Pentax K-30

debata o DSLR aparatih Pentax - od prvega Pentax istD do najnovejšega Pentax K-5 ....

Moderator: TakumarKid

Re: Pentax K-30

OdgovorNapisal/-a Giklab » 13 apr 2013, 22:38

Se samo meni zdi da Pentax prejema nekam dosti nagrad zadnje čase? A je Ricoh začel malo bolj opozarjati na znamko?
Giklab
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: 16 apr 2012, 18:09
Kraj: Miren

Re: Pentax K-30

OdgovorNapisal/-a Odyn » 14 apr 2013, 00:20

Ma saj nagrade so vseskozi dobivali. To nikoli ni bil problem.
Odyn
 
Prispevkov: 474
Pridružen: 02 maj 2009, 13:11

Re: Pentax K-30

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 14 apr 2013, 05:28

Prave nagrade so novi kupci, ki investirajo v Pentax sistem in teh je na žalost vedno maj. Pentaxa pri življenju drži le baza starih fenov, ki pa se počasi in vztrajno krči.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Pentax K-30

OdgovorNapisal/-a dragan » 14 apr 2013, 06:47

TakumarKid je napisal/-a:Prave nagrade so novi kupci, ki investirajo v Pentax sistem in teh je na žalost vedno maj. Pentaxa pri življenju drži le baza starih fenov, ki pa se počasi in vztrajno krči.


Ni moj stil komentirati offtopic izjave ampak vendarle: TakumarKid, to je mogoče v Sloveniji (in še ponekod drugje v Evropi) tako, kjer je klientela pač takšna kot je. V Aziji (na Kitajskem, Taivanu, Singapurju in predvsem na Japonskem) je Pentax veliko bolj razširjen. To opazite, če se greste sprehajat po ulicah in videli boste, da so Pentaxove kričeče (in svetleče) barve ohišja tam zelo priljubljene.

Kar se tiče K-30 in omenjene prestižne nagrade IF Award za oblikovanje: to je pomembno zato, ker so s tem oblikovalci dobili priznanje za svoje odlično delo in zaradi tega se bo prodalo tudi nekaj več fotoaparatov.

In ko smo že pri nagradah: v ZDA je K-30 dobil še dve nagradi in sicer Mens Journal ga je uvrstil v svojo hitlisto Gear of the Year 2012, magazin Backpacker pa ga je uvrstil v Editors' Choice 2013.

cheers,
D.
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Pentax K-30

OdgovorNapisal/-a jane7l » 14 apr 2013, 08:11

off topic, yeah.
tudi k-01 je dobil kako prestižno nagrado, pa se vseeno ni prijel in so ga nehali delat po enem letu. mislim da nagrada ni nobena garancija. navsezadnje veliko večino pentax tržišča danes sestavlja predvsem (azijska) mladina, ki si ga kupi kot modni dodatek, in ne bere revjujev in ne bere o dizajnerskih nagradah. in zapravi za sistem kakih 300 ali 400eur, entry level body in kit objektiv.
pa mislim, da je množica 'slovenija (in še ponekod drugje po evropi)' precej večja in pomembnejša, pa če to nekateri priznate ali pa ne.
pentax k7 + grip, mz-5n, sp 1000, da 15/4 ltd, fa 31/1.8 ltd, fa 77/1.8 ltd, falcon 8/3.5 fisheye, revuenon 55/1.2, leica m7, m8, 50/2, 90/2.8, voigtlander 15/4.5, 25/4, 35/1.4, 50/1.5, mamiya c3
jane7l
 
Prispevkov: 461
Pridružen: 30 apr 2009, 23:28

Re: Pentax K-30

OdgovorNapisal/-a dragan » 14 apr 2013, 13:30

jane7l je napisal/-a:off topic, yeah.
tudi k-01 je dobil kako prestižno nagrado, pa se vseeno ni prijel in so ga nehali delat po enem letu. mislim da nagrada ni nobena garancija. navsezadnje veliko večino pentax tržišča danes sestavlja predvsem (azijska) mladina, ki si ga kupi kot modni dodatek, in ne bere revjujev in ne bere o dizajnerskih nagradah. in zapravi za sistem kakih 300 ali 400eur, entry level body in kit objektiv.
pa mislim, da je množica 'slovenija (in še ponekod drugje po evropi)' precej večja in pomembnejša, pa če to nekateri priznate ali pa ne.


Offtopic, drugi del.

