Pentax SR problem

debata o DSLR aparatih Pentax - od prvega Pentax istD do najnovejšega Pentax K-5 ....

Moderator: TakumarKid

Pentax SR problem

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 10 sep 2013, 19:13

V temi o prihodnosti Pentaxa sem omenil, da se je pri hiši znašel nov Pentax K30, ki bo po 200 fotkah romal nazaj v trgovino. Poleg težav z AF sistemom sem opazil tudi neostrino, ki jo je zagotovo povzročil sistem stabilizacije v aparatu. Prepričan sem, da to ni stvar defektnega objektiva, ker se ne pojavi na vseh fotkah z istim objektivom pri istih nastavitvah, ter ker isti objektiv na drugem aparatu, ki je brez stabilizacije pri istih nastavitvah kaže brezhibno ostrino.
Ta pojav sem občasno opazil tudi pri mojem Pentaxu K20d, a ne v tako izrazito, kot pri tem K30. Pojav sem vedno opazil le na desni strani fotografije. Pa pojdimo k primeru. Torej nekaj osnovnih podatkov. Objektiv je Pentax M 75-150 f4 na zaslonki f5,6 in s stabilizacijo nastavljeno na 120mm, sam objektiv pa je bil tudi približno na teh milimertih. V exifu lahko dobim podatek, da je stabilizacija delovala. Fotka na prvi pogled izgleda lepo skokusirana, šele temeljitejši pogled pa razkrije pravo podobo. Takole zgleda cela fotka:

Slika

Takole zgleda izrez z leve strani fotografije, ki je lepo ostra:

Slika

Takole pa izgleda izrez desnega spodnjega kota:

Slika

A ima kdo podobne izkušnje s SR sistemom?
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Pentax SR problem

OdgovorNapisal/-a Giklab » 10 sep 2013, 20:42

Meni se je to zgodilo enkrat: Ko sem imel gor 35mm objektiv, stabilizacija je pa delala za 75mm. Sicer ne pravim, da je tvoj problem zaradi tega, ampak možno je. Zakaj nimaš SRja nastavljenega na 75mm? To se mi zdi za zoome najbolj sigurno, nastavit na najkrajšo goriščnico.
Giklab
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: 16 apr 2012, 18:09
Kraj: Miren

Re: Pentax SR problem

OdgovorNapisal/-a gnd » 11 sep 2013, 06:09

Meni se je nekaj podobnega dogajalo na K20. Precej velik odstotek slik je imel podobna popačenja na eni strani ali pa v enem kotu. Na pogled izgleda kot zamaknjena slika, tresenje roke, ampak samo na eni strani. Na koncu sem nekako sklenil, da je bil problem v moji tehniki. Izgledalo je, kakor da sem ob pritisku na sprožilec zarotiral kamero v ravnini senzorja okoli neke točke, ki ni bila na sredini senzorja. Zato so nekateri deli slike, ki so bili najdlje od te točke rotacije, izgledali streseni. Tisti deli slike, ki pa so bili najbližje tej točki rotacije, so bili pa ok. Potem sem spremenil tehniko držanja aparata in zadeva je nekako izginila.
Zdi se mi, da se mi je to začelo dogajat, ko sem na K20 namontiral grip (ki ga nikoli nisem snel). Ta je verjetno spremenil težišče in ker sem bil navajen na prejšnje stanje mi je prihajalo do rotacije aparata ob pritisku na sprožilec.
Slika
K-3II; Gitzo GT2531 + PhotoClam PC-36; F-Stop Satori; Sigma 10-20/3.5; Tamron 17-50/2.8; Pentax 18-55/3.5-5.6WR; Zeiss 20/4; Pentax M28/2.8; Pentax A35-105/3.5; Pentax FA50/1.4; Pentax M50/1.7; Pentax DA*60-250/4; Vivitar S1 90/2.5 Macro; Pentax M200/4; Pentacon 300/4; Sigma EF-530
Uporabniški avatar
gnd
 
Prispevkov: 76
Pridružen: 24 avg 2009, 14:36
Kraj: Lukovica

Re: Pentax SR problem

OdgovorNapisal/-a bladesan » 11 sep 2013, 06:58

Hmm .. to je skrajni spodnji desni kot. Bi rekel da je to rezultat, ki ga senzor dobi od objektiva (se prav distorzija).
Če pogledam levi zgornji kot crop-ane slike mi že deluje boljše.

