Test objektivov 1.4/50mm

Debata o ostalih objektivih, ki jih lahko neposredno ali z adapterjem uporabljamo na aparatih Pentax.

Moderator: TakumarKid

Test objektivov 1.4/50mm

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 19 jun 2009, 22:53

No, če bi izgledal takole, kaj menite:
http://www.flickr.com/photos/brokoli/sets/72157619966705972

Fotkal sem najbližjo razdaljo ostrenja, velikost je 100%, wide-open seveda. Besedilo sem lovil iz različnih kotov in potem izbral posnetek, ki je vseboval oster del. V postu sem uravnovesil WB in kontrast.
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

Re: Test objektivov 1.4/50mm

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 19 jun 2009, 23:43

Po istih odsekih je kolikor sem probal nemogoče. Text je izredno majhen in loviti ostrino na istem delu ne gre. To, da slikaš iz različnih kotov je edina varianta, da dobiš optimalno ostrino, ki jo objektiv zmore. V nasprotnem primeru nujno komu narediš krivico. Sem pa ob tvojem odgovoru pogruntal, da bi moral slikati vsaj iz približno iste razdalje pri vseh objektivih ne glede na min. razdaljo ostrenja, ki jo objektiv premore. Recimo tam okoli pol metra kot najmanjši skupni imenovalec. Tako bi bil testni izrezek z enako velikimi črkami. Naslednjič.
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

Re: Test objektivov 1.4/50mm

OdgovorNapisal/-a mato » 30 apr 2010, 12:31

Bom kar v tej temi vprašal, ker me zanima ravno 50-55mm. Torej poznavalci manualcev in M42 objektivov, kateri se štejejo med najbolj priznane/hvaljene objektive?
Uporabniški avatar
mato
 
Prispevkov: 563
Pridružen: 30 dec 2009, 19:41

Re: Test objektivov 1.4/50mm

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 30 apr 2010, 13:11

Med low-budget je med najbolj cenjenimi prav Pentaxov 1.7/50mm. Drugače se vedno v vrh uvršča Carl Zeiss Planar 1.7/50mm. Aja M42 :).

Moja top lestvica bi vključevala: Mamiya Sekor 1.4/55mm, YASHINON DX 1.4/55mm, FUJINON EBC 1.4/50mm, nekatere COSINON-e in stare RIKENON-e, prave Tomioka različice, od katerih je ekstra klasa 1.2/55mm. Če uspeš najti lepo ohranjeno in čisto različico ter izkoristiti svetlobne pogoje, potem dajejo špicne rezultate tudi Zeiss Biotar, Meyer Primoplan (oba 58mm) in zbirateljske legende Steinheil Quinon 1.9/55mm ali Rodenstock Heligon 1.9/50mm. Ne smem pozabiti še svoj nick - odštej t na koncu ;). Pa Gujo se bo p. če ne dam honorable mention radioaktivnemu Takumarju. Dam, pod pogojem, da prej dobro obsevaš rumenilo stekla z UV pečko. Mam glih enega v proceduri :). No ziher sem še kaj pozabil in bom dodal pozneje. Recimo Voigtländer Color-Ultron 1.8/50mm kot HFT Rollei Planar v M42 različici.
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

Re: Test objektivov 1.4/50mm

OdgovorNapisal/-a mato » 30 apr 2010, 13:38

Pancolart hvala za izčrpen odgovor, namreč namen imam nabavit nek dober objektiv in med vsemi temi imeni se je res težko znajti, če ne poznaš kateri sodijo v vrh. Ti stari objektivi so me res navdušili in bi rad sprobal še kakšnega poleg mojega Takumarja, ki je btw odličen (ane Gujo) ;)
Uporabniški avatar
mato
 
Prispevkov: 563
Pridružen: 30 dec 2009, 19:41

Re: Test objektivov 1.4/50mm

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 30 apr 2010, 19:08

Torej tudi sam sem velik ljubitelj teh milimetrov okrog 50-55-58. Sprobal sem kar nekaj robe, a verjetno precej manj kot Jure. Meni osebno so bolj všeč tisti 55-58 mm, ker so boljši za portrete in imajo lepše neostrine. Pri primerjavi M42 objektivov bi predvsem bi naredil eno ločnico med Takumarji in ostalimi japonskimi proizvajalci kot so Tomioka, Chinon, Cosina, Yashica pa še kakšen bi se našel. Takumarji imajo že nekako bolj moderno zasnovo in boljše coatinge, kar daje fotografijam nekako bolj modern look, več kontrastov, boljše barve itd. Ostali po mojih izkušnjah dajejo bolj tak retro look fotografijam, manj kontrastov, bolj sprane barve, po drugi strani pa boljše mikrokontraste, pa kakšen presenetljiv bukeh. Izbira je stvar okusa, z Takumarji ne fališ, so patudi nekateri ostali zelo dobri. Sam uporabljam raje Takumarje, ker si z njim upam prav vse kar lahko počneš z dandanašnjimi lečami, pri ostalih pa moraš malce paziti na kontra svetlobo, pa še na kaj.
Če bi jaz izbiral low budget objektiv bi se zagotovo odločil za Takumarja 55/2, ker je na f2 vsaj tako dober kot Takumar 50/1,4, pa tudi potem ne zaostaja prav dosti za njim. Odprt dela super bukeje, pa vsaj mojega je full lahko fokusirat. Cenovno pa je recimo 1/4 cene Takumarja 50/1,4
Poglavje zase so DDR objektivi s katerimi nimam nič izušenj, ker me ne prepriča že ko ga primem v roke, saj mi je dobra izdelava osnovni pogoj za dobrega manualca.
Dober objektiv za malo denarja je tudi Helios 58/2, ki je zelo zanimiv portretni objektiv.
Če gremo na K bajonet pa definitivno enega Pentax 50 f1,4 (obstajajo 3 verzije). Pentax M50 f1,7 je sicer oster objektiv, samo buke pa ima nikakav.
To je mojih 5 centov o teh objektivih
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Test objektivov 1.4/50mm

