Pentax KP pregled(review)

debata o DSLR aparatih Pentax - od prvega Pentax istD do najnovejšega Pentax K-5 ....

Moderator: TakumarKid

Pentax KP pregled(review)

OdgovorNapisal/-a greg » 21 apr 2017, 22:43

Nekaj besed o Pentax KP iz zornega kota nadgradnje Pentax Kr.
Razlika v letih je cca. 7, v resoluciji 2x(12/24), gumbi, zaslonček, funkcije, SR, 14bit raw, mala/velika črka...

Torej, danes sem bil v Ljubljani in nabavil Pentax KP :P
Poglavitno vprašanje, zakaj ne K3II, ki je cenejši in bolj flangship, je odgovor, ker K3II ni bilo na zalogi.

Zadnji stavek je seveda šala. :D
Je pa seveda tudi K3II bil v primerjalnem razmišljanju, ampak za moje potrebe mi KP bolj ustreza.

Resni testi so dosegljivi na spletu, zato bo review bolj v stilu opažanj, fotk in primerjav s Kr:
Nekaj stvari, ki so takoj opazne ; af je veliko boljši kot pri Kr, navdušil me je v slabih svetlobnih pogojih,
Ovf je čudovit in dejansko so nastavitve v ovf zelo dobro vidne,
Zaklop je zelo tih, to je neverjetno ampak zdaj vem zakaj me je bilo groza slikati na ulici s Kr.
LV in zaslonček deluje zelo suvereno,
na grip se je potrebno navaditi, namontiral sem največji grip, ki bi lahko bil malo debelejši, ampak mislim, da ne bo ovira,
funkcije in gumbki, TAv, trije koleščki je preveč za en dan... :)

Toliko za začetek. Tisto kar me najbolj prepriča, šele ko se zvečer usedeš za računalnik, in ne veš kaj bo, je kvaliteta datotek, KPerfect. Tudi glede 24mpx so bile skrbi odveč. Računalnika na srečo ne bo potrebno zamenjati.
Med prvimi testnimi, selfie, Lj(jpg):
Slika
seboj sem imel sd kartico, baterijo in objektiv za probanje :)
elektronski zaklop: tih in hiter, v ovf opciji, tu se vidi rolling shutter na avtu, ker pač ni za hitre premike na posnetku:
Slika
...:
Slika
dinamični razpon:
SlikaSlika
barve:
Slika
Slika
manualna leča 50/1.8, LV in zebrasto ostrenje:
Slika
pixel shift, 100%izrez, avto sharp v irfanview:
Slika
na sprehodu:
Slika

Slika
...
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: Pentax KP pregled(review)

OdgovorNapisal/-a hrreen » 22 apr 2017, 06:51

čestitke, to pa je kar velik preskok
PENTAX K l (K3ll,K-5ll in K-r reciklirani), Pentax DA 12-24mm f/4 ED AL (IF), pentax-DFA 50/2,8 Macro, pentax-D FA 100/2.8WR Macro, pentax 60-250 f4, pentax DA300 f4, pentax DA 1,4X,pentaxF 1,7x, pentax A 50/1,7 sigma24-70/2,8, pentaxAF-540fgz, ... https://marjanhren.com/
Uporabniški avatar
hrreen
 
Prispevkov: 367
Pridružen: 04 jan 2011, 12:45
Kraj: zreče

Re: Pentax KP pregled(review)

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 22 apr 2017, 17:36

Čestitke za novo pridobitev Greg! Naj ti dolgo in dobro služi. Če kupuješ nov aparat na vsakih 6-7 let strošek na leto niti ni tako velik.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Pentax KP pregled(review)

OdgovorNapisal/-a mato » 22 apr 2017, 20:31

Čestitke in naj ti dobro služi no sicer pa izgleda, da ti že ;-)
Uporabniški avatar
mato
 
Prispevkov: 563
Pridružen: 30 dec 2009, 19:41

Re: Pentax KP pregled(review)

OdgovorNapisal/-a Carlito » 22 apr 2017, 21:41

Čestitke za novo igračo ;) .
Spotmatic SP | Ricoh XR-2s | Auto Revuenon 28/2.8 | Porst 50/1.7 | Takumar 55/2 | Avanar 135/2.8

Slika
Uporabniški avatar
Carlito
 
Prispevkov: 367
Pridružen: 06 maj 2009, 16:17

Re: Pentax KP pregled(review)

OdgovorNapisal/-a Borci » 22 apr 2017, 21:43

Čestitke še iz moje strani.
Razmišljal si tudi o K3II ampak ga na tvojo srečo ni bilo na zalogi. Mislim, da je KP precej boljša izbira in upam, da bodo prihodnji modeli imeli podoben dizajn in nekoliko nižjo maso. Slednje je skoraj nemogoče razen, če bodo narejeni iz karbona :D .