Strinjam se, da je model K-01 flop, toda tehnologija K-01 je zanimiva in relevantna. To je žal zelo težko dopovedati naprednim slovenskim fotografom, ki morajo imeti najmanj dSLR višjega razreda, na katerega bodo potem dali obsoletne leče Revuenon ipd. itd. Z preoostalim delom tvoje skrajno površne tržne analize se ne strinjam. Slovenija je v vsakem pogledu zanemarljiva, tudi če država bankrotira, to ne bo bistveno vplivalo na Evro-sistem.

Če se smem spet povrniti nazaj na temo tega krožka: K-30 je odličen aparat. Pentax dela dobre stvari. Po Ricoh-prevzemu je opaziti nekatere nove tržne pristope, ki jih prej ni bilo. To je zelo dober znak. Kaj se dogaja v zakulisju, pa bomo (baje) videli kmalu, tam proti koncu tega meseca.

Cheers,
D.
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Pentax K-30

OdgovorNapisal/-a jane7l » 14 apr 2013, 15:03

narobe si me razumel. mogoče sem res malo nerodno napisal. trdim, da je 'klientela pač taka kot je' v precej večjem delu sveta, kot pa 'v Sloveniji (in še ponekod drugje v Evropi)'. v svoji 'tržni analizi' niti v sanjah ne pravim, da je slovenski trg najmanjšega pomena.
sicer pa pentax ali 'najmanj dSLR višjega razreda', telefon ali kompakt, z 'obsoletne leče Revuenon ipd.' ali z limitedi, samo da zadeva daje željene rezultate. pač kaj si kdo hoče in lahko privošči.
nisem fotkal s k30, v roko pa sede zelo lepo in verjamem da je super aparat. in tudi modni dodatek.
pentax k7 + grip, mz-5n, sp 1000, da 15/4 ltd, fa 31/1.8 ltd, fa 77/1.8 ltd, falcon 8/3.5 fisheye, revuenon 55/1.2, leica m7, m8, 50/2, 90/2.8, voigtlander 15/4.5, 25/4, 35/1.4, 50/1.5, mamiya c3
jane7l
 
Prispevkov: 461
Pridružen: 30 apr 2009, 23:28

Re: Pentax K-30

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 14 apr 2013, 17:04

Še malo offtopic. Revuenon leče plačaš par eur ali par deset eur in včasih te katera zelo pozitivno preseneti. Pri Pentaxu pa plačaš par sto eur ali celo tisočaka in te marsikatera tudi zna presenetit, le da negativno. Na to temo bi se dalo pisat. Povem lahko edino še to da v 10 letih Pentaxa nisem kupil ene nove Pentax leče, odkar nucam bolj Canona kot Pentaxa, me je Canon prepričal v nakup dveh novih leč. Pri Pentaxu je izdelava Ltd. leč vrhunska, vse drugo pa kvečjemu povprečno. Pa to pišem kot fan in močan simpatizer Pentaxa. Dokaz, da je temu tako je tudi dejstvo, da je med Pentax uporabniki bolj pogosto na aparatu kaka Sigma ali Tamron kot Pentax. Pri ostalih je to skoraj bolj izjema ali vsaj precej manj pogosto.
Drugače se strinjam, da je K30 dober aparat, zagotovo je razmerje cena/kvaliteta super in priznam, da bi ta trenutek med Pentaxi izbral prav tega. Problem se začne, ko bi rad to razmerje držal tudi pri lečah. Pa ne gre.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Pentax K-30

OdgovorNapisal/-a adminko » 14 apr 2013, 20:59

Dizajnerske nagrade še niso povezane z ergonomijo, to pomeni da lepo še ni nujno uporabno. Kot ste že omenili, lep primer tega je (bil) k-01, ki je dobil če se ne motim reddot dizajnersko nagrado. Kdor je držal pred nakupom v roki je hitro spoznal kar nekaj kiksov, kar je verjetno dodalo kar velik delež k slabi prodaji.

Meni osebno je k-30 premajhen, v roki sicer leži zelo lepo a prsti desnice se pri uporabi prevečkrat srečajo s prsti levice (zaradi povečanega gripa preblizu bajoneta), ne deluje pa mi tudi kot dizajnerski presežek (predvsem mi deluje, kot bi ga naredili iz ostankov zaradi različnih gum, na pokrovčku daljinskega prožilca, na gripu in gume na levi v stilu hansaplast), .... Kaj je na njem tako dizajnersko odličnega, sam žal ne vidim.