OdgovorNapisal/-a tonix » 07 maj 2010, 15:21

Da še jaz uporabim tole temo:

Kakšna je razlika med Pentax-A in Pentax-M objektivi (k-bajonet)? Opazil sem, da 50mm f1.4 obstaja v obeh izvedenkah. Če prav razumem, Pentax-A omogoča slikanje tudi v shutter priority, medtem ko Pentax-M le v aperture priority in manual? Je še kakšna druga razlika med temi objektivi (materiali, kvaliteta izdelave...)?

Kakšna pa je kvaliteta slik v primerjavi s starejšimi M42 objektivi (npr. Takumar 50mm f1.4 in ostalimi)?
tonix
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 01 apr 2010, 21:01

Re: Test objektivov 1.4/50mm

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 07 maj 2010, 17:37

Pentax M objektive se uporablja v M načinu aparata. Prav pride zeleni gumb, ki nekako naredi "stop down metering"... torej zapre blendo na nastavljeno vrednost in izmeri čas ter nastavi čas. Je super uporabna zadeva, le nekateri objektivi terjajo dodatno prilagajanje kompenzacije osvetlitve. Potrebno je le v custom menuju nastaviti "Aperture ring - Permitted", da aparat dovoli uporabo obroča zaslonke na objektivu.
Pentax A objektivi so optično isto zgrajeni kot M, le da imajo kontakte za vrednost zaslonke. Se pravi, zaslonko že lahko nastavimo preko bodyja. Objektiv se praktično obnaša isto, kot katerikoli moderen objektiv, le da je ostrenje ročno.

lp, L
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Test objektivov 1.4/50mm

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 07 maj 2010, 19:37

Kot je že Ploski4 napisal so Pentax A objektivi povečini optično enkaki kot M objektivi. Pentax A objektivi so na dandanašnjih digitalcih zelo lepo uporabljajo in so zato tudi krepko dražji kot M serija. So pa mehansko že slabše izdelani, na njih je namreč že precej plastike. Med ljubitelji starih optik je najbolj cenjena tako imenovana K serija, to so objektivi, ki imajo v imenu samo SMC Pentax brez črke M. Ti objektivi so neposredni nasledniki Takumarjev in večina je tudi optično enaka Takumarjem. Ti objektivi uporabljajo filtre 52mm, naslednje serije do danes pa povečini 49mm.
Optično dobiš v vseh serijah draguljčke, v novejših serijah pa občasno tudi kakšnega ne ravno na ravni Pentaxa.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Test objektivov 1.4/50mm

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 08 maj 2010, 07:12

Joze, slabe mehanske izdelave ne smemo enačiti z uporabo modernejših umetnih mas in lažjih materialov. Preprosto ni isto.
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Test objektivov 1.4/50mm

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 08 maj 2010, 10:16

ploski4 je napisal/-a:Joze, slabe mehanske izdelave ne smemo enačiti z uporabo modernejših umetnih mas in lažjih materialov. Preprosto ni isto.


No Luka, saj nisem rekel, da so slabo narejeni, so narejeni slabše od prejšnjih serij, kjer je izdelava res vrhunska in to tudi tistih najcenejših objektivov. Ne rečem, da se iz plastike ne da narediti dobre izdelave, vrhunske pa gotovo ne, sploh iz plastike izpred 25 let. Imam dva Pentax A objektiva in obem se pozna 25 let starosti, medtem ko imam nekaj precej starejših, ki so v like new stanju. Pa nekatere od njih sem kar pošteno uporabljal tudi v precej ekstremnih razmerah.
No, je pa moja Pentax A50 f1,4 je pred cirka petimi leti brez posledic preživela nekaj sekundno kopanje v mrzli Tolminki (na srečo z obema pokrovčkoma).
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Test objektivov 1.4/50mm

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 09 maj 2010, 21:54

Jože, sej veš Enna, pa plastika. Ampak so delal tudi takele stvari: http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... K:MEWAX:IT
zato mam jst njihovo optiko zelo v čislih. Žal je bila takrat plastika "in", pa so naredili velik
konstrukcijsk-dizajnerski kiks.
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

Naslednja

Vrni se na Ostali objektivi za Pentax (tudi M42)

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov

cron