Takumarji na full frame formatu

Tema namenjena Pentaxovim objektivom pred K bajonetom. V to skupino spadajo objektivi z navojem m37 in m42

Moderator: TakumarKid

Takumarji na full frame formatu

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 29 sep 2011, 12:52

Naj bo tale za začetek. Moj najstarejši Takumar na najnovejši pridobitvi. Polno odprt Auto Takumar 105 f2,8 iz leta 1958 na Eos 5mII. V prihodnje bom poskušal enega po enega predstaviti na svojem izvirnem formatu. Zaenkrat še poskušam razumeti kaj bom sploh lahko nataknil na body.

Slika
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Takumarji na full frame formatu

OdgovorNapisal/-a greg » 29 sep 2011, 21:14

Lepo Jože :P . Pentaxu sploh nebi bilo treba razvijat novih objektivov za FF, če so že 58-tega izdelovali vrhunske zadeve. Motorček za af bi pa že nekako vmontirali :P .
lp
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: Takumarji na full frame formatu

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 29 sep 2011, 22:38

Danes popoldan sem malce preizušal kaj lahko pričakujem od mojih veteranov in so me resnično pozitivno presenetili. Malce sem se bal kako bo z njihovimi robovi, a sploh ni kake panike. Recimo širokokotna 28 f3,5 in 35 f3,5 sta že odprta solidna na robovih, na f5,6 pa brezhibno ostra. Takumar 55 f1,8, ki je bil kit objektiv Spotmatikov je od f4 razor sharp čez celo področje. Bom pa kot kaže imel malce več problemov z zrcalcem na eosu, saj sta 28 in 35mm resnično na knap in jim kaka desetinka pleha manj ne bi škodila, saj se ogledalce na poti nazaj včasih zatakne, a bomo že kako poštimali da bo prav. Baje je to tudi stvar samega adapterja in dejstva kako v nulo je narejen. Kot kaže se vsi Kitajci še niso spoznali z "šublarjem" ;) .
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Takumarji na full frame formatu

OdgovorNapisal/-a mato » 29 sep 2011, 22:54

Ampak Jože, lepo tole izgleda. Stari Takumarji na FF ja to je to!
Meni že nasplošno slika narejena z FF lepše izpade kot na cropu, ko pa se izkaže še Takumarjev bokeh pa je sploh lepo za pogledat.
Uporabniški avatar
mato
 
Prispevkov: 563
Pridružen: 30 dec 2009, 19:41

Re: Takumarji na full frame formatu

OdgovorNapisal/-a AVivod » 30 sep 2011, 06:56

Meni se zdi rahlo čudno, da sodobna tehnika z ne vem koliko lečami, ki korigirajo vse možne napake prejšnjih leč (že napis na leči je ene pol metra dolg), na pogled ni kaj dosti boljša, kot enostavna 50 let stara konstrukcija.
AVivod
 
Prispevkov: 846
Pridružen: 04 maj 2009, 06:55

Re: Takumarji na full frame formatu

OdgovorNapisal/-a Big A » 30 sep 2011, 07:24

Čestiteke za lepo fotko Jože!

Zanimiv bi bil majhen test: kako bi izgledala slika, če bi jo posnel z iste točke(tripoda), z istim objektivom, z isto zaslonko, istim ISO na bodyih K20D in eos 5mkII?
- bi bil dof v crop sliki kaj drugačen?
- ali bi se slika še kako drugače razlikovala?

lp

Andrej
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Takumarji na full frame formatu

