Pentax FF - najnovejše slike

debata o DSLR aparatih Pentax - od prvega Pentax istD do najnovejšega Pentax K-5 ....

Moderator: TakumarKid

Re: Pentax FF - najnovejše slike

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 23 apr 2016, 09:57

Zakon jih obvezuje, tako kot vse prodajalce.
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Pentax FF - najnovejše slike

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 23 apr 2016, 10:24

ploski4 je napisal/-a:"Po pravilih EU za izdelke vedno velja najmanj dveletni garancijski rok brez dodatnih stroškov.
Dveletna garancija je minimalna pravica potrošnikov. Nacionalni predpisi lahko dajejo še dodatno varstvo, vsak odmik od pravil EU pa mora biti vedno v korist potrošnika."

vir: http://europa.eu/youreurope/citizens/co ... dex_sl.htm

p.s. Rad bi videl junaka, ki se izogne carinskemu davku na nov, originalno zapakiran body kupljen izven EU. Še za rabljenega te lahko ocarinijo.

Luka, ločiti moraš DDV od carine. Carina je relativno mali strošek (mislim, da ne več kot 5%), DDV pa je tisti, ki te vžge z 22%.

Sam Pentaxa, če ga še kdaj kupim, zagotovo ne bi kupil v Sloveniji, dokler naš prodajalec ne bo del EU garancije.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Pentax FF - najnovejše slike

OdgovorNapisal/-a Giklab » 23 apr 2016, 10:43

ploski4 je napisal/-a:Zakon jih obvezuje, tako kot vse prodajalce.

Neka fora je, da je prodajalec odgovoren za 1 leto (oziroma več, če se te usmilijo), ostalo pa mora pokrit proizvajalec. Ali nekaj takega. Nihče mi ni znal točno razložit, kako to gre, na koncu pa so mi itak plačali popravilo in se mi ni dalo ukvarjat - mi je pa bilo rečeno, da bi moral tisto drugače jaz plačat, tudi če je preteklo manj kot 2 leti od nakupa.
Giklab
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: 16 apr 2012, 18:09
Kraj: Miren

Re: Pentax FF - najnovejše slike

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 27 apr 2016, 07:30

TakumarKid je napisal/-a:
ploski4 je napisal/-a:"Po pravilih EU za izdelke vedno velja najmanj dveletni garancijski rok brez dodatnih stroškov.
Dveletna garancija je minimalna pravica potrošnikov. Nacionalni predpisi lahko dajejo še dodatno varstvo, vsak odmik od pravil EU pa mora biti vedno v korist potrošnika."

vir: http://europa.eu/youreurope/citizens/co ... dex_sl.htm

p.s. Rad bi videl junaka, ki se izogne carinskemu davku na nov, originalno zapakiran body kupljen izven EU. Še za rabljenega te lahko ocarinijo.

Luka, ločiti moraš DDV od carine. Carina je relativno mali strošek (mislim, da ne več kot 5%), DDV pa je tisti, ki te vžge z 22%.

Sam Pentaxa, če ga še kdaj kupim, zagotovo ne bi kupil v Sloveniji, dokler naš prodajalec ne bo del EU garancije.


Ja, slabo sem se izrazil. Ne glede na to, če ti pošljejo iz trgovine iz ZDA v EU, boš plačal vse to, le EU garancije ne bo...
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Pentax FF - najnovejše slike

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 27 apr 2016, 10:19

Giklab je napisal/-a:
ploski4 je napisal/-a:Zakon jih obvezuje, tako kot vse prodajalce.

Neka fora je, da je prodajalec odgovoren za 1 leto (oziroma več, če se te usmilijo), ostalo pa mora pokrit proizvajalec. Ali nekaj takega. Nihče mi ni znal točno razložit, kako to gre, na koncu pa so mi itak plačali popravilo in se mi ni dalo ukvarjat - mi je pa bilo rečeno, da bi moral tisto drugače jaz plačat, tudi če je preteklo manj kot 2 leti od nakupa.


Verjetno je odvisno kaj krije točno garancija, a dejstvo je, da 2 leti mora kriti proizvajalec in zagotoviti, da bo v primeru nedelovanja produkta popravil napako. Menda je nek zakonski rok, v katerem odneseš kupljeno blago z okvaro nazaj v trgovino, po tem roku pa na uradni servis. Kaj se zgodi, če sta prodajalec in uradni serviser ista firma, verjetno ni treba posebej razglabljati. Tebe to niti ne sme zanimati, kdo bo plačal garancijsko popravilo, niti jim ne bi bilo tega treba razlagati.

Jaz se grem recimo ravno danes pregovarjati za nova pedala za kolo, ki sem jih kupil prejšnji teden, pa mi je po prevoženih 50 km počil ležaj.... :)
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Pentax FF - najnovejše slike

OdgovorNapisal/-a Borci » 27 apr 2016, 14:51

Pri nas ima uvoznik samo enoletno garancijo na pentax izdelke.