Na koliko si imel nastavljen F-stop? Probaj P mode, kjer imaš v nastavitvah naštimano best MFT. Ta bo ob stisku na green button vzel najboljšega (od f5,6 - 8) glede na objektiv.
Slika
bladesan
 
Prispevkov: 334
Pridružen: 08 mar 2013, 19:25

Re: Pentax SR problem

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 11 sep 2013, 06:59

Ob dotični fotofrafiji bi moral še napisat, da je bila posneta na 1/640 sekunde in torej precej stran od kritičnih časov za fotografiranje iz roke.
Mislim, da sama nastavitev prave goriščnice dokler ne vnesem neke totalno neprave goriščnice ne vpliva na delovanje SR-ja. Torej pri tem zoom objektivu je po mojem mišljenju prav vseeno ali nastaviš 75 ali 120 ali 150mm in to ne bi smelo pretirano vplivati. Druga zadeva je, če imaš recimo 28mm na aparatu in 200mm na SR nastavitvi. Sam se pri zoomih nagibam k temu, da nastavim nekje sredino med goriščnicami.
Vsekakor sem mišljenja, da je za take napake kriva mašinerija in ima človeški faktor tukaj malo vmes. Na Canonu 5DmkII se tak tip posnetka ne zgodi nikoli. Zgodi se, da je fotka strešena, zgodi se da je fotka slabo sfokusirana, ne more pa bit neostra samo na enem vogalu. No lahko se tudi to dogaja, če je z objektivom kaj narobe, vendar se bo to vedno dogajalo, ne pa le občasno.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Pentax SR problem

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 11 sep 2013, 07:05

bladesan je napisal/-a:Hmm .. to je skrajni spodnji desni kot. Bi rekel da je to rezultat, ki ga senzor dobi od objektiva (se prav distorzija).
Če pogledam levi zgornji kot crop-ane slike mi že deluje boljše.

Na koliko si imel nastavljen F-stop? Probaj P mode, kjer imaš v nastavitvah naštimano best MFT. Ta bo ob stisku na green button vzel najboljšega (od f5,6 - 8) glede na objektiv.

Ej nismo pri naši hiši toliko napredni, da bi to znali :)
Objektiv je manualni z manualno blendo in tega ne zmore. Strinjam se, da senzor posneme, kar mu objektiv prenese, samo če je senzor postrani je lahko objektiv še tako oster, pa ti tega ne boš videl na celi fotki. In ravno za to se gre pri SR sistemu. Senzor ni fiksiran v aparatu ampak je plavajoč in to lahko povzroči tak problem.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Pentax SR problem

OdgovorNapisal/-a bladesan » 11 sep 2013, 07:43

Se mi je zdelo da bi to moral vedet ja .. ampak verjetno veš tudi, da corner sharpnes ni tak kot center sharpness. Ampak ja - blame the SR ;). Sicer pa vedno zvem kaj novega, tako da ne bom rekel da ni SR.
Kot sm napisal v drugem postu .. zakaj imaš SR pri 1/640? Če veš, da boš slikal v dobrih razmerah ga kar izklopi.

Daj pošlji še crop drugega kota.
A je kakšna varianta, da greš spet gor in probaš brez SR :D.
Slika
bladesan
 
Prispevkov: 334
Pridružen: 08 mar 2013, 19:25

Re: Pentax SR problem

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 11 sep 2013, 07:55

Kaj pa če imam naslednjo fotko skoraj istega objekta pri istih nastavitvah lepo ostro? Objektiv 75-150mm je FF objektiv, ki zelo lepo in ostro riše na FF vogalih, torej krop vogali sploh ne bi smeli biti problem.
To, da SR daš na OFF stvari ne bo rešilo, to pomeni le da sistem ne išče morebitnih tresljajev, ne pa da je je senzor popolnoma fiksiran. Drugače pa sem imel SR tako na K20d (kjer ima SR še svoj gumb na ohišju), kot sedaj na K30 imel vedno prižgan.
Zvečer lahko nalimam še drugi vogal, ki pa je približno tako oster kot sredina. Da bom šel še enkrat gor je čisto možno, da bom šel z istim aparatom pa ne, ker gre K30 danes nazaj v štacuno.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Pentax SR problem

OdgovorNapisal/-a bladesan » 11 sep 2013, 09:57

Then it's settled, te težave ne boš imel več ;).
I stand corrected, imaš prav - problem je plavajoči senzor, nebi pomislil na kej takega .. Sam nisem tolk pozoren na take artefakte.

Vseeno lahko pošlješ slike cropa in ostre druge slike.

Prvič slišim, da je treba SR nastavit - predvidevam da samo za manualce/stare objektive? Pri novih sam razbere info o najmanši goriščnici, ali ne? Čisto sem še zelen heh.
Slika
bladesan
 
Prispevkov: 334
Pridružen: 08 mar 2013, 19:25

Re: Pentax SR problem

OdgovorNapisal/-a Pezin » 11 sep 2013, 10:36

res da plava ampak plava kot celota, ne pa samo en vogal?
Mislim da bi moral trzniti cel senzor če je to SR.
Pezin
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 08 jan 2011, 16:30

Re: Pentax SR problem

OdgovorNapisal/-a Giklab » 11 sep 2013, 15:09

Stabilizacija lahko pri krajših časih dela čudne stvari. Če lahko tista v objektivih degenerira boke, lahko tudi IBIS vpliva na sliko.

Popolnoma možno pa je, da je tvoj aparat pač pokvarjen.
Giklab
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: 16 apr 2012, 18:09
Kraj: Miren

Re: Pentax SR problem

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 18 sep 2013, 22:11

No, zgodba se je končala tako, da nam je Beseničar pregledal aparat in ugotovil, da je aparat brezhiben in nama brez kakih komplikacij vrnil denar.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Naslednja

Vrni se na Pentax - DSLR

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov

cron