TEST: Pentax DA 15/4 Limited

Tema namenjena Pentaxovim objektivom z K bajonetom in AF-jem. V to skupino spadajo objektivi serij: F, FA, DFA in DA.
AF - avtomatsko ostrenje

Moderator: TakumarKid

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a Big A » 10 jan 2010, 20:44

Sem jo dal na seznam mojih želja.
Menim, da velikost pri tem objektivu ni edina prednost napram 12-24 ali 10-20.
Za to goriščnico ima res neverjetno majhna popačenja in je zelo odporen na flare in CA, zelo lepe barve in kontraste. Najkrajša razdalja je samo 18 cm.
Zraven tega se ne strinjam, da DA 15 pogrne pri zanesljivosti in kvaliteti napram DA 12-24.
Izdelava je vrhunska in ohišje je v celoti kovinsko za razliko od zomov, ki so pretežno iz plastike. To ne kaže na slabšo zaneslivost in kvaliteto ... kvečjemu obratno.
Po ostrini sta DA 15 in DA 12-24 po moje izenačena, saj se nekaj testov nagiba v eno, nekaj pa v drugo stran. To sploh ni slabo, saj je 12-24 zelo hvaljen objektiv.

Kaj o tem menijo po svetu http://www.pentaxforums.com/forums/pent ... -mind.html
Zanimive so predvsem slike. Ostrini prav nič ne manjka. Slika direktno v sonce pa je naravnost super. Ko bom imel ta objektiv, bom pogosto slikal direktno v sonce.

lp

Andrej
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a dragan » 15 jan 2010, 22:57

Big A je napisal/-a:Sem jo dal na seznam mojih želja.
Menim, da velikost pri tem objektivu ni edina prednost napram 12-24 ali 10-20.
Za to goriščnico ima res neverjetno majhna popačenja in je zelo odporen na flare in CA, zelo lepe barve in kontraste. Najkrajša razdalja je samo 18 cm.
Zraven tega se ne strinjam, da DA 15 pogrne pri zanesljivosti in kvaliteti napram DA 12-24.
Izdelava je vrhunska in ohišje je v celoti kovinsko za razliko od zomov, ki so pretežno iz plastike. To ne kaže na slabšo zaneslivost in kvaliteto ... kvečjemu obratno.
Po ostrini sta DA 15 in DA 12-24 po moje izenačena, saj se nekaj testov nagiba v eno, nekaj pa v drugo stran. To sploh ni slabo, saj je 12-24 zelo hvaljen objektiv.

Kaj o tem menijo po svetu http://www.pentaxforums.com/forums/pent ... -mind.html
Zanimive so predvsem slike. Ostrini prav nič ne manjka. Slika direktno v sonce pa je naravnost super. Ko bom imel ta objektiv, bom pogosto slikal direktno v sonce.

lp

Andrej


Andrej,
zoom ali fiksni - to je stvar filozofije. Večina amaterjev ima raje "čim večje je boljše". Zato jim Limited Edition ne paše v koncept (mogoče tudi zaradi cen) in ga potem dajejo v nič.

Ena izmed stvari, ki sem se je naučil še v osnovni šoli od profesorja fizike (ki je bil tudi mentor foto krožka in Pentax uporabnik) je bila: izogibaj se slikanju direktno v sonce!

Pentax je pri konstrukciji petnajstke pokazal kaj so sposobni narediti, vrhunska korekcija in minimalni notranji refleksi, ki omogočajo da se fotografirajo tudi nekdanji tabuji.

lp,
dragan
Zadnjič spremenil dragan, dne 06 dec 2010, 13:56, skupaj popravljeno 1 krat.
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a Big A » 16 jan 2010, 20:50

dragan je napisal/-a:....
Andrej,
zoom ali fiksni - to je stvar filozofije. večina amaterjev ima raje čim večje tem boljše. zato jim Limited edition ne paše v koncept (mogoče tudi zaradi cen) in ga potem dajejo v nič.

ena izmed stvari, ki sem se je naučil še v osnovni šoli od profesorja fizike (ki je bil tudi mentor foto krožka in Pentax uporabnik) je bila: izogibaj se slikanju direktno v sonce!

Pentax je pri konstrukciji petnajstke pokazal kaj so sposobni narediti, vrhunska korekcija in minimalni notranji refleksi, ki omogočajo da se fotografirajo tudi nekdanji tabuji.

lp,
dragan




Ne vem, če bi temu rekel filozofija, ampak redko grem od doma samo zato, da bi slikal. Ponavadi jemljem aparat s seboj na kakšne prireditve, bicikel, smuko, sprehod, družabno srečanje, izlet ... itd... In včasih mi visi okrog vratu cel dan.

Sem se kar odločil. LBA je bil prehud.

Prva slika

Slika


Doma sem 'pritisnil' mačka

Slika

100% crop

Slika


Današnja slika iz okolice Radencev. Bilo je nekoliko megleno. Si nisem mogel kaj, da ne bi pritisnil direktno v sonce.

Slika
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 16 jan 2010, 22:24

Čestitke za novo pridobitev. Upam, da ti bo dolgo in dobro služil. Si me kar malo potolažil, da nisem edini z LBA :) . Drugače pa v tako sonce lahko brez problema slikaš z vsakim fiksnim SMC-jem, tudi tistimi 30 let starimi.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a dragan » 17 jan 2010, 00:47

Andrej, čestitam k odlični pridobitvi!

prva slika mi deluje znano, ali ni to nasproti neke trgovine foto beseničar? ;)

na drugI sliki mačkon deluje nekoliko prestrašen ampak je lušten. o ostrini pa bi se dalo dlakocepit! :)

in tretja slika, ki lepo nazorno kaže kaj se zgodi, če slikaš direktno v sonce: pojavijo se sončni žarki...


cheers,
dragan
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 17 jan 2010, 09:27

Andrej, čestitam za pridobitev!
Sem prepričan, da ga boš dobro izkoristil in raje fotkal, dlakocepljenje o ostrini pa prepustil drugim, tega željnim fotografom. ;)
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: TEST: Pentax DA 15/4 Limited

OdgovorNapisal/-a Big A » 17 jan 2010, 13:59

Hvala za čestitke :D .
Leča mi je všeč in jo bom gotovo dostikrat uporabljal.

Andrej
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Prejšnja

Vrni se na Pentax AF objektivi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov

cron