Auto Takumar 85mm f1,8

Tema namenjena Pentaxovim objektivom pred K bajonetom. V to skupino spadajo objektivi z navojem m37 in m42

Moderator: TakumarKid

Auto Takumar 85mm f1,8

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 28 dec 2012, 07:10

Nekaj besed o tem samosvojem pentaxovem objektivu, ki je krasil Pentax S1, S2 in S3 aparate konec petdesetih in v začetku šestdesetih let prejšnjega stoletja. Takrat je zagotovo stal celo premoženje denarja in je bil v le malo kateri foto torbi. Danes je objektiv že malce bolj zbirateljska zadeva kot nekaj za rabit vsakodnevno, njegova cena pa odvisna predvsem od ohranjenosti. Lepi primerki lahko dosežejo tja do 350 eur. Objektiv je v bistvu s svojimi 350g teže in premerom filtra 55mm zelo mali za svojo svetlobno moč. Rokovanje z njim je fantazija, fokusirni obroč je kljub 50-tim letom gladek kot maslo. Malo je mogoče neroden njegov preset sistem premikanja zaslonke, ki ima nekoliko bolj trde korake med polovicami zaslonk. Minimalni fokus je na 85cm, kar je nekje v rangu tudi današnjih objektivov. Sama slika, ki prihaja iz njega pa je čisto nekaj posebnega. Če bi objektiv dali na test današnjim mladcem, ki so obsedeni z ostrino, bi ga verjetno kar v smeti zabrisali. Objektiv je namenski portretni objektiv in se tako tudi obnaša. To pomeni, da je v rokah nekoga, ki ve za kaj je objektiv namenjen lahko še vedno dobro orodje, za nepoznavalce pa je le kup starega železa. Odprt je dovolj oster na na razdaljah tja do 1,3m, od tu naprej je odprt res bolj meglen in pogojno uporaben, na neskončno so FF robovi do f2,8 res zanič. A objektiv pač ni za to namenjen. Malce zaprt, recimo na f2,8-f4 je ostrina na portretni razdalji (do 1,5m) blizu optimalne in primerljiva z modernimi objektivi, tudi na neskončno je malenkost boljša, a še vedno pogojno uporabna. Šele f5,6 in f8 pokažeta, da je tudi na neskončno objektiv sposoben ostro risat. Objektiv podaja bolj hladne in na trenutke tudi sprane barve, kar je v bistvu značilnost vseh Auto Takumarjev, za fotkanje narave v bistvu to ni kaj prida, za portretno fotografijo pa je optimalno in je lahko celo bolje kot barve podajajo moderni objektivi. Bokeh je meni super. Ravno prav živ, ne preveč sterilno razmazan, v bistvu postane bokeh del fotografije in ne le nemoteče ozadje. Največja razlika proti modernim portretnim objektivom pa je prehod med ostrino in neostrino. Recimo Canon 100mm f2, ki ga imam na zalogi je odprt zelo oster v ozkem pasu par milimetrov, takoj izven tega pa je zameglitev precejšnja, pri Takumarju je ta prehod precej bolj mehak in včasih dobiš občutek, da je dof-a več. Pri 100mm f2 se pozna vsak najmanjši kiks fokusa, Takumar pa je glede tega malo bolj prizanesljiv. Če potegnemo črto lahko rečemo, da objektiv po samem performansu na splošno ni primerljiv modernim vsestranskim lečam. Na svojem delavnem področju (portretna fotografija) pa posel opravi zelo solidno in primerljivo modernim objektivom. Ta del posla pravzaprav opravi z odliko, ker so fotografije malce posebne in imajo nekaj drugačnega v sebi. Prav gotovo bi jih znal ločiti od ostalih.
Pa še nekaj slikovnega materiala izpred par dni.

f1,8 (tole je zbiratelj Pentax robe iz Trsta, ki si je objektiv poželjivo ogledoval)
Slika

f1,8 (Doctorphoto, lastnik foto trgovine s staro kramo)
Slika

f1,8
Slika

f1,8
Slika

f1,8
Slika

f2,8
Slika

f1,8
Slika

f2,8
Slika

f8 (prav ste prebrali f8 :) )
Slika
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Auto Takumar 85mm f1,8

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 28 dec 2012, 10:03

Lepo napisan mini test. Če sem prav prebral, je 1 gram objektiva tam nekje 1 euro :) Sicer pa, poleg meni zelo všečnega renderinga, deluje kar spodobno oster (res pa je, da bi bolje sodil v full size fotkah.)

lp, L

p.s. Kako da nisi Il Piccolo fotkal? :)
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Auto Takumar 85mm f1,8

OdgovorNapisal/-a mato » 28 dec 2012, 10:56

Lep test si napravil in za portrete je definitvino res dober, vsaj meni so fotke res všeč.
Uporabniški avatar
mato
 
Prispevkov: 563
Pridružen: 30 dec 2009, 19:41

Re: Auto Takumar 85mm f1,8

OdgovorNapisal/-a adminko » 30 dec 2012, 07:50

Super predstavitev.

