TEST - Pentax smc DA 10-17mm F/3,5-4,5 ED (IF)

Tema namenjena Pentaxovim objektivom z K bajonetom in AF-jem. V to skupino spadajo objektivi serij: F, FA, DFA in DA.
AF - avtomatsko ostrenje

Moderator: TakumarKid

TEST - Pentax smc DA 10-17mm F/3,5-4,5 ED (IF)

OdgovorNapisal/-a fejker » 30 apr 2009, 21:20

Ribje oko, ki je hkrati tudi zoom? Pentaxova drzna poteza se je kar izplačala, saj so naredili zanimiv objektiv za svojevrsten in zanimiv efekt.

Objektiv iz serije DA po izdelavi ne odstopa od ostalih objektivov istoimenske serije, le prednji del je drugačen zaradi same konstrukcije prednjih leč, ki so izbočene. Sončna zaslonka je fiksno vgrajena in predvsem služi zaščiti prednje leče pred praskami, če objektiv slučajno brez pokrovčka postavimo na podlago z lečo navzdol ali kam po nesreči udarimo (ja, se zgodi tudi najboljšim). Pokrovček leče je eden tistih "jaz rad padam dol", ker se enostavno potisne na sončno zaslonko in nima nobenega mehanizma s katerim bi se zataknil za objektiv. No, če objektiv lepo nosite v torbi ali ruzaku se vam to ne bo zgodilo, probleme sem imel predvsem takrat, ko sem objektiv jemal iz torbe.

Leča zajame kot 180° po diagonali slike pri 10mm, popačenje pa je približno takole:
Slika
Slikano cca. 10cm od RAVNE stene :)

Pri 17mm se vidni kot kar pošteno zmanjša in s tem tudi popačenje, ki je še vedno kar veliko:
Slika

Zdaj pa na tiste suhoparne posnetke glede ostrine (ki v mojem pogledu za tak objektiv ni najpomembnejši faktor, čeprav se Pentaxov fiš kar lepo odreže):

@10mm f/3.5
Slika
100% Crop
Slika

@10mm f/5.6
Slika
100% Crop
Slika

@10mm f/8
Slika
100% Crop
Slika

@17mm f/4.5
Slika
100% Crop
Slika

@17mm f/5.6
Slika
100% Crop
Slika

@17mm f/8
Slika
100% Crop
Slika

Že navadni širokokotniki niso nek odraz ostrine, ko pa se premaknemo na ribje oko, pa je mehkoba še toliko večja, predvsem na robovih. Ampak ribjega očesa si pač ne kupite zaradi ostrine ampak efekta.

Par fotografij:

Lesena žirafa je bila postavljena čisto blizu objektiva, čeprav je le ta še imel rezervo in bi ostril lahko še bližje ... objekta se praktično lahko dotaknete s prednjo lečo.
Slika

Kromatska aberacija je zelo opazna, kot je za tak objektiv normalno (na listu na desni strani je opazna tudi pri pomanjšani fotografiji - ostale manjše napake se da odpraviti z orodji v post produkciji)
Slika

Dolina Tamar dobi drugačen izgled
Slika

Slika

Slika

Arhitekture vam ravno ne priporočam slikati s tem objektivom, razen za res posebne potrebe :P
Slika

Vsekakor eden od zanimivih objektivov, ki pa ga pestijo tipične napake ribjih očes (kromatska aberacija, slabša ostrina, ...).

Objektiv Pentax smc DA 10-17mm F/3,5-4,5 ED (IF) je za test posodila trgovina
Slika
fejker
 

Vrni se na Pentax AF objektivi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov

cron