M42 adapter

Tema namenjena Pentaxovim objektivom pred K bajonetom. V to skupino spadajo objektivi z navojem m37 in m42

Moderator: TakumarKid

M42 adapter

OdgovorNapisal/-a Odyn » 11 maj 2009, 21:07

Pentax je na tržišču že dolgo. Prvi aparati še niso imeli današnjega Pentax-K bajoneta, temveč so večinoma uporabljali v tistem času zelo razširjen M42x1 navoj. V tistem času je Pentax izdelal nekaj še danes cenjenih objektivov pod skupnim imenom Takumar.
Vse te objektive pa tudi druge za ta navoj lahko uporabljamo še danes, vendar zanje potrebujemo poseben adapter M42 -> K bajonet. Kot podjetje, ki je veliko vložilo v M42 objektive, ga izdeluje Pentax, na ebayu pa se dobi tudi cel kup bolj ali manj vernih ponaredkov originala.
Ker M42 objektive uporabljam tudi sam, sem prišel do nekaj takih adapterjev.

Slika
Original pentax (na vrhu) in njegova kopija (črni - levo spodaj) se vsedeta v zarezo za ta adapter, tretji pa ima ploščico, ki pokrije celoten bajonet na aparatu. Original ter kopija se zatakneta z manjšim pereščkom in se ju ne da sprostiti z gumbom za menjavo objektivov. Namesto tega je treba najprej odviti objektiv in potem odstraniti še adapter.

Pentax
Slika
Slika


Kopija
Slika
Slika

Zadnji se vsede na bajonet in se pritrdi na enak način kot objektiv, enako se ga tudi sname.
Slika
Slika

Že na prvi pogled se vidi, da je Pentaxov iz boljšega materiala. Njegova kopija je iz neke rumene kovine (medenina?) pobarvane z neobstojno barvo, ki se hitro odlušči. Tudi pri tretjem je mogoče ponekje videti neka rumena obarvanja.



Tako M42 kot K-mount imata enako razdaljo med objektivom ter senzorjem: 45.46 mm. Ja, dve decimalki, kajti
Flange focal distance is one of the most important variables in a camera, as lens seating errors of as little as 0.01 mm will manifest themselves critically on the imaging plane and focus will not match the lens marks.

http://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_depth

Očitno je, da je tretji adapter (tisti brez oznak) pri tem bistveno drugačen - razdalja med objektivom in senzorjem se poveča. To pomeni, da tak adapter NE ostri v neskončnost - adapter deluje kot zelo kratek macro obroček. Kako pa se obnese kopija v primerjavi z originalom?

S kljunastim merilom sem približno izmeril svoje tri adapterje. Rezultati:
Original Pentax:
skupna širina: 0,49cm
zgornja ploščica: 0,07cm
spodnja ploščica: 1,3mm
Sliko dodam takoj, ko jo naredim :oops:

Kopija Pentax adaptorja (črni; made in Taiwan)
skupna vipina: 0,47cm
zgornja ploščica 0,08cm
spodnja ploščica: 1,0mm
Slika
Na prvi pogled se vidi, da je ta adapter kar precej pogreznjen v bajonet. Glede na to, da imata M42 in K-mount enako razdaljo med objektivom in senzorjem, bi morala biti po mojem na isti višini. Tu pa je razdalja zmanjšana.
Poleg tega zelo moti, da je spodnja ploščica ožja od originala - posledično objektiv 'pleše', mogoče ga je dvigniti in spustiti za par desetink (0,3?) milimetra.


Brez oznak
0,59cm
0,095
spodnja: ?? (nisem mogel izmeriti)
Slika
Kot že rečeno, se tu razdalja med senzorjem in objektivom poveča, ni ostrenja v neskončnost. Plus takega pristopa pa je, da je objektiv trdno zaklenjen, hkrati pa se ga enostavno odstrani.


