TEST - Tamron 18-250mm F/3.5-6.3 Di II LD Aspherical (IF)

Debata o objektivih Tamron za aparate Pentax.

Moderator: TakumarKid

TEST - Tamron 18-250mm F/3.5-6.3 Di II LD Aspherical (IF)

OdgovorNapisal/-a Pentagor » 08 maj 2009, 13:47

Zahvaljujoč Pentaxonu in Foto Beseničarju, sem imel za vikend priložnost preizkusiti Tarmona 18-250mm.

Preizkusil sem ga na pohajkovanju z družino in mislim, da se ta objektiv najbolje izkaže ravno v takih situacijah. Na takih sprehodih nimaš časa za menjavanje objektivov in nožno zumiranje, zato je komoditeta še kako dobrodošla.
Če citiram ženo, ki je zadevo preizkusila: »Stvar je enostavna!«

Torej glavna prednost ultrazoom-a je na dlani.

Druga stvar, ki me je pozitivno presenetila je hitrost ostrenja (v dobrih svetlobnih pogojih, da se razumemo). Tamron 18-250 ostri bistveno hitreje kot recimo Sigma 17-70. Če ga seveda na hitro zavrtiš iz 18 na 250mm, stvar traja nekoliko dlje, ampak to se mi zdi dokaj normalno.

Prva pomanjkljivost, ki pride na dan je, da je treba nad 200mm kar hitro dvigniti ISO. Seveda, f/6.3 ni ravno svetlobna moč. Če želiš pri dnevni svetlobi v senci fotografirati na 250mm, potrebuješ vsaj ISO 400 (cca 1/180s) in mirno roko. Ker osebno s K100D brez težav fotografiram do ISO800, me to sploh ne moti. Znova pa sem naletel na pomanjkljivost mojega body-ja – pomanjkanje sprednjega kolesca.
Barve, ki jih daje objektiv so tamronovsko hladne, so pa fotografije presenetljivo kontrastne.
Primer (vse fotografije so direktno iz kamere – jpg, pomanjšane in NIČ ostrene).

48mm, f/6.7, 1/350s, ISO200
Slika

250mm, f/6.7, 1/180s, ISO800
Slika

Pri 18mm objektiv kar precej vinjetira in to vse do zaslonke f/6.7, kjer vinjeta dokončno izgine:
Slika

Podobno je z ostrino (100% crop zgornje fotke):
Slika

Ostrine pri 250mm nisem testiral, ker nisem bil prepričan, ali so fotke stresene ali neostre zaradi objektiva.

Pri 18mm ima objektiv tudi nekaj popačenja, vendar, če se tega zavedaš (in ne fotografiraš stene iz zidakov), je čisto prebavljiv.
Slika

Nekaj proizvede tudi kromatske aberacije, vendar po mojem mnenju nič kritičnega:
Slika

100% crop:
Slika

Testa na flare nisem naredil, ampak se mi zdi, da ga prav veliko ni.

Zgoraj je bilo skoraj vse prikazano na 18 ali 250mm. Naj za konec pokažem še nekaj fotk iz vmesnega območja:

48mm, f/6.7, 1/90s, ISO200:
Slika

21mm, f/3.5, 1/60s, ISO800:
Slika

58mm, f/8, 1/350s, ISO200:
Slika

120mm, f/11, 1/500s, ISO400:
Slika

Po mojem mnenju soliden objektiv, predvsem pa uporaben. Če se zavedaš njegovih omejitev, pri uporabi ne moreš zgrešiti.

Zdaj samo še čakam, da v kremplje dobim 18-200, potem pa se odločim, katerega vzamem.
Pentagor
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 02 maj 2009, 21:08
Kraj: Vrhnika

Re: TEST - Tamron 18-250mm F/3.5-6.3 Di II LD Aspherical (IF)

OdgovorNapisal/-a Hrco » 08 maj 2009, 13:56

Odlično.. :!:
Uporabniški avatar
Hrco
 
Prispevkov: 161
Pridružen: 01 maj 2009, 08:12
Kraj: Štajerska

Re: TEST - Tamron 18-250mm F/3.5-6.3 Di II LD Aspherical (IF)

OdgovorNapisal/-a velja » 08 maj 2009, 17:23

Jaz ga mam eno leto!Je pa univerzalec za lenobe ki nerad menjujejo leče!?Kakovost posnetkov je zelo dobra,za fokusno razdaljo od 150 naprej je v vsakem primeru potrebno stojalo.Hiter pa ni nevem kak!Če šklocaš v Tv objekte v hitrem gibanju ne drži objekta v fokusu neglede na C Af!Boh nedaj streljat v TAv,avtomatično te vrže na 1600 ISO,popa maš ŠROT-fotko!Res pa je primeren za popotništvo,landscape,poroke in pod.zaradi šrokega zajema!Lpp
velja
 

