Pentax Full Frame DSLR bom kupil DA ali NE

debata o DSLR aparatih Pentax - od prvega Pentax istD do najnovejšega Pentax K-5 ....

Moderator: TakumarKid

V letu 2016 bom postal ponosen lastnik Pentax Full Frame DSLR-ja

DA
5
11%
NE
22
49%
O tem fantaziram in 20% upanja je, da se zgodi
5
11%
O tem fantaziram, ampak vem, da se ne bo zgodilo
3
7%
Morda v letu 2017, ko bo cena pod 1000 EUR za body
10
22%
Full Frame Pentax is a permanent hoax
0
Brez glasov
Zavračam odgovor na to anketo
0
Brez glasov
 
Skupaj glasov : 45

Re: Pentax Full Frame DSLR bom kupil DA ali NE

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 02 mar 2016, 00:22

Če je del imidža znamke, da je kompatibilna za pol stoletja nazaj, potem bi pričakoval, da je kompatibilnost izpiljena do kraja. Dobro bi bilo, če nataknem gor star objektiv, mu povem kater objektiv ima nataknjen, on pa potem sam odčitava nastavljeno zaslonko in od meritve pri odprti zaslonki pač pretvori v pravi čas. Seveda zaslonko zapre na nastavljeno vrednost šele ob ekspoziciji. Pač, to je uncrippled bajonet in za vse, ki uživajo v starih lečah, bi bila to dobrodošla pridobitev. Ljubiteljev zelenih gumbov pa ne mislim prepričevati v nasprotno.
lp L
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Pentax Full Frame DSLR bom kupil DA ali NE

OdgovorNapisal/-a Big A » 02 mar 2016, 10:03

ploski4 je napisal/-a:Če je del imidža znamke, da je kompatibilna za pol stoletja nazaj, potem bi pričakoval, da je kompatibilnost izpiljena do kraja. Dobro bi bilo, če nataknem gor star objektiv, mu povem kater objektiv ima nataknjen, on pa potem sam odčitava nastavljeno zaslonko in od meritve pri odprti zaslonki pač pretvori v pravi čas. Seveda zaslonko zapre na nastavljeno vrednost šele ob ekspoziciji. Pač, to je uncrippled bajonet in za vse, ki uživajo v starih lečah, bi bila to dobrodošla pridobitev. Ljubiteljev zelenih gumbov pa ne mislim prepričevati v nasprotno.
lp L


Sem napravil poizkus.
1. Na K-5 sem nataknil M 28/2,8 in nastavil modus na 'A'.
2. Ko sem ga prižgal, me je vprašal za dolžino - izbral sem '28'.
3. zaslonko nastavil na 5,6, ISO na 800..
4. Poiskal sem primeren motiv, ga ročno izostril in pri slabi svetlobi napravil testno fotko
Slika je zaradi časa 1/4 sekunde nekoliko neostra, po histogramu in videzu pa je osvetlitev odlična. V prvem poizkusu.

Aparat je s skoraj 40 let starim objektivom deloval natanko po tvojem opisu, kako bi moral delovati. Brez zelenega gumba in brez unkriplastega bajoneta.

lp

Andrej
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Pentax Full Frame DSLR bom kupil DA ali NE

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 02 mar 2016, 16:49

Čestitke Andrej!
Uspelo ti je dokazat, da objektiv sorazmerno dobro dela tudi na odprti zaslonki. Ker če misliš, da je bila zaslonka ob tvojem poskusu priprta na f5,6 se motiš na celi črti.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Pentax Full Frame DSLR bom kupil DA ali NE

OdgovorNapisal/-a greg » 02 mar 2016, 19:38

Ja, ni tako enostavno. Sem malo sproboval z 28/2.8 in ni enotnega delovanja. Proba zgleda tako, da sem gledal v objektiv pri priprti zaslonki na npr.f8 in se lamelice niso zaprle pri ekspoziciji(brez zelenaga predgumba). Zdi se mi, da tudi ni vseeno ali natakneš objektiv na aparat pri odprti zaslonki ali priprtega.
Ponavadi naredim tako, da izberem zaslonko, ki jo želim za serijo fotk in na manual pritisnem zeleni gumb, da si aparat zapomni zaslonko, potem prestavim na A mode in slikam brez zelenega gumba in predvidevam, da se zaslonka vedno zapre na izbrano vrednost, ki ostane neprestavljena od tiste z gumbkom. Če želim drugačno zaslonko ponovim korak v M mode, nastavim f pritisnem zeleni gumb, prestavim v A in fotkam pri novonastavljeni zaslonki. Zdaj pa upam, da delam prav :oops: .
Dalo bi se tudi narediti test globinske ostrine v macro bližini.
je pa še ena možnost: viewtopic.php?f=85&t=2321 :D z rahlimi popravki
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: Pentax Full Frame DSLR bom kupil DA ali NE

OdgovorNapisal/-a Big A » 03 mar 2016, 09:22

TakumarKid je napisal/-a:Čestitke Andrej!
Uspelo ti je dokazat, da objektiv sorazmerno dobro dela tudi na odprti zaslonki. Ker če misliš, da je bila zaslonka ob tvojem poskusu priprta na f5,6 se motiš na celi črti.


