TEST - Pentax 31/1.8 - Pentax 35/2.8 Macro - Sigma 30/1.4

Tema namenjena Pentaxovim objektivom z K bajonetom in AF-jem. V to skupino spadajo objektivi serij: F, FA, DFA in DA.
AF - avtomatsko ostrenje

Moderator: TakumarKid

TEST - Pentax 31/1.8 - Pentax 35/2.8 Macro - Sigma 30/1.4

OdgovorNapisal/-a fejker » 30 apr 2009, 21:21

Trije kvalitetni fiksni objektivi, tri zelo podobne goriščnice in tri različne zaslonke.

Najprej si jih kar poglejmo:
Slika
V najbolj skrčenem stanju od leve proti desni Sigma 31mm f/1.4 s svojim tipičnim matiranim finišom značilnim za EX serije objektivov, na sredini Pentax 31mm f/1.8 LTD v črni izvedenki (dobi se tudi srebrna, če koga mika) - pregrešno drag objektiv, ki zna negativno presenetiti, hkrati pa nudi zelo všečen bokeh. Čisto desno pa Pentaxov najnovejši biser v seriji Limited objektivov - 35mm f/2.8 Macro 1:1 LTD. Slednji pozitivno preseneti s svojo nizko ceno in nazivom Limited.

Ostrenje na najkrajši razdalji:
Slika
Sigma med ostrenjem ne spreminja velikosti, kar ji štejem v plus, nekoliko manj spodbuden je podatek, da se s tem objektivom svojim motivom ne boste morali približati na manj kot 40cm. Oba Pentaxova objektiva se med ostrenjem raztezata oziroma krčita - 35mm macro objektiv se pri ostrenju na najmanjši razdalji poveča skoraj za enkrat (razvidno iz zgornje slike), vendar je to logično, saj gre za 1:1 makro objektiv, ki je zmožen ostriti na vsega 13,9cm. Pentax 31mm f/1.8 svojo velikost med ostrenjem spreminja minimalno in v primerjavi s Sigmo se boste lahko približali za 10cm več ... se pravi na 30cm.

Sončne zaslonke:
Slika
Sigmi je priložena klasična sončna zaslonka, ki jo je potrebno natakniti z zasukom, dražji Pentaxov objektiv ima sončno zaslonko že kar vgrajeno, vendar jo je možno z nekaj truda in razstavljanjem objektiva tudi odstraniti (ni pa pretirano moteča). Malce drugačen pristop pa so ubrali pri 35mm objektivu, pri katerem sončno zaslonko kar izvlečemo iz samega objektiva. Sistem je priročen, vendar povzroča težave pri hkratni uporabi sončne zaslonke in filtrov z navojem. Če boste na objektiv namestili cirkularni polarizator, sončne zaslonke ne boste mogli več izvleči, ker je rob filtra rahlo izbočen. Z drugimi filtri nisem poizkušal, ker jih nisem imel na razpolago, ampak sem skoraj siguren, da je situacija podobna. Prav tako z nameščenim filtrom ne boste mogli več namestiti originalnega pokrovčka - zadevo lahko rešite z uporabo drugega 49mm pokrovčka (tisti od FA 50mm f/1.4 in D-FA 100mm f/2.8 pašejo odlično, najbrž tudi še kakšen).

Frontalni pogled pri odprtih zaslonkah:
Slika
Objektivi imajo različne premaze in tako se pri Sigmi vidi značilen rdečkast odsev, pri Pentaxovih lečah pa modrikast oziroma zelenkast. Ob uporabi filtrov boste za Sigmo posegli po filtrih z 62mm, pri Pentaxovih pa 58mm oziroma 49mm navojem.

Test ostrine:
Test sem izvedel tako, da sem slikal LCD zaslon s prikazanim besedilom. Žal sem pri nekaterih posnetkih opazil, da sem posnetek rahlo stresel (je vidno kje), ampak se lepo vidi, da je objektiv z bolj odprto in bolj zaprto zaslonko od tiste pri stresenem posnetku še vedno oster (objektive sem, preden sem to opazil, žal moral vrniti).

