Predelava objektivov M42 na Pentax K mount

Debata o ostalih objektivih, ki jih lahko neposredno ali z adapterjem uporabljamo na aparatih Pentax.

Moderator: TakumarKid

Predelava objektivov M42 na Pentax K mount

OdgovorNapisal/-a tix » 09 nov 2010, 14:02

Ko sem se pred nekaj leti odločal za nakup prvega DSLR-ja, je bil eden od razlogov, da sem izbral Pentaxa, ker lahko na njemu z adapterjem uporabljam tudi objektive z M42 navojem. Dokupil sem adapter-reducirni obroč M42/K in kmalu ugotovil, da je menjava objektivov na tak način kar zamudna, saj je potrebno reducirni obroč v ohišje aparata namestiti s posebnim ključem. Odstranil sem zatič na adapterju, kar je olajšalo menjavo objektivov, vendar so reducirni obroči vseeno predragi, da bi z njimi opremil vse M 42 objektive, ki jih imam v zbirki. Zato sem se odločil, da poskusim doma, v delavnici izdelati bajonete za nekaj starih M42 objektivov. Poskusni zajček je bil cenen in optično ne preveč kvaliteten HORIZONT 2,8/135 mm. Postružil sem nastavek in ploščico in ju z vijaki pritrdil na ohišje objektiva.

horizont.jpg
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
tix
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03 maj 2009, 19:37

Re: Predelava objektivov M42 na Pentax K mount

OdgovorNapisal/-a tix » 09 nov 2010, 14:05

Ker je poskus kar dobro uspel in, ker sem zanj porabil le deževno sobotno popoldne in manj kot 2 eura za material, sem dobil zagon za novo predelavo. Lotil sem se Carl Zeiss Flektogona 2,4/35mm, izjemen objektiv, oster že od f 2,4 in zelo uporaben za bližinske posnetke. Čeprav imam v zbirki dva flektogona 2,4 /35 mm in enega 2,8/35 zebra, sem originalni nastavek objektiva M42 vseeno skrbno shranil. Izdelava bajonetnega nastastavka za ta objektiv je bila veliko bolj zahtevna. Ohišje nastavka sem izdelal iz aluminija v katerega je bilo na notranji strani potrebno vgraditi originalne nastavke za regulacijo zaslonke in utor za izbirni gumb auto-manual. Vse skupaj se je dobro prilegalo in tudi z nastavitvijo leč za ostrenje v neskončnost ni bilo večjih težav.
zeiss 6.jpg

zeiss 3.jpg

zeiss 4.jpg
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
tix
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03 maj 2009, 19:37

Re: Predelava objektivov M42 na Pentax K mount

OdgovorNapisal/-a tix » 09 nov 2010, 14:19

Naslednji projekt je bil Pentacon 2,8/135 mm, edini objektiv iz moje zbirke z M42, na katerem je reducirni obroč M42/K brez originalnega zatiča neuporaben. Enkrat se je tako zataknil v body-ju, da sem ga komaj snel. Konus nastavek M42 je na objektiv pritrjen z navojnim obročem, zato je bila predelava enostavna. Postružil sem notranji aluminijast obroč z bajonetom in zunanji PVC obroč, ki pokrije celoten bajonetni nastavek na body-ju in služi tudi, da se objektiv zaskoči.
V delu je še predelava bajoneta objektiva Yashica Yashinon DX 1,4/50 mm, potem pa mi zmanjka objektivov z M42 navojem.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
tix
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03 maj 2009, 19:37

Re: Predelava objektivov M42 na Pentax K mount

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 09 nov 2010, 15:01

fin projekt si si zastavil. Me pa zanima, če ti je uspelo ohraniti ostrenje v neskončnost?
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Predelava objektivov M42 na Pentax K mount

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 09 nov 2010, 15:15

Lepo in uporabno narejeno. Bravo!
Eno vprašanje imam zate. Vidim, da imaš Yashinona DX 50 f1,4, pa me zanima, če se ti na Pentaxu ogledalce zatika na zadek objektiva pri fotkanju v neskončnost. Pri moji K20d je ta problem in mi je kar malo žal, ker je drugače super objektiv, vseeno pa ne tako dober, da bi tvegal aparat.
Jaz sem se že tako navadil tega šraufanja lensov, da včasih hočem še kakšnega bajonetnega kar odšraufat.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Predelava objektivov M42 na Pentax K mount

OdgovorNapisal/-a AVivod » 09 nov 2010, 20:27

Svašta, kaj vse se ljudje polotijo :shock: . V pozitivnem smislu seveda, da ne bo nesporazumov. Vsaka vam čast.
AVivod
 