Je pa če pogledamo performance to nedvomno aparat, ki zmore veliko in se lahko b.p. postavi ob bok "velikim". Če pogledamo še ceno, je nedvomno za ta denar zelo soliden aparat.

Off topic ;) :

TakumarKid, kateri objektivi pa so te pri Pentaxu tako razočarali in v čem? Verjamem da pri nas marsikdo "fura" Sigmo in Tamrona zaradi cene in ne zato, ker bi bila optično boljša, izjema je edino v rangu 70-200 in še to zato, ker ga Pentax nima.

Meni osebno se je zdel Pentax v minusu do sedaj zaradi tega, ker je imel nenatančen AF (vključno z k5). Kolikor sem minimalno probal AF z k5II, gre za moje pojme za posvem drugo izkušnjo, s katero postanejo tudi objektivi povsem novi (v kolikor si seveda ljubitelj AF-ja).
Uporabniški avatar
adminko
Globalni moderator
 
Prispevkov: 955
Pridružen: 24 nov 2011, 18:13

Re: Pentax K-30

OdgovorNapisal/-a Giklab » 14 apr 2013, 21:49

For the record: meni je K-01 precej lepo ležal.

Drugače pa je glede na poročanja uporabnikov največji problem variacija v kvaliteti (poleg nekaterih siromašnih objektivov).
Giklab
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: 16 apr 2012, 18:09
Kraj: Miren

Re: Pentax K-30

OdgovorNapisal/-a dragan » 16 apr 2013, 14:20

Bedno se mi zdi pametovanje na fotografskih spletnih forumih o tržnih deležih, natolcevanja o obnašanju in navadah potrošnikov ipd. itd. Predlagam, da se vsaj na slovenskem forumu potrudimo in malo bolj trdno oprimemo tistih osnovnih tem. Za vse tiste, ki radi pametujejo tjavendan pa se lahko ustvari posebna rubrika. S takšno higieno bi forum pridobil na kvaliteti, ki je trenutno zaradi nepreglednosti offtopic čvekanja na rekordno nizki ravni.

@Takumarkid
Popolnoma se strinjam z vsem kar si napisal o objektivih. Če pravilno razumem tvoj pristop uporabljaš Canon za delo Pentax pa za eksperimentiranje. To je zelo podobno kot pri meni, razlika je v tem da Canon objektive kupujem zaradi potrebe in ne zaradi užitka, pri Pentaxu pa je ravno obratno!

@Adminko
Kako nekomu razložiti pojmovanje industrijskega oblikovanja? To je približno tako kakor razpredati o moderni uporabni umetnosti, če nimaš razumevanja za to področje bo debata izzvenela v prazno. Debata oldschool fotografov o dizajnu nekega fotoaparata bo popolnoma drugačna npr. od študentov industrijskega oblikovanja...

Meni osebno je pri oblikovanju K-30 najbolj všeč to, da navkljub agresivnemu dizajnu ni trpela ergonomija. Prav nasprotno, z oblikovalskim stilom jim je uspelo še bolj povdariti nekatere lastnosti aparata (outdoor, action, etc.). Uporaba raznolike perforirane oz. teksturirane mehke gume me spominja na moderne obloge armaturnih plošč pri avtomobilih. Nasploh mi je všeč, da Pentax razmišlja o tem kje (poleg glavnega gripa) bomo uporabniki še prijeli za ohišje.


cheers,
D
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Pentax K-30

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 16 apr 2013, 17:55

dragan je napisal/-a:@Takumarkid
Popolnoma se strinjam z vsem kar si napisal o objektivih. Če pravilno razumem tvoj pristop uporabljaš Canon za delo Pentax pa za eksperimentiranje. To je zelo podobno kot pri meni, razlika je v tem da Canon objektive kupujem zaradi potrebe in ne zaradi užitka, pri Pentaxu pa je ravno obratno!

Jaz Canona uporabljam za eksperimentiranje, Pentaxa zadnje čase samo za gledanje, za delo pa nucam vse kaj drugega le fotoaparata ne (no ja, včasih pa res kaj fotknem tudi za delo, ponavadi s telefonom). Upam, da bo vedno tako in ne bom nikoli imel fotografije za delo ampak le za sprostitev.
Pentax objektivov nisem kupoval novih, ker me noben ni prepričal, da je vreden kolikor stane. Pa po pravici povedano, me prav noben ne gane. Pa ravno na tistih milimetrih, ki so mi najljubši je Pentax najbolj šibek (med 18 in 28mm).
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Pentax - DSLR

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 22 gostov

cron