HD DA 20-40 2.8-4 WR DC Limited

Tema namenjena Pentaxovim objektivom z K bajonetom in AF-jem. V to skupino spadajo objektivi serij: F, FA, DFA in DA.
AF - avtomatsko ostrenje

Moderator: TakumarKid

Re: HD DA 20-40 2.8-4 WR DC Limited

OdgovorNapisal/-a Entry » 11 nov 2013, 10:13

Zoom je bil na začetku svoje poti veliko slabši od prime objektivov, kar pa se je spremenilo z napredkom tehnologije. Sploh če pogledaš višji cenovni razred zoom objektivov. Za potrebe hobi fotografov (beri jaz, max print A3), je zoom boljši že zaradi tega, ker manj menjaš objektiv, posledično manj praha na senzorju.

Zoom proti prime je že stara diskusija. Mislim, da je uporaba odvisna predvsem od stila fotografiranja posameznih fotografov. Ne dvomim v optične kvalitete prime objektivov, vendar tudi zoom ne zaostaja za njimi (vsaj ne pri Canikonu). Edina prednost, ki je ne more zanikati nihče je hitrost (F).

Bomo videli kako se bo odrezal objektiv, ko bo prišel na police. Morda pa bo čarobni objektiv zaradi katerega bodo vsi drveli v Pentax tabor... he....He....ali pa tudi ne ;)
Pentax K5, 16-50*, 50-135*, 18-55 WR, Sigma 10-20 3,5
Entry
 
Prispevkov: 307
Pridružen: 27 jul 2011, 22:12

Re: HD DA 20-40 2.8-4 WR DC Limited

OdgovorNapisal/-a greg » 11 nov 2013, 14:48

WR Limited: viewtopic.php?f=9&t=2946&start=24
Zgleda, da ima smisel ta objektiv. WR+zoom objektiv, ki naj bi bil všeč tudi uporabnikom prime objektivov.
Adminko, so upoštevali tvojo željo ;)
adminko je napisal/-a:Škoda da niso naredili novih HD limitedov, ki bi bili WR. Bi lahko dodali še fotografijo uličnega "pustolovca" v dežju ;)
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: HD DA 20-40 2.8-4 WR DC Limited

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 11 nov 2013, 20:03

Entry je napisal/-a:Zoom je bil na začetku svoje poti veliko slabši od prime objektivov, kar pa se je spremenilo z napredkom tehnologije. Sploh če pogledaš višji cenovni razred zoom objektivov. Za potrebe hobi fotografov (beri jaz, max print A3), je zoom boljši že zaradi tega, ker manj menjaš objektiv, posledično manj praha na senzorju.

Zoom proti prime je že stara diskusija. Mislim, da je uporaba odvisna predvsem od stila fotografiranja posameznih fotografov. Ne dvomim v optične kvalitete prime objektivov, vendar tudi zoom ne zaostaja za njimi (vsaj ne pri Canikonu). Edina prednost, ki je ne more zanikati nihče je hitrost (F).

Bomo videli kako se bo odrezal objektiv, ko bo prišel na police. Morda pa bo čarobni objektiv zaradi katerega bodo vsi drveli v Pentax tabor... he....He....ali pa tudi ne ;)

Nucat zoom ali fiksen objektiv že nekaj časa ni več stvar kvalitete, dobri zoomi lahko celo presežejo fiksne objektive. Dilema ni vedno niti v svetlobni moči, ker je precej fiksnih objektivov le enako svetlih ali celo bolj zaprtih od zoom objektivov. Poglavitna zadeva v dilemi zoom ali fiksen objektiv je v fotografski filozofiji posameznika. Nekateri se pač s fiksnimi objektivi bolje znajdemo in tudi fiksnih objektivov ne menjujemo prepogosto na teleščku. Tudi to, da bi fiksne objektive kombinirali z zoomi se ne pri ljubiteljih fiksnih ne dogaja, tako da je tista izjava, da se 20-40mm lepo poda k 15 in 70mm napisana bolj teoretično. Tisti, ki zoomov ne rabi, jih pač nima v torbi.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: HD DA 20-40 2.8-4 WR DC Limited

OdgovorNapisal/-a greg » 11 nov 2013, 23:23

TakumarKid je napisal/-a: Tudi to, da bi fiksne objektive kombinirali z zoomi se ne pri ljubiteljih fiksnih ne dogaja, tako da je tista izjava, da se 20-40mm lepo poda k 15 in 70mm napisana bolj teoretično. Tisti, ki zoomov ne rabi, jih pač nima v torbi.

Razen, če bi bil IQ(in af) 20-40mm boljši ali enak kot IQ Da21 in 40mm. Potem, bi se marsikdo odločil za Da 20-40mm wr ltd, pa če bi ga uporabljal izključno samo na 20 in 40mm. Bomo pa morali še malo počakati na prve podrobne fotke...
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: HD DA 20-40 2.8-4 WR DC Limited

OdgovorNapisal/-a adminko » 12 nov 2013, 17:24

Škoda ker niso zatesnili še fiklsnih Limitedov, no vsaj pri novih imajo očitno v mislih drugačno prakso.