Re: TEST - Tamron 18-250mm F/3.5-6.3 Di II LD Aspherical (IF)

OdgovorNapisal/-a dlackov3 » 29 avg 2009, 15:15

Zdravo
(Ta sestavek sem dal sem, ker govorim o takem tamronu, ki je opisan v tej temi. Če ne paše sem, ga pa prestavite nekam, kjer bo pasal.)
Sem novi uporabnik pentax foruma in bi rad povedal mojo izkušnjo s temi aparati. Sam niti nimam pentax-a, ampak samsung-a, gx-10, ki je kopija – klon enega pentax-a, menda k 10d. V glavnem, modeli niti niso pomembni, v moji dogodivščini je pomemben samo nastavek-bajonet (al kako se že reče) za objektive, ki pa je definitivno pentaxov. Unikat, s katerim so prav gotovo zaj***** konkurenco, potem sami sebe in na koncu še mene. Al naj vrstni red zamenjam…?
Nekje sem prebral, da so kit objektivi (govorim o 18-55) dobri za široki kot, kmalu pa uporabniku zmanjka zooma. In sem se vrgel v iskanje zoom objektiva. Tamron 18-250 mi je bil všeč in ker sem imel namen obiskat ZDA, sem se odločil, da bom tam kupil objektiv (baje so tam cenejši). (upam, da ni kakega carinika tu gor :D ) sicer pa, nič bat, ni bilo prekrška.
S sabo sem nesel samo body, v upanju, da bom tam našel objektiv, ki ga iščem. In… ni in ni ga bilo. Najdeš ogromno cannonov, nikkorjev, sonyjev… Čim sem omenil pentax, je bilo razgovora konec: NIMAMO. "Pa dobro, nimate v tej trgovini, al nimate na splošno v vaših trgovinah? Dajte preverit pri vas v skladišču." "V naših trgovinah (wolf/ritz camera) nimamo nič za pentaxa." Čeprav sem jo ujel na laži, ker sem našel dva objektiva v eni njihovi trgovini, en je bil 28-?, ta drugi pa 70-300, quantaray, svetlobno dokaj slab, od 4 do 6,5. Če bi ju vzel, bi naredil dokaj dober biznis, saj mi je ponujal oba za cca 200 usd, pa še slik bi imel nekaj iz Atlante, tako imam pa vsega tri fotografije, ki sem jih posnel v trgovini, ko sem probaval objektiv. V Atlanti je sicer mnogo tega za videt in najt (filips arena, cnn, turnerjev stadion za baseball, kjer bi mi 70-300 prav prišel…) samo objektivov (za pentax) nikjer.
Tudi z internetno prodajo ni bilo nič, ker ne dostavljajo v hotele... In potem nekaj svetlega. En ameriški znanec se mi je ponudil, da prevzame objektiv na njegov dom. "Seveda, mister, thank you!!!" Plačam mu objektiv+ 20 dolarsev za "next day air delivery". Prevzem naj bi bil en dan pred mojim odhodom, v petek. Ampak, hitra pošta je zamešala naslov in objektiv je romal nazaj v NY, brez možnosti ustavitve pošiljke v njihovem centru. "Ne, ne, proces je popolnoma avtomatiziran in ne pozna nobenih "balkanskih" improvizacij. Objektiv gre nazaj v NY, vi si pa naročite drugega, če ga hočete imet." "OK, pošljite drugega, če le pride do mene do sobote do 12.00, ker se potem odpravljam domov." "No problem, mister, mi častimo drugo pošiljanje, ker je hitra pošta zamočila pri dostavi. Dobite najkasneje do pol enih."
Ne ravno. Sem že 14 dni doma in s pridom uporabljam 18-55. Od mojega drugega objektiva imam pa samo 2 fotografiji embalaže, ki mi ju je poslal moj ameriški kompanjon.
Lessons learned:
- internetna prodaja je uničila klasične trgovine
- ne naročuj robe en dan pred odhodom
- ne verjemi Amerikancu za računalnikom, ker še sam ne ve, kaj ti obljublja
- ne odloči se za Pentax/Samsung, če ne veš v kaj se spuščaš
- (ta gornja je bolj za hec, malo za res, ker še zdaj ne bi menjal proizvajalca aparata)

Hvala za pozornost. Zdaj pa ponižno vprašanje: gre mogoče kdo od mojih novih forumaških prijateljev slučajno v Atlanto?
:roll:
LP
Dejan
dlackov3
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 22 avg 2009, 20:12

Re: TEST - Tamron 18-250mm F/3.5-6.3 Di II LD Aspherical (IF)

OdgovorNapisal/-a chlovecek » 29 avg 2009, 19:24

najpomembnejša lekcija je po mojem mnenju, da ne nosi s sabo fotoaparata brez objektiva ;)
chlovecek
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 04 maj 2009, 05:41


Vrni se na Objektivi Tamron

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov

cron