Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

debata o DSLR aparatih Pentax - od prvega Pentax istD do najnovejšega Pentax K-5 ....

Moderator: TakumarKid

Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

1.) Nimam dovolj denarja
12
32%
2.) Ne zanima me polni format
10
27%
3.) Aparat me ne prepriča
1
3%
4.) Pentax sistem me ne prepriča
1
3%
5.) Fotografiram z drugo znamko fotoaparata
7
19%
6.) Drugo
6
16%
 
Skupaj glasov : 37

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 06 okt 2016, 22:03

TakumarKid je napisal/-a:
tsutsi je napisal/-a:Zanimiva razmišljanja.Takumar zanima me zakaj tebe miroless FF ne prepriča?

Leica me prepriča in to na celi črti. Ne prepriča pa (še) moje denarnice :).
Sony FF brezzrcalnik me pa res ne prepriča. Prepričal bi me že, če bi na njemu dobro delovali Leica objektivi, a na žalost je večina teh objektivov pol uporabnih. Prednost brezzrcalnikov naj bi bila velikost in teža in do aps-c formata to nekako drži, na Sony A7 seriji pa pade ta teorija v vodo. Objektivi so namreč še celo večji kot za aparate z zrcali. In če je objektiv velik je bolje, da je aparat primerno velik in udoben v rokah, kar pa Sony ni. Torej problem je Sony, ki je v aps-c aparat nekako na silo stisnil FF senzor in premala flange razdalja zahteva zelo kompleksne optične sestave, ki prinesejo večjo velikost, težo in ceno. Torej FF Sony bo zelo težko prišel v mojo hišo.

Tole s flange ne drži. Zaradi kratke razdalje bi lahko bili manjši objektivi. Pri nekaterih objektivih gre za novejše formule z več elementi. Tule je reply na notoričen Petapixlov članek:
http://www.photoclubalpha.com/2016/04/0 ... e-concept/
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 07 okt 2016, 15:04

Dragi Jorge, govorim čisto iz tistega kar vidim. V praksi noben Sony FF objektiv za A7 ni manjši od tistega za zrcalnorefleksnega. Torej nekaj tu ne štima pri tem A7 sistemu. Leica kljub občutno daljši razdalji (pravzaprav ravno zaradi nje), uspe z nekaj triki narediti majhno in odlično optiko.
Če se dobro pogleda so praktično vsi novi objektivi za Sony FE le klasični objektivi s podaljšanim zadkom, ki skrbi za odmik od senzorja. Torej je prave objektive, ki bi imeli zadnjo lečo tik ob senzorju in bi lahko bili kompaktni ob veliki svetlobni propustnosti, skoraj nemogoče narediti.
Ko me bo Sony v praksi demantiral, pa se pogovarjava dalje in mogoče celo kupim kaj njihovega.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 07 okt 2016, 17:17

Lej tale spisek po velikosti je precej zanimiv:
https://gist.github.com/theJollySin/27834db08fff4b249057
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a Big A » 09 okt 2016, 14:01

Pancolart je napisal/-a:Lej tale spisek po velikosti je precej zanimiv:
https://gist.github.com/theJollySin/27834db08fff4b249057


Jp. Zelo pester nabor majhnih in lahkih objektivov različnih znamk. Na hitro se vidi, da je spisek sestavljal ljubitelj Leice in Voiglanderja. Zavzemata več kot 50% seznama(17 od 33 objektivov).
Če bi se avtor še malo potrudil, bi bil seznam še veliko daljši.
Samo Pentax ima, vključno s Takumarji, skoraj 60 FF objektivov z težo pod 300 grami.
Fajn je imeti pestro izbiro. Če K-1 ne bi obstajal, jaz pa bi po vsej sili hotel imeti FF aparat, bi se zanesljivo odločil za Nikonov dslr.
Mirrorlesi me zaenkirat še ne prepričajo. Prav tako pa tudi ne (pre)kratka flange razdalja. kot jo ima Sony FE. Kljub nekaterim prednostim me moti, da pri kratki flange razdalji svetloba na senzor pada pod zelo različnimi koti: na sredini senzorja pravokotno, po robovih pa poševno. Ni treba biti optik za oceno, da je to za enakomernost slike po celi površini slabše kot je to pri daljših flange razdaljah, kjer koti niso tako močno različni. Idealno bi bilo, če bi svetloba na vso površino padala pravokotno ampak za kaj takega bi bilo potrebno imeti vbočeno ukrivljen senzor.
Tudi adapterji mi niso všeč. Aparati so vsi po vrsti finomehaničen izdelek, kjer preciznost pomembno vpliva na funkcionalnost aparata in na kvaliteto slik. Spoj med objektivom in aparatom je kritičen, saj mora omogočati lahkotno natikanje in snemanje. Zato je treba imeti 'luft' oz špranjo, kar pa prinaša par stotink milimetra netočnosti flange razdalje. Z dodanim adapterjem se zaradi dodatne špranje netočnost poveča vsaj za dvakrat. Poleg tega le redki adapterji omogočajo polno funkcionalno povezavo med aparatom in objektivom. Vsaj pri Pentaxu je tako.