A to pomeni, da krši zakon, ker ne priznava 2 letne EU garancije?
Borci
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 28 sep 2015, 08:45

Re: Pentax FF - najnovejše slike

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 27 apr 2016, 16:33

Načeloma je v EU 2 leti garancije na izdelke. Vendar, če ti oni v svojih garancijskih pogojih zagotavljajo samo eno leto, potem velja, da je do enega leta na njih breme dokazovanja tvoje krivde za povzročitev nedelovanja; nad enim letom pa je dokazno breme na tebi. Torej: Proizvajalec navede, da ima njihov izdelek 1 leto garancije. To je res, do enega leta je to "polna" garancija, vendar, ker po EU regulativah potrošnikom pripada dve leti garancije, ti garancija velja tudi 2. leto, vendar je po preteklem enem letu dokazno breme na tebi, da nisi z napačnim rokovanjem oz. uporabo povzročil okvare. V praksi to pomeni, če na pogled z napravo ni nič narobe in nima vidnih poškodb (ni opraskana, poškodovana itd), potem ti načeloma izdelek morajo sprejeti v popavilo.
Iz tega bi jaz tudi potegnil navidezni altruizem mnogih serviserjev, ki potrošnikom rečejo, da jim bodo oni krili strošek popravila, čeprav je 1 leto garancije že poteklo...
Verjetno pa veliko prodajalcev za to ne ve, oz. še verjetneje, se delajo da ne vedo...
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Pentax FF - najnovejše slike

OdgovorNapisal/-a Giklab » 27 apr 2016, 19:01

Najlepša hvala, to mi je razjasnilo precej stvari.
Giklab
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: 16 apr 2012, 18:09
Kraj: Miren

Re: Pentax FF - najnovejše slike

OdgovorNapisal/-a JureKo » 28 apr 2016, 15:27

ploski4 je napisal/-a:
TakumarKid je napisal/-a:
ploski4 je napisal/-a:"Po pravilih EU za izdelke vedno velja najmanj dveletni garancijski rok brez dodatnih stroškov.
Dveletna garancija je minimalna pravica potrošnikov. Nacionalni predpisi lahko dajejo še dodatno varstvo, vsak odmik od pravil EU pa mora biti vedno v korist potrošnika."

vir: http://europa.eu/youreurope/citizens/co ... dex_sl.htm

p.s. Rad bi videl junaka, ki se izogne carinskemu davku na nov, originalno zapakiran body kupljen izven EU. Še za rabljenega te lahko ocarinijo.

Luka, ločiti moraš DDV od carine. Carina je relativno mali strošek (mislim, da ne več kot 5%), DDV pa je tisti, ki te vžge z 22%.

Sam Pentaxa, če ga še kdaj kupim, zagotovo ne bi kupil v Sloveniji, dokler naš prodajalec ne bo del EU garancije.




Ja, slabo sem se izrazil. Ne glede na to, če ti pošljejo iz trgovine iz ZDA v EU, boš plačal vse to, le EU garancije ne bo...



Nekje sem že napisal:

- za uvoz telesa fotoaparata (body) ni carine (samo DDV) - carinska stopnja 0%

- za uvoz ostale foto-opreme pa so različne carinske stopnje (objektivi, stojala, bliskavice ..)

še dodaten vir:

http://www.uis.si/view?id=325
JureKo
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 mar 2016, 17:06

Re: Pentax FF - najnovejše slike

OdgovorNapisal/-a vertigo » 30 apr 2016, 12:31

1 leto je garancija, ki je minimum pri nas za nekatere izdelke, za vse pa velja STVARNA NAPAKA - 2. leti. Več o tem in razlikah:
http://www.ti.gov.si/si/vprasanja_in_od ... nje_00337/
vertigo
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 13 apr 2010, 23:25

Re: Pentax FF - najnovejše slike

OdgovorNapisal/-a bladesan » 01 maj 2016, 06:51

Pentaxaši so dobili FF in že veselo tipkajo pomforumih, ter ga z levo roko držijo za LCD (dejansko je nekdo to napisal). Zdaj lahko pričakujemo slike fotklca in hvalisanje kako je lep in sede v roko :D ..
Fotogalerija bo pa spet samevala hehe. Čudni smo ja .. Za noben canikon body nisem videl slik kako izgleda z vsemi možnimi objektivi, je pa res da ne spremljam njihove bodije.

Aja, komaj čakam da vidim kako izgleda z nameščenimi tremi amigosi .. ;).
Slika
bladesan
 
Prispevkov: 334
Pridružen: 08 mar 2013, 19:25

Re: Pentax FF - najnovejše slike

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 01 maj 2016, 07:59

bladesan je napisal/-a:Za noben canikon body nisem videl slik kako izgleda z vsemi možnimi objektivi, je pa res da ne spremljam njihove bodije.

To verjamem in to le dokazuje, da je Pentax K-1 bolj butične narave kot Canikon aparati ( z izjemo kakega Nikona Df).

A v Sloveniji že imamo kakega lastnika K-1?
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Pentax - DSLR

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 20 gostov

cron