Zaključek:
Tu sem testiral tri točno specifične adaptorje. Na ebayu (pa tudi v naših trgovinah) jih kar mrgoli in so najrazličnejših kvalitet. Kopija, ki jo imam jaz, se ne obnese dobro (kljub temu jo včasih uporabim, kadar moram delati z večimi M42 objektivi in ne ostrim v neskočnost). Original dela tiptop. Onega tretjega, ki poveča goriščno razdaljo pa sem kupil, vrgel v predal in pozabil nanj. Po mojem skromnem mnenju se nakup neoriginalnega adaptorja ne splača, če ga nimate možnosti preizkusiti v živo.
Odyn
 
Prispevkov: 474
Pridružen: 02 maj 2009, 13:11

Re: M42 adapter

OdgovorNapisal/-a teva » 11 maj 2009, 21:54

Ej krasno in hvala...ravno sem pred nakupom tega adapterja.
Uporabniški avatar
teva
Administrator
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 24 apr 2009, 07:46
Kraj: Brežice

Re: M42 adapter

OdgovorNapisal/-a frgo » 12 maj 2009, 06:17

Super prispevek. Da se ne bojo nevedni nasrali kot sem se sam :roll: Tistega tretjega primerka nikar ne kupujte.
Sony A7, sony fe 28-70, samyang 14 2.8, canon fd 28 2.8, canon fd 50 1.4, canon fd 135 3.5, helios 44m, minolta md 35-70 3.5
frgo
 
Prispevkov: 234
Pridružen: 01 maj 2009, 20:10
Kraj: Trebnje

Re: M42 adapter

OdgovorNapisal/-a Big A » 12 maj 2009, 10:52

Uporabljam originalen Pentaxov adapter za uporabo objektivov z M42 navojem.
Če menjavamo objektive z različnimi priključki (bajonet in navoj) je za uporabo neroden in počasen ker je potrebno ob menjavi napraviti več ločenih korakov.

Na misel mi je prišlo(nisem edini), da bi na vsak objektiv z navojem pritrdil svoj adapter.
Tako bi tudi objektive z navojem lahko natikal enako kot objektive z bajonetom - v eni potezi.
Če bi za to uporabil originalne adpterje, bi bilo nekoliko drago, pa še predelati jih je treba (odstraniti vzmet in napraviti utor za zaskočko).

Za tovrstno uporabo se zdijo boljši neoriginalni adapterji, vendar je potrebno imeti stružnico. Kitajski adapterji so skoraj 10X cenejši od originalnih vendar je pri njih problem, da ne dopuščajo ostrenja v neskončnost. Doživel sem, da to velja tudi za adapterje, pri katerih posebej poudarjajo, da omogočajo ostrenje do neskončnosti. Vzrok je v tem, da ima kitajski adapter za cca 1 mm debelejši rob od originalnega, zato objektiv za toliko manj sede v jašek aparata. Adapterju sem odstružil odvečni material in ga navil na objektiv. Spoj sem utrdil s kapljico modrega Loctitea. Dela bp.

lp

A
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: M42 adapter

OdgovorNapisal/-a Odyn » 12 maj 2009, 15:36

Doživel sem, da to velja tudi za adapterje, pri katerih posebej poudarjajo, da omogočajo ostrenje do neskončnosti. Vzrok je v tem, da ima kitajski adapter za cca 1 mm debelejši rob od originalnega, zato objektiv za toliko manj sede v jašek aparata. Adapterju sem odstružil odvečni material in ga navil na objektiv. Spoj sem utrdil s kapljico modrega Loctitea. Dela bp.

Ja, eni imajo debelejši rob, drugi (npr. oni črni v zgornjem opisu) tanjšega kot bi moral biti. Saj če je narejen točno po specifikaciji res ni problema. Lahko naletiš tudi na takega. Samo tako probavanje z različnimi proizvajalci je pa hitro dražje od originala. Doma delat se pa ne splača (razen, če bi kdo naredil res veliko serijo).

Mimogrede - s čim delate utore za zatič? Sam sem delal nekaj z ročno pilco pa rezultati niso ravno najlepši (za silo pač dela).
Odyn
 
Prispevkov: 474
Pridružen: 02 maj 2009, 13:11

Re: M42 adapter

OdgovorNapisal/-a Big A » 13 maj 2009, 07:43

Odyn je napisal/-a:
Doživel sem, da to velja tudi za adapterje, pri katerih posebej poudarjajo, da omogočajo ostrenje do neskončnosti. Vzrok je v tem, da ima kitajski adapter za cca 1 mm debelejši rob od originalnega, zato objektiv za toliko manj sede v jašek aparata. Adapterju sem odstružil odvečni material in ga navil na objektiv. Spoj sem utrdil s kapljico modrega Loctitea. Dela bp.

Ja, eni imajo debelejši rob, drugi (npr. oni črni v zgornjem opisu) tanjšega kot bi moral biti. Saj če je narejen točno po specifikaciji res ni problema. Lahko naletiš tudi na takega. Samo tako probavanje z različnimi proizvajalci je pa hitro dražje od originala. Doma delat se pa ne splača (razen, če bi kdo naredil res veliko serijo).