lp
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a JureKo » 09 okt 2016, 14:57

Na žalost sem čez noč padel v take težave, da ne pride v poštev noben fotoaparat - sploh.
Shithappenspress
:(
JureKo
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 mar 2016, 17:06

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a sagi » 11 okt 2016, 07:52

Sicer se zavedam, da dobro fotografijo naredi fotograf in ne fotoaparat, ampak kljub temu sem prepričan, da tudi užitek pri uporabi opreme ustvarja navdušenje nad fotografijo in da morda zato vsaj posredno tudi kdaj prispeva h kakšnemu posnetku, ki ga sicer ne bi bilo. Še v filmskih časih sem uporabljal Canon, Pentax, Minolto ..., a sem bil nad Pentaxom tako navdušen z uporabniškega vidika, da sem v digitalni dobi brez dvoma izbral Pentax.
FF je bil dolgo nek cilj, morda delno tudi zato, ker aparata ni bilo. A navdušenje po prihodu K-1 ni nič manjše kot prej. Je pa dejstvo, da sem s svojm K-3 tako zadovoljen (s kakovostjo fotografije, z ergonomijo ...), da več res ne potrebujem. Mika pa ... Relativno gledano je K-1 cenovno res dobro pozicioniran, a je to absolutno še vedno precej denarja. In dodatna podražitev je odločitev o morebitnem nakupu še malo zamaknila. Predvsem smo bili pri Pentaxu vajeni samozavestnih cen, pa potem dokaj hitre pocenitve, kar je bilo za earlyadooterje res moteče. Tokrat pa je očitno ravno obratno. Kar je za imidž znamke vsekakor boljše. Bo pa odgnalo še kakega od že sicer maloštevilnih kupcev.
Za moj način fotografije bi si sicer želel ravno tisto, česar K-1 nima - vrhunski, izjemno hiter in zanesljiv fokus (s tem že pri K-3 nisem zadovoljen), nižjo resolucijo (do 24 MP bi bilo super, 20 MP še boljše, ker je to itak več kot dovolj) in višji FPS. Vse druga se mi zdi pri K-1 super. Če bi Pentax naredil nekaj v smislu nikona D500, bi bilo zame top. Tudi če ni FF. Če pa je, pa sploh super. Ampak najprej bi morali biti Ricohovi inženirji sposobni razviti tako dober AF ... Če bodo AF pri kakšni reviziji SW še malo izpilili (kolikor se pač da), bo to dodaten argument za nakup, sicer pa bo odločitev še malo počakala.
Da je K-1 težek, me ne moti toliko, za stabilnejši občutek je to itak boljše, ergonomija se mi po prvem vtisu zdi odlična, kakovost izdelave itak, vse funkcije pa noro dobre (čeprav še vedno ne razumem, zakaj ISO in kompenzacijo osvetlitve, ki imata svoja gumba, podvojijo še na smart dial, ker bi tam lahko namesto tega dodali dve funkciji).
Mirrorless zame ne pride v poštev, ker se mi po nekih testiranjih fujifilma X-T1 (ki je sicer super aparat) zdi, da se nikoli ne bi mogel navaditi na EVF. Optika je zakon! No, to so moji argumenti, pomisleki ...
sagi
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 23 mar 2011, 14:44

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a Borci » 11 okt 2016, 18:41