100% izrezi iz sredine posnetka:
f/1.4 (Sigma 30mm in desno Pentax 31mm pri f/1.8)
Slika Slika

f/2 (Sigma 30mm - Pentax 31mm)
Slika Slika

f/2.8 (Sigma 30mm - Pentax 31mm - Pentax 35mm)
Slika Slika Slika

f/4 (Sigma 30mm - Pentax 31mm - Pentax 35mm)
Slika Slika Slika

f/5.6 (Sigma 30mm - Pentax 31mm - Pentax 35mm)
Slika Slika Slika

f/8 (Sigma 30mm - Pentax 31mm - Pentax 35mm)
Slika Slika Slika

f/11 (Sigma 30mm - Pentax 31mm - Pentax 35mm)
Slika Slika Slika

f/16 (Sigma 30mm - Pentax 31mm - Pentax 35mm)
Slika Slika Slika

Mislim da mi ni potrebno poudarjati, da so vsi objektivi uporabni že od čisto odprte zaslonke, to kar se gremo tukaj je pipetkarstvo oziroma t.i. pixel peeping. Ponavadi sredina objektiva tudi ni problem, zato vam bo najbrž naslednji izrez podal malce drugačen pogled na te objektive.

100% izrezi iz spodnjega desnega kota posnetka:
f/1.4 (Sigma 30mm in desno Pentax 31mm pri f/1.8)
Slika Slika

f/2 (Sigma 30mm - Pentax 31mm)
Slika Slika

f/2.8 (Sigma 30mm - Pentax 31mm - Pentax 35mm)
Slika Slika Slika

f/4 (Sigma 30mm - Pentax 31mm - Pentax 35mm)
Slika Slika Slika

f/5.6 (Sigma 30mm - Pentax 31mm - Pentax 35mm)
Slika Slika Slika

f/8 (Sigma 30mm - Pentax 31mm - Pentax 35mm)
Slika Slika Slika

f/11 (Sigma 30mm - Pentax 31mm - Pentax 35mm)
Slika Slika Slika

f/16 (Sigma 30mm - Pentax 31mm - Pentax 35mm)
Slika Slika Slika

Tukaj je kar opazno, da je Sigma do f/2.8 kar opazno mehkejša od veliko dražjega Pentax 31mm f/1.8 LTD. Pri f/2.8 Pentaxov najdražji objektiv še vedno prednjači pred ostalima, Sigma je za moje oko pri tej zaslonki malce bolj ostra od Pentax 35mm f/2.8 Macro LTD. Lahko bi rekel, da je Pentax z novim 35mm objektivom dosegel kar lepo povprečno ostrino od roba do roba, Sigma pa se zelo popravi od f/2.8 naprej. Od f/4 kakšnih večjih presenečenj ni preden pri zaslonkah višjih od f/11ne nastopi refrakcija, kjer Sigma spet opazno poklekne pred optično bolj dodelanima Pentax objektivoma.

Bokeh in CA:
Slika Slika Slika

Tukaj prevlada osebna preferenca. Sigma in Pentax 31mm f/1.8 že zaradi bolj odprte zaslonke ozadje bolj zameglita, vendar ima Pentax 35mm f/2.8 to prednost, da se objektu lahko bolj približamo in tako tudi bolj zameglimo ozadje. Lahko edino povem, da me je rahlo presenetila dokaj opazna kromatska aberacija pri Pentax 31mm f/1.8, kar pa ne pomeni, da se je ne da odpraviti v določenih programih za obdelavo (je pa na čase kar moteče). CA je prisotna tudi pri Sigmi, s Pentax 35mm f/2.8 sem se moral pa že kar pošteno potruditi, da sem izzval ta pojav.

Še par posnetkov:
Slika Slika Slika

Če vam je korona pomembna, sem naredil posnetke pri zelo zaprtih zaslonkah, od leve proti desni v enakem zaporedju kot v prejšnjih testih (Sigma 30mm, Pentax 31mm, Pentax 35mm).