Mimogrede - s čim delate utore za zatič? Sam sem delal nekaj z ročno pilco pa rezultati niso ravno najlepši (za silo pač dela).


Nisem bil dovolj natančen pri opisu. Bom popravil s par slikcami.


Na prvi sliki so trije adapterji. Spodnji je originalni, zgoraj desno je 'kitajec', zgoraj levo pa je predelan 'kitajec'.
Slika

Adapter mora popolnoma sesti v jašek aparata, zato ga je treba postružiti na enak premer kot ga ima original.
Slika

Pomembna je tudi debelina adapterja. Original ima 4,89 mm.
Slika

Kitajski ima debelino 5,79 mm in je za 0,9 mm debelejši od originala
Slika

Po obdelavi na stružnici se predelan adapter kar precej razlikuje od nepredelanega.
Slika

Ob uporabi predelanega adapterja sem naletel na problem, ki je še najbolj viden na osmi (predzadnji) sliki iz Odynovega prvega posta - originalni adapter ni natančno poravnan z robom odprtine na bodyu ampak je za malenkost vgreznjen.
To ni moteče, če se najprej v body vstavi adapter in šele potem privije objektiv.
Moti pa, če je adapter privit na objektiv in se ga šele nato natakne na aparat. Objektiv se nasloni na rob luknje zato adapter ne pride dovolj globoko v bajonet, da bi ga lahko zavrtel.
Problem sem rešil s podložko ustrezne debeline iz kartona.
Lepše je, če postružimo adapter na večjo debelino kot jo ima original - da je rob adapterja natančno poravnan z robom bajoneta v bodyu. V tem primeru podložka ni potrebna.

Prilagam še dva posnetka, ki sem ju napravil s predelanim adapterjem in objektvom Vivitar 28mm F/2,8 WA CF. Vidi se, da objektiv ostri tudi na daleč. Za tale prijazen objektivček se mi je zdelo vredno truda.
Slika

Slika

Odyn: Na adapterju utora ni. Če bi ga hotel imeti, bi ga moral vrezati v objektiv. Tega pa nočem početi.
Če bi ga vseeno delal, bi uporabil ročni mini rezkar (dremel, biaks..) ali pa rezkalni stroj.

lp

Andrej
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: M42 adapter

OdgovorNapisal/-a Hrco » 26 maj 2009, 16:08

kaj ima keri doma orginalni m42 adapter viška?? :)

Se priporočam :oops:
Uporabniški avatar
Hrco
 
Prispevkov: 161
Pridružen: 01 maj 2009, 08:12
Kraj: Štajerska

Re: M42 adapter

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 28 maj 2009, 09:31

Mimogrede, če misliš za Berota uporabljat, lahko imaš tudi tisti poceni adapter, ki se ne usede popolnoma. T2 ima namreč višek razdalje in boš lahko brez problema uporabljal. Je pa res, da se ti ne bo čisto "usedel". Kakor si videl pri meni, 3 zavoje se da naredit in meni je to dovolj; je pa res, da če boš kam butnil bo vse skup ven vrglo (kar je morda še bolje).
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

Re: M42 adapter

OdgovorNapisal/-a Hrco » 28 maj 2009, 11:52

ma če ti na fotodiskont mi vsak dan rečejo "jutri ga pričakujemo" .. malo sem jih že sit. .
Uporabniški avatar
Hrco
 
Prispevkov: 161
Pridružen: 01 maj 2009, 08:12
Kraj: Štajerska

Re: M42 adapter

OdgovorNapisal/-a zelenik » 26 jun 2009, 10:37

če prodaja kdo kak tale m42 adapter, če je original bi bilo še najboljše, če ne pa bi se za začetek tudi s kakim kitajcem zadovoljil :)

naj mi pošlje zasebno sporočilo.

lp
zelenik.si, ko ti vdari na slabo!
Uporabniški avatar
zelenik
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 02 maj 2009, 11:12

Re: M42 adapter

OdgovorNapisal/-a Hrco » 26 jun 2009, 10:43

preko ebaya si naroči orginal.. malo se boš načakal pa kar drag je.. ampak na koncu boš več kot zadovoljen..
Uporabniški avatar
Hrco
 
Prispevkov: 161
Pridružen: 01 maj 2009, 08:12
Kraj: Štajerska

Re: M42 adapter

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 27 jun 2009, 06:22

Ali ga pa tukaj naročiš: http://tinyurl.com/m42-adapter ;)

lp, L
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Naslednja

Vrni se na Takumar objektivi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov

cron