Pomote ni bilo. Opisal sem, kako sem s starim objektivom brez zelenega gumba napravil dovolj dobro sliko, da je bilo vredno objave.
Tak način slikanja sem poizkusil prvič in ga najbrž ne bom več počel, ker ni korekten. Aparat namreč ne ignorira samo nastavitve zaslonke ampak tudi nastavitev modusa... ne glede na to, kateri modus nastavimo na gumbu (P, Sv, Tv, TAv, Av), se modus povozi z 'Av'. Tako delovanje aparata je po moje smiselno, ker v okviru možnosti poskrbi za dobro fotografijo kljub temu, da fotograf dela traparije. Stari, mehanski objektivi ne podpirajo novejših, sofisticiranih načinov delovanja... čeprav nekateri to pogrešajo in bi radi imeli.

Menim, da je pri naši znamki uporaba modusa 'M' manual, edino pravi način slikanja s starimi lečami. Omogoča neodvisno, ročno nastavljanje zaslonke, časa ekspozicije in ISO vrednosti, zeleni gumb pa ob tem služi kot svetlomer za orientacijo in potrditev nastavitve. Na zelo podoben način sem pred 40 leti slikal s Practico.. Retro leče in retro način slikanja me ne motita tako kot nekatere druge. Mi je kar jasno, kakšne so 'inovativne' alternative.. Poleg zgoraj opisanega postopka v modusu 'Av', se lahko odločimo tudi za nakup aparata druge znamke z adapterjem, ki pa žal ne podpira avtofokusa in drugih funkcij, ki jih imajo novejši objektivi.. starim objektivom lahko žagamo jezičke... O teh stvareh se je na tem forumu že veliko pisalo. Jaz tega ne poznam dobro. O tem se lahko razpišejo drugi.
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Pentax Full Frame DSLR bom kupil DA ali NE

OdgovorNapisal/-a greg » 03 mar 2016, 20:21

Vsekakor pa je zeleni gumbek boljša opcija, kot če te opcije spoh nebi bilo. Ampak tudi če aparat nebi imel zelenega gumbka in tudi če nebi imel videa, bi bil še vedno odličen aparat, po doslej videnem in bi si ga še vedno želel imeti. :)
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: Pentax Full Frame DSLR bom kupil DA ali NE

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 04 mar 2016, 11:33

:lol: Greg in Big A, ob vajinem tutorialu sem skoraj pozabil kako sem naredil 300k posnetkov s Pentaxom in manualci.
Še več takšnih prispevkov, pa bodo tisti, ki kolebajo pri izbiri aparata... kolebnili. Pravo vprašanje zdaj je ali vzeti zeleno tabletko ali modro ;).
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

Re: Pentax Full Frame DSLR bom kupil DA ali NE

OdgovorNapisal/-a greg » 04 mar 2016, 14:48

Zaradi starih manualcev mislim, da ni potrebe po kolebanju, to je jazz med objektivi. Jaz bi prej kolebal ali kupiti manualni 50/1.7 za cca. 50eur ali DA 50/1.8 nov za 120eur. ;)
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: Pentax Full Frame DSLR bom kupil DA ali NE

OdgovorNapisal/-a Big A » 06 mar 2016, 11:31

Pancolart je napisal/-a::lol: Greg in Big A, ob vajinem tutorialu sem skoraj pozabil kako sem naredil 300k posnetkov s Pentaxom in manualci.
Še več takšnih prispevkov, pa bodo tisti, ki kolebajo pri izbiri aparata... kolebnili. Pravo vprašanje zdaj je ali vzeti zeleno tabletko ali modro ;).