Takumarkid, to glede fotkanja z fiksnimi in zoomi si dobro potuhtal, šele ko malo pomislim spoznam da je dejansko tudi pri meni tako. Nekako so fiksni objektivi podzavestna izbira, zoomi so na vrsti res čisto zadnji.
Uporabniški avatar
adminko
Globalni moderator
 
Prispevkov: 955
Pridružen: 24 nov 2011, 18:13

Re: HD DA 20-40 2.8-4 WR DC Limited

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 12 nov 2013, 20:11

Zum objektiv po mojem mnenju ubija fotografovo kreativnost. Če se mene vpraša, mora iskanje pravega kadra fotografu predstavljati izziv, tako da mora kader preučiti, najti in izluščiti iz scene, ne le da preprosto pozumira ali odzumira med 10 in 400 mm. Pa predno se kdo spotakne; ja, se strinjam, pri reporterskem delu pa so zoomi kar nuja, ampak ne tovrstnega tipa...
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: HD DA 20-40 2.8-4 WR DC Limited

OdgovorNapisal/-a gnd » 13 nov 2013, 07:57

Jaz bi pa rekel, da so za pokrajinsko fotografijo zoom objektivi kar nuja. Pri pokrajinski fotografiji vsaj jaz najprej najdem pozicijo, kjer se mi poravnave poklopijo in tu je zorni kot, in posledično kompizicija, pravi. In če ta točka zahteva 19,7mm je pač treba uporabiti zoom objektiv. Če imam širši objektiv in se premaknem desek korakov naprej, bo zvonik prevelik in previsoko v kadru, če pa imam ožji objektiv in grem nazaj dvajset korakov bo zvonik pod robom hriba in tako skrit v ozadju ...
Slika
K-3II; Gitzo GT2531 + PhotoClam PC-36; F-Stop Satori; Sigma 10-20/3.5; Tamron 17-50/2.8; Pentax 18-55/3.5-5.6WR; Zeiss 20/4; Pentax M28/2.8; Pentax A35-105/3.5; Pentax FA50/1.4; Pentax M50/1.7; Pentax DA*60-250/4; Vivitar S1 90/2.5 Macro; Pentax M200/4; Pentacon 300/4; Sigma EF-530
Uporabniški avatar
gnd
 
Prispevkov: 76
Pridružen: 24 avg 2009, 14:36
Kraj: Lukovica

Re: HD DA 20-40 2.8-4 WR DC Limited

OdgovorNapisal/-a greg » 13 nov 2013, 10:59

Tole je zanimivo gnd. Pri zumu moraš fotko "videti" preden jo zajameš. Pri fiksnem pa ti goriščnica "diktira" razmišljanje o kompoziciji. Pri meni v večini bolj odgovarja drug pristop, oz. vsaj z rezultati sem ponavadi bolj zadovoljen.
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: HD DA 20-40 2.8-4 WR DC Limited

OdgovorNapisal/-a mato » 13 nov 2013, 11:01

Za pokrajinsko fotografijo je sigurno bolj primeren zoom, ker pri fiksnih se zna zgoditi,da padeš v prepad :D
Uporabniški avatar
mato
 
Prispevkov: 563
Pridružen: 30 dec 2009, 19:41

Re: HD DA 20-40 2.8-4 WR DC Limited

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 13 nov 2013, 13:32

gnd je napisal/-a:Jaz bi pa rekel, da so za pokrajinsko fotografijo zoom objektivi kar nuja. Pri pokrajinski fotografiji vsaj jaz najprej najdem pozicijo, kjer se mi poravnave poklopijo in tu je zorni kot, in posledično kompizicija, pravi. In če ta točka zahteva 19,7mm je pač treba uporabiti zoom objektiv. Če imam širši objektiv in se premaknem desek korakov naprej, bo zvonik prevelik in previsoko v kadru, če pa imam ožji objektiv in grem nazaj dvajset korakov bo zvonik pod robom hriba in tako skrit v ozadju ...

Moral bi napisat, da so zoom objektivi za tvojo pokrajinsko fotografijo nuja. Za mojo niso nikoli bili. Pač stvar filozofije. Vsekakor te fiksen objektiv prisili k razmišljanju. Pokrajinska fotografija je ponavadi taka, da imaš čas zadevo premislit jo skomponirat v neko smiselno kompozicijo in pritisnit na sprožilec. Jaz mislim, da je velika napaka, da začetniku damo zoom objektiv na aparat, ker tako zamudi najpomembnejšo lekcijo fotografiranja. Pa vsakemu fotografu priporočam, da naredi eksperiment in sicer, da en mesec fotka samo z enim fiksnim objektivom (po lastni izbiri). Zelo dobra lekcija fotografije in idealna za tiste, ki smo okuženi z LBA.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: HD DA 20-40 2.8-4 WR DC Limited

OdgovorNapisal/-a greg » 13 nov 2013, 20:44

TakumarKid je napisal/-a: Jaz mislim, da je velika napaka, da začetniku damo zoom objektiv na aparat, ker tako zamudi najpomembnejšo lekcijo fotografiranja.

Če so pa kit objektivi praviloma zoomi. :)
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: HD DA 20-40 2.8-4 WR DC Limited

OdgovorNapisal/-a Entry » 13 nov 2013, 21:46

Malo za šalo...

Če koga motijo zoom objektivi in bi raje imeli fiksno doživetje z veliko kreativnosti in se ne more upreti vrtenju zoom-a, lahko nastavi izbrane mm in nato zoom obroč prelepi z maskirnim trakom. Maskirni trak praviloma ne pušča lepila. Poceni rešitev, čeprav ne bi fotografiral poroke na ta način, saj bi se vsi spraševali kdaj bo objektiv razpadel ;).
Pentax K5, 16-50*, 50-135*, 18-55 WR, Sigma 10-20 3,5
Entry
 
Prispevkov: 307
Pridružen: 27 jul 2011, 22:12

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Pentax AF objektivi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov

cron