Škoda ker se ga ne dobi skupaj z DA 20-40 Ltd.
Borci
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 28 sep 2015, 08:45

Re: Pentax KP pregled(review)

OdgovorNapisal/-a greg » 22 apr 2017, 23:04

Hvala vsem! :P
Ne morem verjeti, kako je tehnika napredovala v nekaj letih. Odličen občutek in vsekakor napišem še kakšna opažanja, ko v praksi podrobeje raziščem še druge raznovrstne možnosti uporabe.
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: Pentax KP pregled(review)

OdgovorNapisal/-a tsutsi » 24 apr 2017, 13:05

Super Greg,čestitke . :D
Logic will take you from A to B
Imagination will take you everywhere else.
(Einstein)

PENTAX K100 D Super, Pentax DA 18-55, Tamron 17-50 f/2,8, Pentax DA 50-200,Pentax K SMC 100 f/4,
tsutsi
 
Prispevkov: 482
Pridružen: 18 jul 2012, 14:54

Re: Pentax KP pregled(review)

OdgovorNapisal/-a joc » 24 apr 2017, 14:22

Naj ti dobro služi in veliko užitkov pri fotkanju.

Tudi sam kupujen nov ali rabljen K3II. Beseničar ga nima, zato so mi ponudili KP, kateri pa je dražji. Nisem pa prepričan če je tudi toliko boljši od trojke. Mogoče je kje kakšna primerjava, samo do sedaj se nisem imel časa s tem ukvarjat. Greg mogoče boš ti v bodoče podal še kakšno mnenje, da se bom lažje odločil.

Drugače pa me mika Nikon D500, samo bi bila menjava sistema preveč boleča za denarnico ;)
"Majhne stvari postanejo velike takrat, ko jih pogledamo z drugega zornega kota"


http://www.pristavec.si
joc
 
Prispevkov: 520
Pridružen: 14 jul 2009, 16:49
Kraj: Borovnica

Re: Pentax KP pregled(review)

OdgovorNapisal/-a greg » 25 apr 2017, 11:17

Thenx Tsutsi&Joc
joc je napisal/-a:Naj ti dobro služi in veliko užitkov pri fotkanju.
Tudi sam kupujen nov ali rabljen K3II. Beseničar ga nima, zato so mi ponudili KP, kateri pa je dražji. Nisem pa prepričan če je tudi toliko boljši od trojke. Mogoče je kje kakšna primerjava, samo do sedaj se nisem imel časa s tem ukvarjat. Greg mogoče boš ti v bodoče podal še kakšno mnenje, da se bom lažje odločil.

Zaenkrat lahko v primerjavi s K3(II) ali K5(II) rečem samo kolikor sem tu pa tam probal K3/5, to je, da ima KP drugačen koncept, mogoče bolj spominja na brezzrcalnik kot na klasičen dslr. Af, funcijonalnost, senzor... je menda precej podobna kot pri K3. Mi je pa pri KP zelo všeč programljivost gumbov in tretji kolešček, do nastavitev C1-C5 na mode dial še sploh nisem prišel :) .

Flash:
Sprobal sem delovanje flasha in zaenkrat z metz44 v ttl ni nobenih problemov. Ima pa v ttl delček sekunde matematičnega zamika proženja,ne zgleda posebej problematično. V M flash sproži takoj. Whirles flash dela kot je treba(predblisk/proženje). Bouce pod 45st, s kartončkom dela super. Med sprobovanjem ni prežgalo v ttl nobene fotke.
Vgrajen flash ni dokaj močn, recimo za dosvetlevanje podnevi, ampak v kombinaciji z velikim dinamičnim razponom za pp je čisto dovolj če naredi iskrice v učkah ali malo otopli osvetljen subljekt.
V kombinaciji z višjimi isoti bo vgrajen flash povsem dovolj za osvetljevanje(žurke, noč/večer, sončni zahod na morju). Kakšne primerjalne fotke in globja opažanja objavim kdaj kasneje v real live situacijah.

Visoki iso, en naključen primer, ko sem pozabil odpret zaslonko iz f10 in je avto iso zbral iso 4000:
neobdelana, spodaj focus 100%crop in bokeh100%crop
Slika
SlikaSlika

Še nekaj opažanj: Merjenje svetlobe deluje zelo naravno, odlično. Horizontal corection je fenomenalen za landscape. Baterija zaenkrat ne zgleda slabo. Premikljiv zaslonček je še veliko boljša opcija, kot sem predvideval. Af dela!, in 24mpx :oops: tu sem popolnoma spremenil mnenje, je 2Xbolše kot 12mpx.

Še nekaj fotk iz Homa:
Slika
Slika
Slika
Slika
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: Pentax KP pregled(review)

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 26 apr 2017, 06:34

Če bi v tako ohišje spakirali 24mp FF senzor in malo oklestili nabor nepotrebnih funkcij bi bil aparat še zame zanimiv. Verjetno pri Ricohu ne mislijo podobno.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Pentax KP pregled(review)

OdgovorNapisal/-a joc » 27 apr 2017, 21:21

Greg, ali lahko prilimaš kakšno fotko gripa za ta apart? Me prav zanima kako to zgleda. tnx
"Majhne stvari postanejo velike takrat, ko jih pogledamo z drugega zornega kota"


http://www.pristavec.si
joc
 
Prispevkov: 520
Pridružen: 14 jul 2009, 16:49
Kraj: Borovnica

Naslednja

Vrni se na Pentax - DSLR

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov

cron