Ricoh Rikenon XR 50 f2

Debata o ostalih objektivih, ki jih lahko neposredno ali z adapterjem uporabljamo na aparatih Pentax.

Moderator: TakumarKid

Ricoh Rikenon XR 50 f2

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 15 jan 2010, 00:26

Da prispevek ne bo visel le na mojem blogu, ga še tukaj objavim.
Pred tednom dni je v mojo foto torbo prišel ricohov 50 mm objektiv o katerem lahko na internetu preberete med drugim tudi, da je najbolj oster 50 mm objektiv in podobne hvalospeve na njegov račun. Ponudila se mi je priložnost, da ga kupim za simbolično ceno v praktično novem stanju in ker imam doma že manualno Pentaxovo 50-ko f 1,4 o kateri je napisanih tudi precej zelo pohvalnih besed sem takoj pomislil na primerjavo teh dveh objektivov. Da je pentaxova 50-ka res dobra priča tudi dejstvo, da je optično še danes enaka, le da je danes seveda avtofokusna. Cenovno je danes pentaxova 50-ka približno desetkrat dražja kot Ricoh, nova avtofokusna pa z svojimi 400 euri že pregrešno (pre)draga. Ricohov objektiv je star približno 30 let, medtem, ko je pentaxov približno 5 let mlajši. Ricoh je bil kit objektiv tedanjih ricohovih kamer, medtem ko je pentaxova 50-ka že takrat precej drag objektiv.

Preden se lotim samega testiranja naj omenim še dejstvo, da slabega 50 mm objektiva še nisem videl in da so še najbolj »no-name« 50 mm objektiv boljši kot današnji kit objektivi, ki ga skoraj zastonj dobimo skupaj s kamero. Predvsem imajo precej večjo svetlobno moč, manj popačenj, ponavadi pa so tudi precej bolj kvalitetno izdelani.

Fizično sta objektiva precej podobnih dimenzij, ricohov je za svojo svetlobno moč precej velik, saj je pentaxov objektiv z enako svetlobno močjo precej manjši.
Slika
Slika

Kvaliteta izdelave je pri obeh precej dobra, čeprav so starejše serije Pentax objektivov še boljše.

Zdaj pa poglejmo kako se objektiva obneseta na testu ostrine. Vse fotografije so od tu naprej popolnoma neobdelane. Slikane so z stojala v raw formatu z belino ročno nastavljeno na 5000 K. Pri manjšanju fotk nisem uporabljal dodatnega ostrenja. Ker so objektivi na zaslonki f 8 praktično vsi zelo dobri, sem oba objektiva testiral pri odprtih zaslonkah ter zaslonki f 4, kjer naj bi taki objektivi bili že vrhunski.

Cel motiv izgleda tako
Slika
Zdaj pa izrezi sredine motiva. Začel bom z Pentaxom
Pri odprti zaslonki f 1,4
Slika
Pri zaslonki f 2
Slika
in pri zaslonki f 4
Slika

Ricohov objektiv ima bolj priprto zaslonko, torej odprt zalonka tukaj pomeni f 2
Slika
ter pri f 4
Slika
Kot komentar naj napišem, da je Pentax na f 1,4 zelo mehak in pogojno uporaben, na f 2 že zelo oster, na f 4 pa se še malce izboljša. Ricoh pri f 2 ne zaostaja prav dosti za pentaxom, na f 4 pa ga vsaj dosega, če ni mogoče celo malenkost boljši. Ricoh ima malce bolj hladne barve, kar sem opazil tudi že pri uporabi njihovega 135 mm objektiva. Meni je ta njihova karakteristika kar všeč.

Kaj pa zoom objektivi. Ker imam doma tudi sodobnega Tamrona 17-50 f 2,8 sem bil radoveden česa je sposoben, sploh ker naj bi veljal za zelo dober objektiv. Tako sliko je naredil na zaslonki f 4
Slika
Malo bolj za šalo kot za res sem na aparat nataknil še približno 25 let staro SD Tokino 28-70, ki je bolj poceni objektiv iz tedanjega časa. Pri 50 mm ima najbolj odprto zaslonko f 4
Slika
Rezultati so pričakovano nekoliko slabši kot pri 50 mm objektivih. Tokina pa ima tudi precej bolj tople barve.

Poigral sem se tudi malce z neostrino, oziroma z bokejem. Mogoče motiv ni ravno najboljši, a določene razlike med objektivi se le vidi. Oba motiva sta narejena pri zaslonkah f 2 in sta izrez večje fotografije.

Pentax 50
Slika
Ricoh 50
Slika

in še en podoben izrez, najprej Pentax
Slika
in Ricoh
Slika


Meni je bolj všečen pentaxov stil, je pa tukaj to bolj stvar okusa.

Za zakluček naj napišem, da sem z obema objektivoma zelo zadovoljen, pentaxov objektiv mi služi že 6 let in je kar precej fotografij zakrivil. Je pa njegova najbolj odprta zaslonka bolj za silo uporabna. Ricoh je po mojem mnenju zagotovo objektiv vreden precej več kot je njegova tržna vrednost in govorice o njegovi ostrini niso popolnoma brez osnove.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Vrni se na Ostali objektivi za Pentax (tudi M42)

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov

cron