Prispevkov: 846
Pridružen: 04 maj 2009, 06:55

Re: Predelava objektivov M42 na Pentax K mount

OdgovorNapisal/-a tix » 09 nov 2010, 20:35

Pri Flektogonu in Pentaconu se nastavlja ostrenje s spreminjanjem položaja leč, rabiš nekaj časa in nekaj testnih posnetkov. Oba objektiva sta že pred predelavo ostrila v neskončnost, izdelan bajonet je enakih dimenzij kot nastavek M42 tako, da se razdalja objektiva do senzorja ni spremenila in sem res samo malenkostno popravil.
Jože, tudi sam sem imel enako težavo in ker se mi je aparat ravno tako smilil kot tebi, sem naredil majhno modifikacijo. Postružil sem zgornji del ohišja zadnje leče in za nekaj desetink posnel rob kamor se usede adapter M42, da objektiv ostri v neskončnost.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
tix
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03 maj 2009, 19:37

Re: Predelava objektivov M42 na Pentax K mount

OdgovorNapisal/-a blueboy » 09 nov 2010, 21:25

Super tole narejeno.

Imam pa eno vprašanje glede izvedbe če ni skrivnost :?:
Torej kaj se vse za izdelavo tega potrebuje? Stružnica in rezkar?
Namreč ni mi jasno, kako se izdela bajonet???
Del z struženjem si predstavljam, ni pa mi jasno, kako se izdela tiste 3 zobe, saj je potrebno rezkanje v loku? Ali obstaja vpenjalna glava, katero potem vrtimo v željenem fi- ju ali morda obstaja kakšen drug trik.

Hvala za odgovor.
blueboy
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 02 maj 2009, 12:24

Re: Predelava objektivov M42 na Pentax K mount

OdgovorNapisal/-a tix » 09 nov 2010, 22:23

Ja stružnica se rabi, rezkar pa ne nujno. Najprej sem tudi sam tuhtal kako izvesti bajonet, zato sem prvega izdelal iz dveh delov, nastavka in ploščice, v katero sem zbrusil tri utore za bajonet, ter jo nato pritrdil z vijaki.
Potem pa sem pri drugem nastavku za izdelavo utorov uporabil ročni električni brusni strojček in zobni rezkar :idea: -Bzzzzzzzzzzzz :? in z njim obdelal "zobe" bajoneta. Prvi bajonet sem izrezkal iz PVC-ja. Je enostavno, 5-10 min natančnega dela. Potem sem poiskusil še z aluminijem in tudi ni težav, le malo več časa je potrebno za obdelavo. Se mi zdi za tako unikatno izdelavo lažje izdelati ročno, kot nastavljati rezkar.
tix
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03 maj 2009, 19:37

Re: Predelava objektivov M42 na Pentax K mount

OdgovorNapisal/-a blueboy » 09 nov 2010, 22:59

Hvala za odgovor:)

Sem mislil da obstaja kakšna bljižnica :twisted: .

Ker pomoje bi bila možnost strojne izdelve z pomočjo rezkarja zgolj tako, da bi izdelal manjšo mizico, ki bi bila vrtljiva ( spodaj ležaj in na njem vrteča mizica), na njej upet postružen kos in potem se bi miziac premikala levo in desno( v radiju kolikor ° je potrebno).

Ampak to je za večje količine ;)
blueboy
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 02 maj 2009, 12:24

Re: Predelava objektivov M42 na Pentax K mount

OdgovorNapisal/-a tix » 10 nov 2010, 12:39

Ja sem pa prišel do ideje :idea: , da lahko brusilni stroj pritrdim na suport stružnice in utore v bajonet rezkam kar direktno, ko je obdelovanec še vpet v vnenjalni glavi stružnice. Vpenjalno glavo lahko ročno obračam za toliko stopinj kolikor je potrebno. Bom poskusil pri naslednjem projektu. :D
tix
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03 maj 2009, 19:37

Re: Predelava objektivov M42 na Pentax K mount

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 10 nov 2010, 13:21

Če hočeš en izziv, ti ga jaz ponujam.
Glede na to, da naj bi imela Canon in Pentax isto razdaljo do senzorja/filma (mislim, da 45,5 mm) mi je bilo vedno čudno kako ni adapterja za Conatx/Yashica bajonet na Pentax K. Že vrsto let namreč obstaja adapter C/Y na Canon EOS.
Pa v končni fazi obstaja adapter za Pentax K na EOS sistem, baje se sicer ne obnese najboljše, a je na tržišču. Zakaj ni tudi v nasprotni smeri adapterja, pa da mi poiskusimo te njihove famozne leče, pa četudi samo na manual fokus.

Torej sem prvi kupec C/Y adapterja na K bajonet :)
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Naslednja

Vrni se na Ostali objektivi za Pentax (tudi M42)

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

cron