyang_14mm_f28_if_ed_mc_aspherical

sicer pa...Zakaj nebi kupil zoom-a za 200€ več ki je na isti goriščnici bolši ima največjo blendo enako in je hkrati bolj uporaben ker ima zoom(pustimo sedaj sodčkasto popačenje, ki razen v arhitekturni fotografiji ni opazno)?? REs da je limited serija znana po svoji majhnosti...ampak je ta res tako pomembna? Sicer pač ima vsak svoje veselje...osebno se mi zdi da tudi delam bolše fotke s fiksnim objektivom ker so predvsem zelo ranolike, ker ne lovim istih kadrov ampak se moram prilagajati situaciji...Vendar uporabljam fiksne objektive predvsem zaradi velike blende, in boljše kvalitete slike in ne zaradi majhnosti, ki je zgleda edini adut tega objektiva...

primerjava med 15mm limited in 12-24 bi bila realna, če bi v istih pogojih slikali z obema objektivoma in ne dvomim da bi nam fiksni objektiv pokazal manj popačenja, boljše barve in kontraste, če že ne ostrine... Odločil se bo pa itak vsak sam, kaj mu je bolj všeč in to kupil, če mu bo le denarnica dopustila ;)


btw: tokina ima drugačne premaze kot pentax in je kot pravijo malce slabša a cena je v nemčiji pribljižno 350€ in 530€ za 11-16 f2.8 ... fiksni objektivi pri konkurenci pa so večinoma narejeni za FF senzorje in so temu primerno dražji če so pa boljši ali slabši od pentaxovih pa le govorice, saj sta ostrina in kontrast čedaljeveč odvisna tudi od obdelave slike v body-ju ;)
Smrkec
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 03 maj 2009, 13:20

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a pakul » 18 dec 2009, 00:34

Ja jaz se tukaj kar lepo strinjam s srmkecm, frgotom, gmajni in podobnim. Kaj dogaja Pentaxu s takimi cenami na tako nekvalitetnih objektivih tudi meni ni jasno. Limited napis gor ali dol, če je objektiv 2 centimetra krajši me tudi ne gane (sej smo vendarle v svetu dslr ne pa mobilnih telefonov :roll: ).
Objektivno gledano, je večina Pentaxovih objektivov (po tej zadnji podražitvi pri nas) nesramno predragih za to kar ponujajo, še posebno nekateri izmed Limited serije. Tale 15tka, realno gledano nebi smela biti dražja od 300€. Ja točno tako kot sem rekel. Že sama gorišnica je glede na to, da gre za crop, je glede na ponudbo UWA zoom objektivov, popolnoma neustrezna, nebi rekel da gre za fiksno 8mm recimo. Ampak ok, sej ima vsak svoj okus. Mogoče je pa nekomu res tako hudo pomembno, da je objektiv neverjetno majhen, potem ne rečem, ok, čeprav tega ravno ne štekam :lol: V tem primeru, torej ali 15tko ali ne. Zame sploh ni vprašanje imam 5x raje bilokaterega zooma v rangu 10-20. Zakaj pa ne zoom, če ti fiksni pogrne tam kjer bi moral zmagati napram zoomu - torej kvaliteti, zanesljivosti?
Uporabniški avatar
pakul
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 04 maj 2009, 10:23
Kraj: Ljubljana

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a Big A » 18 dec 2009, 18:46

Izognil bi se debatam o cenah.

Mi je pa zanimivo, da vsi za alternativo DA 15 ponujate zoome, ker nudijo več.
Malo sem šel brskat po kunkurenci na APS-C formatu, pa je izgleda tudi tam podobna situacija:
dobi se zoome, ki so po kvaliteti primerljivi ali celo boljši od fiksnih.

Poznam ljudi, ki ne marajo zoomov, ampak mene ni med njimi. Široki zoom že imam, pa mi je nakup še enega podobnega čisto odveč. Če pri fiksnem ni nobene druge prednosti razen velikosti, za nakup ni veliko razlogov. Čisto brez veze pa vseeno ni. To ve vsak, ki je že s sabo okrog vlačil nekaj večjih zoomov.
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a dragan » 03 jan 2010, 00:39

Jaz sem ga kupil, čeprav sem vedel, da je DA12-24 nekoliko ostrejši. Zakaj? Ker ima petnajstka najmanj popačenj kar sem jih videl pri širokokotniku in je zaradi tega zame idealna. Mirno lahko pomešaš posnetke narejene s petnajstko med ostale narejene npr. s 35 ali več mm, opazovalec ne bo opazil razlike. S tem pridobiš umirjen pripovedni izraz skozi celotno serijo fotografij, to pa je vredno več kakor ostrina, ki jo večina amaterjev postavlja na prvo mesto.

Zanima me, kdo od komentatorjev, ki so se tukaj razpisali kar na 4 straneh, še ima ta objektiv?

cheers,
d
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Pentax AF objektivi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov

cron