Tudi meni se zdi kar spodobno oster. Kakna pa je kaj dolžina hoda fokusnega obroča?
Glede cene 85 mm objektivov nasploh mi je zanimivo kako priljubljena je ta goriščna razdalja med uporabniki nasploh. Vsaj po dokaj "visokih" cenah sodeč glede na 50 mm in 100 mm objektive bi si upal trditi tako.

Kakšen pa je kaj Takumar 1.9? Zdi se mi da je manj priljubljen kot 1.8 verzija?
Uporabniški avatar
adminko
Globalni moderator
 
Prispevkov: 955
Pridružen: 24 nov 2011, 18:13

Re: Auto Takumar 85mm f1,8

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 30 dec 2012, 09:12

adminko, 85mm objektivi nasploh niti niso toliko dragi (no, razen A* in FA* :) ). Jaz sem za svojo rabljeno nikon 85/1.8 AFD odštel 200 €, nova G serija pa stane 429 € pri domačemu prodajalcu. 85 mm je na FF zelo priljubljena goriščnica zato, ker že daje tisti tele občutek rahlo sploščene perspektive, hkrati pa je še ne zapira toliko.
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Auto Takumar 85mm f1,8

OdgovorNapisal/-a adminko » 30 dec 2012, 09:44

Ja, saj nisem mislil teh novejših, ker tudi rabljeni Samyangi se skoraj da šenkujejo po od dobrih 100-200€, potem so tu še razn Canoni in Nikoni, katerih cene so tudi smešne. A če pogledamo npr. razne Takumarje ter še Pentaxovo K in M serijo z blendami 1.8-2.0 so cene dokaj zanimive. Če jih enačimo z raznimi 1.4 petdesetkami in 2.8 stotkami, torej tistimi, kateri niso tisti najbolj svetlobno močni primerki svojih mm kot tudi 1.8 ni, (recimo da bi Pentaxovo A 85 1.4 bi enačil raje z A 50 1.2 in A 135 1.8), so po tem cene v praksi kar 3x - 4x višje za 85-ke.
Uporabniški avatar
adminko
Globalni moderator
 
Prispevkov: 955
Pridružen: 24 nov 2011, 18:13

Re: Auto Takumar 85mm f1,8

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 01 jan 2013, 18:34

Eve mene nazaj s kratkega dopusta. Torej nekaj vprašanj sem zasledil v preteklih postih.
Kolikšen je hod fokusnega obroča? Hod je 270 stopinj, sploh pod 1,5m je hod zelo dolg, kar omogoča zelo precizno delo.
Glede cene pa je to pri starih objektivih tudi posledica števila objektivov v obtoku. Teh Auto Takumarjev 85mm f1,8 naj bi bilo narejenih cirka 5000-7000 kosov in že v štartu je bil to objektiv, ki je bil precej dražji kot ostali objektivi. Današnje cene starih klasičnih objektivov so torej kombinacija redkosti, ohranjenosti in opreme, ki jo dobimo zraven (original pokrovčki, senčilo, torbica, mogoče celo embalaža in račun). Ni redko, da je kakšen star klasičen objektiv tudi dražji od novega AF objektiva večje svetlobne moči. Na primer predhodnik Auto Takumarja 85mm f1,8 je bil Takumar 83mm f1,9, ki ima tržno ceno vsaj 500 eur, kar je precej več kot nov Canon ali Nikon 85mm f1,8.
Super Takumar 85mm f1,9, ki je prišel na trg v letu 1964 je naslednik Auto Takumarja 85mm f1,8. Skupno imata optično shemo (5 leč, 4 skupine), a je bolj pogost objektiv, kar posledično prinese tudi nekoliko nižjo ceno. Najbolj iskan pa je S-M-C Takumar 85mm f1,8, ki je optično na novo preračunan (6 leč, 6 skupin) in tudi dejansko malce boljši objektiv kot predhodniki. Enak objektiv poznamo tudi v K verziji, torej z bajonetnim nastavkom, ki je zamenjal M42 navoj.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland


Vrni se na Takumar objektivi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov

cron