sagi je napisal/-a:Sicer se zavedam, da dobro fotografijo naredi fotograf in ne fotoaparat, ampak kljub temu sem prepričan, da tudi užitek pri uporabi opreme ustvarja navdušenje nad fotografijo in da morda zato vsaj posredno tudi kdaj prispeva h kakšnemu posnetku, ki ga sicer ne bi bilo. Še v filmskih časih sem uporabljal Canon, Pentax, Minolto ..., a sem bil nad Pentaxom tako navdušen z uporabniškega vidika, da sem v digitalni dobi brez dvoma izbral Pentax.
FF je bil dolgo nek cilj, morda delno tudi zato, ker aparata ni bilo. A navdušenje po prihodu K-1 ni nič manjše kot prej. Je pa dejstvo, da sem s svojm K-3 tako zadovoljen (s kakovostjo fotografije, z ergonomijo ...), da več res ne potrebujem. Mika pa ... Relativno gledano je K-1 cenovno res dobro pozicioniran, a je to absolutno še vedno precej denarja. In dodatna podražitev je odločitev o morebitnem nakupu še malo zamaknila. Predvsem smo bili pri Pentaxu vajeni samozavestnih cen, pa potem dokaj hitre pocenitve, kar je bilo za earlyadooterje res moteče. Tokrat pa je očitno ravno obratno. Kar je za imidž znamke vsekakor boljše. Bo pa odgnalo še kakega od že sicer maloštevilnih kupcev.
Za moj način fotografije bi si sicer želel ravno tisto, česar K-1 nima - vrhunski, izjemno hiter in zanesljiv fokus (s tem že pri K-3 nisem zadovoljen), nižjo resolucijo (do 24 MP bi bilo super, 20 MP še boljše, ker je to itak več kot dovolj) in višji FPS. Vse druga se mi zdi pri K-1 super. Če bi Pentax naredil nekaj v smislu nikona D500, bi bilo zame top. Tudi če ni FF. Če pa je, pa sploh super. Ampak najprej bi morali biti Ricohovi inženirji sposobni razviti tako dober AF ... Če bodo AF pri kakšni reviziji SW še malo izpilili (kolikor se pač da), bo to dodaten argument za nakup, sicer pa bo odločitev še malo počakala.
Da je K-1 težek, me ne moti toliko, za stabilnejši občutek je to itak boljše, ergonomija se mi po prvem vtisu zdi odlična, kakovost izdelave itak, vse funkcije pa noro dobre (čeprav še vedno ne razumem, zakaj ISO in kompenzacijo osvetlitve, ki imata svoja gumba, podvojijo še na smart dial, ker bi tam lahko namesto tega dodali dve funkciji).
Mirrorless zame ne pride v poštev, ker se mi po nekih testiranjih fujifilma X-T1 (ki je sicer super aparat) zdi, da se nikoli ne bi mogel navaditi na EVF. Optika je zakon! No, to so moji argumenti, pomisleki ...


+1

V kolikor želim kompaktnost ter natančno ročno fokusiranje pri odprti zaslonki F1.8-2.8 je edina opcija brezzrcalni aparat z dobrim EVF peakingom (npr. sony A6000).
Fokusiranje preko DSLR zaslona ob dnevni svetlobi je skoraj neuporabno, pentaxov PDAF pa je žal še precej nezanesljiv.
Borci
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 28 sep 2015, 08:45

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a hrreen » 13 okt 2016, 09:54

sagi je napisal/-a:Sicer se zavedam, da dobro fotografijo naredi fotograf in ne fotoaparat, ampak kljub temu sem prepričan, da tudi užitek pri uporabi opreme ustvarja navdušenje nad fotografijo in da morda zato vsaj posredno tudi kdaj prispeva h kakšnemu posnetku, ki ga sicer ne bi bilo. Še v filmskih časih sem uporabljal Canon, Pentax, Minolto ..., a sem bil nad Pentaxom tako navdušen z uporabniškega vidika, da sem v digitalni dobi brez dvoma izbral Pentax.
FF je bil dolgo nek cilj, morda delno tudi zato, ker aparata ni bilo. A navdušenje po prihodu K-1 ni nič manjše kot prej. Je pa dejstvo, da sem s svojm K-3 tako zadovoljen (s kakovostjo fotografije, z ergonomijo ...), da več res ne potrebujem. Mika pa ... Relativno gledano je K-1 cenovno res dobro pozicioniran, a je to absolutno še vedno precej denarja. In dodatna podražitev je odločitev o morebitnem nakupu še malo zamaknila. Predvsem smo bili pri Pentaxu vajeni samozavestnih cen, pa potem dokaj hitre pocenitve, kar je bilo za earlyadooterje res moteče. Tokrat pa je očitno ravno obratno. Kar je za imidž znamke vsekakor boljše. Bo pa odgnalo še kakega od že sicer maloštevilnih kupcev.
Za moj način fotografije bi si sicer želel ravno tisto, česar K-1 nima - vrhunski, izjemno hiter in zanesljiv fokus (s tem že pri K-3 nisem zadovoljen), nižjo resolucijo (do 24 MP bi bilo super, 20 MP še boljše, ker je to itak več kot dovolj) in višji FPS. Vse druga se mi zdi pri K-1 super. Če bi Pentax naredil nekaj v smislu nikona D500, bi bilo zame top. Tudi če ni FF. Če pa je, pa sploh super. Ampak najprej bi morali biti Ricohovi inženirji sposobni razviti tako dober AF ... Če bodo AF pri kakšni reviziji SW še malo izpilili (kolikor se pač da), bo to dodaten argument za nakup, sicer pa bo odločitev še malo počakala.
Da je K-1 težek, me ne moti toliko, za stabilnejši občutek je to itak boljše, ergonomija se mi po prvem vtisu zdi odlična, kakovost izdelave itak, vse funkcije pa noro dobre (čeprav še vedno ne razumem, zakaj ISO in kompenzacijo osvetlitve, ki imata svoja gumba, podvojijo še na smart dial, ker bi tam lahko namesto tega dodali dve funkciji).
Mirrorless zame ne pride v poštev, ker se mi po nekih testiranjih fujifilma X-T1 (ki je sicer super aparat) zdi, da se nikoli ne bi mogel navaditi na EVF. Optika je zakon! No, to so moji argumenti, pomisleki ...



