objektivi serije M in K

Tema namenjena Pentaxovim objektivom z K bajonetom a brez AF-ja. V to skupino spadajo objektivi serij: Takumar Bayonet, K, M in A.
MF - ročno ostrenje

Moderator: TakumarKid

objektivi serije M in K

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 13 maj 2009, 13:18

Pozdravljeni
Kot nov lastnik Pentaxa K20 se moram najprej zahvaliti odgovornim za to, da sem ga lahko kupil ceneje kot v redni ponudbi. Z bodijem sem kupil še Tamrona 17-50, ter ohranil vso staro oborožitev, večino M serije. Zdaj pa vprašanje. A je možno objektive serije M in K uporabljati kako drugače kot v M in z uporabo Green button-a. Recimo body MZ-6 omogoča uporabo tudi v AV in omogoča tudi kompenzacijo. Ne vem mogoče sem jaz še malo štorast (ga imam šele 5 dni) in je finta v kateri od custom nastavitev ali je res stvar tako omejena.
Hvala za odgovor.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: objektivi serije M in K

OdgovorNapisal/-a Pentagor » 13 maj 2009, 13:48

Objektivi serije K in M se lahko na digitalnem body-ju uporabljajo samo v M načinu s kombinacijo zelenega gumba, s katerim zaslonko zapreš na nastavljeno vrednost in izmeriš osvetlitev (popravek: lahko jih uporabljaš v Av, vendar bo svetloba vedno merjena pri maksimalni zaslonki - torej neuporabno).

Na analognih body-jih pa dejansko gre delati tudi z Av.

Pentaxon: Obstaja tudi serija K - to so prvi objektivi na bajonet, ki pa še niso imeli oznake M.
Pentagor
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 02 maj 2009, 21:08
Kraj: Vrhnika

Re: objektivi serije M in K

OdgovorNapisal/-a Pentagor » 13 maj 2009, 13:54

pentaxon je napisal/-a:
Pentagor je napisal/-a:Pentaxon: Obstaja tudi serija K - to so prvi objektivi na bajonet, ki pa še niso imeli oznake M.


Sem malo pobrskal po netu, ja. Zato imam jaz najraje objektive serije A. Res lepo delajo na digitalcih.


In so tudi pregrešno (nerazumno) dragi. :?
Pentagor
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 02 maj 2009, 21:08
Kraj: Vrhnika

Re: objektivi serije M in K

OdgovorNapisal/-a Odyn » 13 maj 2009, 15:58

A v P načinu tudi ne delajo? Tako, kot M42 objektivi z adaptorjem?
Odyn
 
Prispevkov: 474
Pridružen: 02 maj 2009, 13:11

Re: objektivi serije M in K

OdgovorNapisal/-a Pentagor » 13 maj 2009, 17:26

Odyn je napisal/-a:A v P načinu tudi ne delajo? Tako, kot M42 objektivi z adaptorjem?


V P načinu delajo samo objektivi od A serije naprej.

Pri M42 pa je čisto drugi hec. Tam moraš objektiv nastavit na M (manual) in potem zapiraš in odpiraš zaslonko (jo tudi dejansko odpiraš in zapiraš).
In ker se odprtina zaslonke tudi fizično spreminja (med kadriranjem), body to zazna (bolje povedano senzor za merjenje svetlobe) in nastavi čas na "pravilno" ekspozicijo.
Pri K in M seriji pa se odprtina zaslonke med kadriranjem ne spreminja (je stalno maksimalno odprta - jeziček preprečuje) in body ne ve, na kaj je nastavljen obroček. Šele ko sprožiš, se zaslonka zapre na želeno vrednost (kar dosežeš tudi z zelenim gumbom).
Pentagor
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 02 maj 2009, 21:08
Kraj: Vrhnika

Re: objektivi serije M in K

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 20 maj 2009, 12:17

Pentagor je napisal/-a:
Odyn je napisal/-a:A v P načinu tudi ne delajo? Tako, kot M42 objektivi z adaptorjem?


V P načinu delajo samo objektivi od A serije naprej.

Pri M42 pa je čisto drugi hec. Tam moraš objektiv nastavit na M (manual) in potem zapiraš in odpiraš zaslonko (jo tudi dejansko odpiraš in zapiraš).
In ker se odprtina zaslonke tudi fizično spreminja (med kadriranjem), body to zazna (bolje povedano senzor za merjenje svetlobe) in nastavi čas na "pravilno" ekspozicijo.
Pri K in M seriji pa se odprtina zaslonke med kadriranjem ne spreminja (je stalno maksimalno odprta - jeziček preprečuje) in body ne ve, na kaj je nastavljen obroček. Šele ko sprožiš, se zaslonka zapre na želeno vrednost (kar dosežeš tudi z zelenim gumbom).


Jeziček odšraufaš in to je to. Tudi meni bolj sede takšna varianta.
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

Re: objektivi serije M in K

OdgovorNapisal/-a Pentagor » 20 maj 2009, 13:45

Slabost spreminjanja odprtine zaslonke med kadriranjem je ta, da pri zaslonkah nad f/8 že skoraj nimaš več svetlobe, ki ti dopušča normalno ostrenje.
Pentagor
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 02 maj 2009, 21:08
Kraj: Vrhnika

Re: objektivi serije M in K

OdgovorNapisal/-a Odyn » 20 maj 2009, 13:51

Ajaa, to je ta fora. Ja imam en tak objektiv (ampak praktično ne uporabljam) :roll:
Alternativa šraufanju jezička je, da ga na bajonet ne zapneš do konca, temveč tako, da se rdeča pika objektiva pokriva s črko P pri napisu Pentax (fleš).
Odyn
 
Prispevkov: 474
Pridružen: 02 maj 2009, 13:11

Re: objektivi serije M in K

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 21 maj 2009, 11:02

Ja ta zadeva me kr malo jezi, ker imam predvsem M objektive (v katere sem skoraj zaljubljen). Šraufat po objektivu mi je bogokletno početje, tisto na pol nameščanje objektiva sicer deluje, je pa pri nekaterih objektivih potem kr fanj rizik, da se ti sname in odpade. Se bo treba pač navaditi na tisti zeleni knofek. Pri 135 mm objektivu sem tudi opazil, da meritev ni točna, saj je slika vedno za zaslonko presvetla. A imate tudi vi take izkušnje z objektivi.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: objektivi serije M in K

OdgovorNapisal/-a Big A » 21 maj 2009, 11:42

jozeG je napisal/-a:...
Pri 135 mm objektivu sem tudi opazil, da meritev ni točna, saj je slika vedno za zaslonko presvetla. A imate tudi vi take izkušnje z objektivi.


To se da urediti z gumbom za kompenzacijo.

Osebno raje uporabljam objektive K in M kot pa M42. Je bolj komot.
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: objektivi serije M in K

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 08 sep 2009, 18:54

zanimiva stran o pentaxovih objektivih. Sem vedel da jih je malo morje ampak, da jih je bilo toliko različnih narejenih...

http://stans-photography.info/
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: objektivi serije M in K

OdgovorNapisal/-a Hrco » 10 sep 2009, 12:27

jaz ko uporablam te oldish objektive sploh ne zaupam aparatu.. raje naredim 3 različne posnetke pri različnih vrednostih in pol iščem nekako najtaboljšo varjanto.. totaly M .. :)
Uporabniški avatar
Hrco
 
Prispevkov: 161
Pridružen: 01 maj 2009, 08:12
Kraj: Štajerska

Naslednja

Vrni se na Pentax MF objektivi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov

cron