Plesen v objektivu

Tema namenjena Pentaxovim objektivom z K bajonetom a brez AF-ja. V to skupino spadajo objektivi serij: Takumar Bayonet, K, M in A.
MF - ročno ostrenje

Moderator: TakumarKid

Plesen v objektivu

OdgovorNapisal/-a sekelsek » 01 sep 2009, 19:01

Vprašal bi za nasvet čiščenja plesni v objektivu. Zanima me če je že kdo to delal in pa s čim je najbolše to počistit.
Imam pa Pentax A 35-105mm F 3.5
sekelsek
 
Prispevkov: 40
Pridružen: 03 maj 2009, 18:53

Re: Plesen v objektivu

OdgovorNapisal/-a AVivod » 02 sep 2009, 07:03

Najbrž je to malo delikatno finomehanično delo. Sam se tega ne bi polotil, enostavno že iz razloga, ker ne poznam protokola sestavljanje leče. Če boš sam kaj čaral pazi, da ti kakšna leča na koncu ne ostane viška. :mrgreen: :twisted:
AVivod
 
Prispevkov: 846
Pridružen: 04 maj 2009, 06:55

Re: Plesen v objektivu

OdgovorNapisal/-a sekelsek » 02 sep 2009, 12:31

Sem mel že razne objektive narazen, tako, da to je najmanša težava. Edino ne vem s čim bi bilo najlažje očistit plesen z leče.
sekelsek
 
Prispevkov: 40
Pridružen: 03 maj 2009, 18:53

Re: Plesen v objektivu

OdgovorNapisal/-a borisk » 02 sep 2009, 16:13

http://www.mypentax.com/Fungus.html
plesen ustaviš z UV svetlobo(sonce), čiščenje pa je mal bolj problematično. Če stvar v začetku da še ni načela coatinga poteb bi probal spucat z alkoholom, al pa z kisom. v kolikor pa se je zajedlo že globlje pa bi pustil na miru.

Razstavljanje objektivov ponavadi ni problem, problem je predvsem v orodju, sploh odvijanje kakšnih obročev kjer se rabi specjalno orodje če nočeš da nikjer ne pozna da si ga odpiral.

lp, boris
borisk
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 13 avg 2009, 18:48

Re: Plesen v objektivu

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 02 sep 2009, 20:18

Pomojem bi alkohol in kis znala poškodovati premaze.
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Plesen v objektivu

OdgovorNapisal/-a sekelsek » 02 sep 2009, 21:07

Nekaj sem bral po tujih forumih in predlagajo različne rešitve. Eni uporablajo vodikov peroksid, ki naj bi bil najbolj učinkovit.
sekelsek
 
Prispevkov: 40
Pridružen: 03 maj 2009, 18:53

Re: Plesen v objektivu

OdgovorNapisal/-a joc » 02 sep 2009, 21:35

Vodikov peroksid je precej agresiven. Sploh pa ni dobro če bi uporabil 30% raztopino. Jaz ga uporabljam za pranje sedimentnih kremenovih kristalov razredčenega na cca 6%. Razen kremena "požre" takorekoč vse, ne vem pa kako bi se obnašal v stiku z kakšnim aluminijem oz. ostalimi kovinami. Z železom vem, da ni preveč na ti. Če moraš premazati tudi ohišje objektiva bi bilo dobro narediti test. kar se patiče stekla ni problema, razen če niso leče s kakšno stvarjo premazane.
"Majhne stvari postanejo velike takrat, ko jih pogledamo z drugega zornega kota"


http://www.pristavec.si
joc
 
Prispevkov: 520
Pridružen: 14 jul 2009, 16:49
Kraj: Borovnica

Re: Plesen v objektivu

OdgovorNapisal/-a blueboy » 03 sep 2009, 05:50

Zdravo.

Plesen ustaviš, če jo imaš nekaj časa pod 25% zračne vlažnosti, kolikor je njen minimum. Glede temperature pa bo malo težko uničevanje na soncu, ker prenese temperaturo od -18 do 50°C. Glede UV svetlobe ne vem, vendar malo dvomim da boš uničil vso. Odstrnjevanje naj nebi bilo problem, saj imaš gladko površino, drugače pa pušča obarvanost pri materialih ki so porozni( les, platno,... )

Sicer sem sam lesar, vendar to velja za plesni na splošno.

L.P.
blueboy
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 02 maj 2009, 12:24


Vrni se na Pentax MF objektivi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov

cron