Slika Slika Slika

Vsi objektivi so izdelani kvalitetno in dajejo prijeten občutek pri rokovanju z njimi. Oba Pentax objektiva sta zelo podobne izdelave in jima v plus napram Sigmi štejem popolnoma kovinsko ohišje, filc na notranji strani sončne zaslonke (Sigmina sončna zaslonka se namreč dokaj hitro popraska). Ker noben od testiranih objektivov nima lastnega motorčka za ostrenje, tudi Sigminemu modelu, ki za ostale bajonete ponuja HSM, ne morem očitati odsotnosti le tega (ko potrkate na ohišje objektiva je nekako prazno, a še vedno dovolj težko). Pentax 35mm f/2.8 macro ima dodatno še quick shift fokus, kar pomeni da lahko ročno popravljate fokus tudi ko je aparat nastavljen na enega od avtomatskih ostrenj.
Če me je kateri razočaral? Bi se zlagal, če bi rekel ja. Mogoče lahko edino Pentax 31mm f/1.8 LTD očitam visoko ceno v primerjavi z ostalima dvema. Ker ni nobene druge take stvari v kateri bi kateri od objektivov pretirano odstopal od ostalih dveh, bi bilo mogoče zanimivo videti, kako se ti objektivi starajo in obrabljajo (saj veste, *bum* po nesreči, ga kam nasloniš in opraskaš itd.).

Upam, da sem komu na hitro pomagal pri izboru, koliko so vam določeni kriteriji pomembni pa presodite sami. 35mm ni klasičen makro objektiv ampak zelo vsestranski kvaliteten objektiv, pri Sigmi morate v zakup vzeti mehkejše robove pri bolj odprtih zaslonkah in refrakcijo, ki se pojavi prej kot pri ostalih dveh, prav tako ni zanemarljiva najkrajša razdalja ostrenja, ki je od teh primerkov najdaljša, Pentax 31mm je pa prestižni objektiv, ki ga nekateri kupijo predvsem zaradi slikanja na film in seveda prijetnega bokeh-a.

Objektiva Pentax je za test posodila trgovina Fotomarket.net (Foto Beseničar):
Slika

Objektiv Sigma je za testiranje posodilo podjetje Infocona d.o.o.:
Slika
Zadnjič spremenil fejker, dne 16 jun 2009, 10:02, skupaj popravljeno 1 krat.
fejker
 

Re: TEST - Pentax 31/1.8 - Pentax 35/2.8 Macro - Sigma 30/1.4

OdgovorNapisal/-a Odyn » 02 maj 2009, 16:57

35mm macro objektiv se pri ostrenju na najmanjši razdalji poveča skoraj za enkrat (razvidno iz zgornje slike), vendar je to logično, saj gre za 1:1 makro objektiv, ki je zmožen ostriti na vsega 1,39cm.


Tole pa ne vem, če bo držalo. Na objektivu piše, da se lahko približa na 0,139m. Kar je razdalja med objektom ter senzorjem.
Za razdaljo med sprednjo lečo ter predmetom pa je treba od 139mm odšteti 45,46mm (razdalja med senzorjem ter objektivom - flange distance), 70mm dolžine raztegnjenega objektiva (brez iztegnjene sončne zaslonke) in pridemo na razdaljo 2,34cm. Saj ne, da je kaka resna razlika, pa vendar.
Odyn
 
Prispevkov: 474
Pridružen: 02 maj 2009, 13:11

Re: TEST - Pentax 31/1.8 - Pentax 35/2.8 Macro - Sigma 30/1.4

OdgovorNapisal/-a fejker » 04 maj 2009, 17:33

Torej, razdalja ostrenja je 1,39 cm, pa kakorkoli skušaš stvar zasukat.
fejker
 

Re: TEST - Pentax 31/1.8 - Pentax 35/2.8 Macro - Sigma 30/1.4

OdgovorNapisal/-a Odyn » 05 maj 2009, 17:30

0,139m (kolikor piše na objektivu pri povečavi 1:1) = 13,9 cm (ne 1,39cm) ;)

Objektiv je pa res biserček. Test je pa tudi super (na njegovi podlagi sem se sploh odločil za nakup).
Odyn
 
Prispevkov: 474
Pridružen: 02 maj 2009, 13:11

Re: TEST - Pentax 31/1.8 - Pentax 35/2.8 Macro - Sigma 30/1.4

OdgovorNapisal/-a fejker » 09 maj 2009, 09:26

Ups, decimalke. :)
fejker
 

Re: TEST - Pentax 31/1.8 - Pentax 35/2.8 Macro - Sigma 30/1.4

OdgovorNapisal/-a Hrco » 09 maj 2009, 09:36

:lol:

glavno da sta se zmenla ;)
Uporabniški avatar
Hrco
 
Prispevkov: 161
Pridružen: 01 maj 2009, 08:12
Kraj: Štajerska


Vrni se na Pentax AF objektivi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov

cron