Razen o 300k posnetkih s Pentaxom in manualci, komaj razumem kaj si napisal.
Čemu novi tutoriali, če obstaja že vrsta dobro napisanih? ... na primer:
O izbiri manualnih objektivov: http://www.pentaxforums.com/articles/ph ... entax.html
Evolucija K-mounta: http://www.pentaxforums.com/articles/ph ... mount.html
Uporaba zelenega gumba: http://www.pentaxforums.com/forums/53-p ... utton.html
Bojidar Dimitrov K-mount: http://www.bdimitrov.de/kmp/

Vem, da si tudi ti med tistimi, ki so kolebnili na Canona.. če je kolebniti beseda, ki pomeni preskok na drugo znamko. To ni nič groznega. Kolebanje se lahko zgodi vsakemu.
Tudi meni se je to že nekajkrat zgodilo. Nazadnje, ko sem pričel uporabljati fotoaparat v mobilnem telefonu:
Na ekranu na dotik samo tapnem na ikonico za sprožilec.. in vse drugo naredi aparat. Do kraja poenostavljeno! Nobenega kompliciranja z blendo, ISO, časom in z drugimi detajli.
Podobno so delovale Kodakove box kamere iz konca 19.stoletja, na začetkih fotografije, ko so se na trgu prvič pojavili aparati za široke množice.. https://en.wikipedia.org/wiki/Box_camera
Smo jo imeli pri hiši in tudi sam sem z njo poslikal nekaj rolc.

lp

Andrej
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Pentax Full Frame DSLR bom kupil DA ali NE

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 25 mar 2016, 23:19

Big A je napisal/-a:
Pancolart je napisal/-a::lol: Greg in Big A, ob vajinem tutorialu sem skoraj pozabil kako sem naredil 300k posnetkov s Pentaxom in manualci.
Še več takšnih prispevkov, pa bodo tisti, ki kolebajo pri izbiri aparata... kolebnili. Pravo vprašanje zdaj je ali vzeti zeleno tabletko ali modro ;).


Razen o 300k posnetkih s Pentaxom in manualci, komaj razumem kaj si napisal.

Priznam, da je bilo res preveč čudno. Zelen gumbek, zelena tabletka. Asociacija je bila pa na tole: https://en.wikipedia.org/wiki/Red_pill_and_blue_pill
Zakaj novi tutoriali, pa sem se (ob tvojem) spraševal tudi jaz ;).

greg je napisal/-a:Zaradi starih manualcev mislim, da ni potrebe po kolebanju, to je jazz med objektivi.
Dobro se sliši tole :).
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

Re: Pentax Full Frame DSLR bom kupil DA ali NE

OdgovorNapisal/-a Big A » 26 mar 2016, 12:46

Pancolart je napisal/-a:Priznam, da je bilo res preveč čudno. Zelen gumbek, zelena tabletka. Asociacija je bila pa na tole: https://en.wikipedia.org/wiki/Red_pill_and_blue_pill
Zakaj novi tutoriali, pa sem se (ob tvojem) spraševal tudi jaz ;).



V tvojem linku sta omenjeni rdeča in modra tabletka, ti pa govoriš o zeleni.. pa smo spet ri uganki, a je zelena tabletka po tvoje modra ali rdeča?
Moje pisanje nikakor ni mišljeno kot tutorial. Zbadanje in ugankarstvo res ni potrebno. Če ti kaj ni všeč, povej naravnost.
Kritike so vedno dobrodošle v nasprotju s klevetanjem, trolanjem itd..

lp

Andrej
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Pentax Full Frame DSLR bom kupil DA ali NE

OdgovorNapisal/-a Giklab » 26 mar 2016, 12:51

Big A je napisal/-a:
Pancolart je napisal/-a:Priznam, da je bilo res preveč čudno. Zelen gumbek, zelena tabletka. Asociacija je bila pa na tole: https://en.wikipedia.org/wiki/Red_pill_and_blue_pill
Zakaj novi tutoriali, pa sem se (ob tvojem) spraševal tudi jaz ;).



V tvojem linku sta omenjeni rdeča in modra tabletka, ti pa govoriš o zeleni.. pa smo spet ri uganki, a je zelena tabletka po tvoje modra ali rdeča?
Moje pisanje nikakor ni mišljeno kot tutorial. Zbadanje in ugankarstvo res ni potrebno. Če ti kaj ni všeč, povej naravnost.
Kritike so vedno dobrodošle v nasprotju s klevetanjem, trolanjem itd..

lp

Andrej




Rdeča in modra vs zelena in modra...
Ta forum pa je tudi že daleč mimo tako imenovane "point of no return" kar se tiče odnosov.
Just here with mah popcorn ;)
Giklab
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: 16 apr 2012, 18:09
Kraj: Miren

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Pentax - DSLR

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov

cron