Se strinjam z zgoraj napisanim. Bi pa še dodal nekaj, sodeč po anketi pod št. ena "nimam dovolj denarja" mislim da je tukaj še nekaj več. Če bi že nabral teh 2K za aparat, kaj pa potem....veselo slikat s crop objektivi. Sem prepričan da bi vsako veselje hitro minilo, ko bi si zaželel še dva-tri dobre FF objektive. Verjetno si vsak sam zna izračunat koliko te to stane. Po moje je to kot zamenjat tabor, prodat vse z objektivi (verjetno za drobiž če že hočeš prodat) in vse na novo. Pa prosim ne o tem da imajo drugi tabori vse kvalitetne objektive skoraj zastonj. Ko pa takole pomislim a za hobi res rabim FF? Eeeee mislim da ne (vsaj zaenkrat ne). Torej nakup K1 prestavljen vsaj dokler mi bo K3ll služil.

lp marjan
PENTAX K l (K3ll,K-5ll in K-r reciklirani), Pentax DA 12-24mm f/4 ED AL (IF), pentax-DFA 50/2,8 Macro, pentax-D FA 100/2.8WR Macro, pentax 60-250 f4, pentax DA300 f4, pentax DA 1,4X,pentaxF 1,7x, pentax A 50/1,7 sigma24-70/2,8, pentaxAF-540fgz, ... https://marjanhren.com/
Uporabniški avatar
hrreen
 
Prispevkov: 367
Pridružen: 04 jan 2011, 12:45
Kraj: zreče

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 14 okt 2016, 06:11

Dejstvo je, da je K-1 seveda samo prvi korak do uporabnega sistema. Objektivi so ovira za pridobitev novih uporabnikov, od katerih je res težko pričakovat, da bodo, ob nakupu aparata in objektivov, na mizo vrgli 4 ali 5 tisočakov za Pentax sistem. Sem ravno malce primerjal cene objektivov in recimo pri Canikonu lahko za ceno Pentaxa K-1 brez težav dobimo že nov aparat polnega formata, osnovni zoom objektiv in še fiksni 50mm objektiv. Govorim seveda o novih cenah. Tega Pentax (še) nima in tu je velik hendikep za morebitne nove lastnike aparatov srednjega in višjega razreda. Še večji problem se mi zdi pomankanje podpore neodvisnih proizvajalcev, ki bi lahko zapolnili nekatere vrzeli v Pentax ponudbi. Pentax ne bo moral večno računati na tistih 3% tržnega deleža v panogi, ki ji prodaja že nekaj let pada. Die hard feni so aparat večinoma že kupili, ostali pa ...
Osebno problema objektivov nimam in meni bi predstavljal strošek edino aparat. Manualnega fokusiranja sem že dolgo vešč, za polno uporaben sistem bi še najbolj rabil en širokokotni objektiv (okoli 20mm), kjer so stari objektivi resnično nekonkurenčni.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 14 okt 2016, 09:33

Če bi bil iz Lj bi predlagal, da nabavimo en K1 skupaj in si ga izposojamo. Recimo tegale: http://www.ebay.de/itm/Pentax-K-1-36MP- ... 1909504430
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a tsutsi » 14 okt 2016, 13:57

Pancolart je napisal/-a:Če bi bil iz Lj bi predlagal, da nabavimo en K1 skupaj in si ga izposojamo. Recimo tegale: http://www.ebay.de/itm/Pentax-K-1-36MP- ... 1909504430


Zakaj moraš biti zato iz Ljubljane?
Logic will take you from A to B
Imagination will take you everywhere else.
(Einstein)

PENTAX K100 D Super, Pentax DA 18-55, Tamron 17-50 f/2,8, Pentax DA 50-200,Pentax K SMC 100 f/4,
tsutsi
 
Prispevkov: 482
Pridružen: 18 jul 2012, 14:54

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 14 okt 2016, 16:15

Pač logistika. Največ članov je ponavadi iz LJ, po pošti pa si nima pravega smisla pošiljat.
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Pentax - DSLR

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 20 gostov

cron