OdgovorNapisal/-a phob » 30 sep 2011, 12:00

DOF bi bil enak, s Pentaxom pa lepše ( in bolj naravne ) barve ;)
b.
phob
 
Prispevkov: 565
Pridružen: 05 maj 2009, 00:33

Re: Takumarji na full frame formatu

OdgovorNapisal/-a phob » 30 sep 2011, 12:02

@ JožeG - z Minicraftom nad zrcalce ?
b.
phob
 
Prispevkov: 565
Pridružen: 05 maj 2009, 00:33

Re: Takumarji na full frame formatu

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 30 sep 2011, 18:58

Danes sem peljal na kratek sprehod SMC Takumarja 55 f1,8. V bistvu gre za najcenejšega Takumarja, ki je visel na vsakem Pentax Spotmatiku tja od leta 1957 pa do leta 1975. Tudi če gre za najcenejšega (zaradi količine izdelanih) je objektiv zelo dober. Na FF formatu je odprt na sredini že dovolj oster. Skrajni robovi so pri polno odprti zaslonki mehki, a že na f2,8 je objektiv dovolj oster čez celo sliko, na recimo f5,6 pa sploh več ne ločimo razlike med robom in sredino. Odprt objektiv kaže rahlo vinjeto, ki pa ni moteča. Aberacija tudi ne predstavlja nobenih problemov. Skratka objektiv na polnem formatu zelo lepo dela in tudi ni problematičen za uporabo na Canon bodiju. Nekaj fotk:

f5,6
Slika

f2,8
Slika

in pa najboljše f1,8
Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Takumarji na full frame formatu

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 01 okt 2011, 08:12

Dobre. Očitno uživaš, čeprav se po britofu sprehajaš. Je široka pedesetka ane ;)?
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

Re: Takumarji na full frame formatu

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 01 okt 2011, 17:44

Pancolart je napisal/-a:Dobre. Očitno uživaš, čeprav se po britofu sprehajaš. Je široka pedesetka ane ;)?


Večji senzor ti da občutek kot da bi še enkrat kupil vse objektive, saj na novo odkrivaš vsak objektiv posebej. Performansi leč so me še bolj utrdili v prepričanju da Pentax dela napako, ko nam ne privošči večjega senzorja. Objektivi se namreč zelo dobro držijo in so v bistvu na večjem formatu še bolj ostri. Ne dvomim, da bi tudi bajonetni Pentax objektivi bili vsaj tako dobri, verjetno pa še boljši.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Takumarji na full frame formatu

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 02 okt 2011, 20:13

Zadnjič sem prilepil par fotk z Takumarjevo 55-ko, ki je bila cenejši osnovni objektiv tedanjih Pentaxov. Tisti fotograf, ki je pred štiridesetimi leti premogel malo več cvenka si je kot osnovni objektiv privoščil legendarnega Takumarja 50 f1,4. Na DX formatu sam kake razlike v performansu nisem videl, pravzaprav mi je bila ceneješa 55-ka celo bolj simpatična. Na večjem formatu, pa 50-ka pokaže svojo vrednost in zdaj mi je bolj jasno zakaj razlika v ceni. Objektiv je na f1,4 soliden in ima to prednost, da svojo razmeroma dobro ostrino ohrani čez celo sliko, robovi so boljši kot pri odprti 55-ki. Od f2,8 naprej je objektiv naravnost fantastično oster in prepričan sem, da bi bil zlahka kos tudi senzorju z več piksli. Pa da ne bomo samo hvalili sem našel tudi kako slabost. Vinjetiranje je pri f1,4 kar občutno, pozna se ga še na f2,8 in je bolj izrazito kot pri 55mm. Pa moj se še vedno ni znebil malce rumenosti, ki je posledica uporabe rahlo radioaktivnega torija. Ta rumenost je dvorezni meč, pri portretih je čisto OK (poleg pregovorno lepih barv kože Canon senzorjev), drugače pa malce moteča. Kljub opozorilom, da je objektiv lomilec zrcalc na eosih, moj primerek dela brez problemov in se ne zatika. Pa milimetri so prav simpatični, saj so še uporabni na ulici (sam imam sicer raje 35mm) in sežejo vse do portretne fotografije. Nekaj fotk:

Indijansko poletje v Trstu na f2,8
Slika

Slika

in dva portreta moje potrpežljive spremljevalke na f1,4
Slika

Slika
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Naslednja

Vrni se na Takumar objektivi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov

cron